Dünyadaki Eşsiz Yerler: Tortuguero Ulusal Parkı

0
676
görüntülenme
Dünyadaki Eşsiz Yerler: Tortuguero Ulusal Parkı
Dünyadaki Eşsiz Yerler: Tortuguero Ulusal Parkı

Tortuguero Ulusal Parkı, Kosta Rika’da korunan bir alandır. 1975 yılında kurulmuş olup 312 km² alana sahiptir. Park, Karayip kıyılarının kuzeyindedir ve deniz kaplumbağaları için ideal bir yuvadır. Ayrıca Green Turtles adı verilen ve nesli tükenmekte olan bir kaplumbağa türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Tortuguero Ulusal Parkını gezmenin en iyi yolu tekne ve kano kullanmaktır. Kaplumbağaların müthiş manzarasına ek olarak, park yağmur ormanları ile çevrilidir.

Eşsiz Güzelliği

Tortuguero Ulusal Parkı, Kosta Rika’da en çok ziyaret edilen üçüncü parktır. Parka sadece hava yoluyla veya tekne ile giriş yapılabilir. Bu ulusal park doğa aşıkları için harika bir yer olmakla beraber Amazon Ormanları ile kıyaslanabilir. Takma adının Tortuguero Ulusal Parkı su yolları olmasının nedeni tıpkı Amazon Ormanı gibi sadece teknelerle gezilebilen bir yer olmasıdır.

Turizm

Tortuguero Ulusal Parkı’ndaki en önemli turistik öge kaplumbağalardır. Green Sea kaplumbağaları, Leatherback kaplumbağalar ve Hawksbill kaplumbağaları gibi birçok farklı türde kaplumbağalar vardır. Turistler, özellikle gece, parkta yürümek için rehberlere ihtiyaç duyar. Burada seyredilebilecek en güzel manzara, yumurtalarından çıkan kaplumbağaların denize doğru yaptıkları yarıştır. Turistler, tüm yıl boyunca Tortuguero Ulusal Parkı’nı ziyaret edebilir. Bununla birlikte, Hawksbill ve Green Sea kaplumbağalarının yuva yapma mevsimleri temmuz ve ekim ayları iken  Leatherback kaplumbağaları şubat ile nisan ayları arasında yuva yapar.

Habitat

Tortuguero Ulusal Parkı, 190 km²’lik koruma alanından oluşur. Bölgede, deniz, tatlısu nehri, haliç, plaj ve tropikal yağmur ormanları gibi birçok yaşam alanı sergilenir. Tortuguero Ulusal Parkı’nda yılda yaklaşık olarak 6.000 mm yağmur yağar. Parktaki en yağışlı aylar Haziran, Temmuz ve Aralık’tır. Buna ek olarak, ortalama sıcaklık 26 ͦ C’dir. Tortuguero Ulusal Parkı’nda yaygın olarak yetişen ağaç türlerinden bazıları mangrovlar, passion meyveleri, banak ve yengeç ağaçlarıdır.

Tehditler

Tortuguero Ulusal Parkı’na yönelik en büyük tehditlerden biri kaplumbağa avcılığı ve yumurta kaçakçılığıdır. Green Sea kaplumbağaları insanlar tarafından eti ve çorbası için avlanır. Öte yandan, yumurta kaçakçılığının nedeni ise yumurtaların afrodizyak özelliklere sahip olduğuna inanılmasıdır. Buna ek olarak nehir rotasındaki değişiklikler, ormansızlaşma ve siltasyon da Tortuguero Ulusal Parkına yönelik tehditlerden birkaçıdır.

  Niçin Deniz Suyunu İçmiyoruz?
Paylaş

Bir Cevap Yazın