Vermont’taki En Uzun 10 Nehir

0
1060
görüntülenme
Vermont'taki En Uzun 10 Nehir
Vermont'taki En Uzun 10 Nehir

Vermont, ABD’nin kuzeydoğu bölgesinde yer alan bir eyalettir. Nüfus ve alan açısından nispeten küçük bir eyalet olmasına rağmen burada çok sayıda nehir bulunmaktadır.

1Connecticut Nehri (655 km)

Connecticut Nehri, New England bölgesindeki en uzun nehirdir. Long Island Boğazına boşaltmadan önce beş devletten geçer; Quebec ve Kanada sınırında yükselir. Connecticut Nehri vadileri, ABD’nin kuzey bölgesindeki en verimli topraklara ev sahipliği yapmaktadır.

2Otter Creek Nehri(180 km)

Otter Creek Nehri, Vermont eyaletinde yer alan ikinci büyük nehirdir. Nehir, Büyük Dağlar’da yükselir ve Ferrisburgh’daki Champlain Gölü’ne boşaltılmadan önce Rutland İlçesine ve Addison ilçesine doğru akar. Yüzyıllar boyunca, nehir, önemli bir ulaşım rotası olarak kullanılmıştır.

3Winooski Nehri (140 km)

Başlangıçta Onion Nehri olarak bilinen Winooski Nehri, Kuzey Vermont’ta bulunur. Irmak, Washington County’deki Cabot kasabasında yükselir ve Champlain Gölü’ne boşaltılmadan önce Yeşil Dağlar’dan geçer. Wenozki, Vermont’ta bulunan en önemli nehirdir ve Champlain Gölü ile Connecticut Nehri vadisi arasındaki en büyük vadiyi oluşturmaktadır.

4Lamoille Nehri (137 km)

Lamoille Nehri, Vermont Lamoille ilçesinden akar. Nehir, Yeşil Dağların su bölünmesinde yükselir ve Champlain Gölü’ne akar. Lamoille Nehri, kayak ve yüzme için geniş zemin sağlayan sakin bir alandır.

5Missisquoi Nehri (130 km)

Missisquoi Nehri Vermont’un kuzey kesimlerinden yükselmektedir. Ayrıca nehir Champlain Gölü’nün de önemli bir koludur. Tarihsel olarak nehir yerli Abenaki ve Avrupalı ​​yerleşimciler tarafından Quebec ve New England’a geçiş yolu olarak kullanılmıştır. Bugün, Missisquoi Nehri’nin kıyıları, tarım için geniş bir arazi sağlamaktadır.

6Deerfield Nehri (122 km)

Deerfield Nehri, Connecticut Nehrinin ikinci en uzun koludur. Güney Vermont ve Kuzey Massachusetts kısımlarından geçmektedir. Irmak, Deerfield kasabasının yerleşiminde çok önemli bir rol oynamıştır.

7Hoosik Nehri (122 km)

Hoosik Nehri, Kuzeydoğu Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Hudson Nehri’nin önemli bir koludur. Nehir, su seviyesinin yükseldiği ilkbahar haricinde, yılın çoğunda kayalıkların dibinden geçmektedir..

  Haritalarda Hata Türleri

8White Nehir (97 km)

White Nehri, Bread Loaf Dağı’nın güneyindeki Skylight Pond’da, Green Mountain aralığının yakınında başlar. Nehir, Connecticut Nehri’nin bir koludur ve Vermont’ta büyük bir eğlence tesisi olarak hizmet etmektedir. Özellikle, Royalton Köprüsü kayak için mükemmel bir yol olarak kabul edilmektedir.

9Batten Kill Nehri (95 km)

Batten Kill Nehri Hudson Nehri’nin bir kolu olarak New York’a akmaktadır. Alabalık için önemli bir üreme alanıdır. Batten Kill Nehri, Kuzey Amerika’nın en büyük bisiklet yarışı olan Battenkill Turuna da ev sahipliği yapmaktadır.

10West Nehri (87 km)

West Nehri, Connecticut Nehri’nin önemli bir koludur. Tarihsel olarak, nehir “Yalnız Yolun Suları” olarak anılmıştır. Havzası, somon ve alabalık gibi canlılar için üreme alanı olarak kullanılmaktadır.

Vermont’taki En Uzun 10 Irmak

#Nehir AdıUzunluk
1Connecticut Nehri655 km
2Otter Creek Nehri180 km
3Winooski Nehri140 km
4Lamoille Nehri137 km
5Missisquoi Nehri130 km
6Deerfield Nehri122 km
7Hoosik Nehri122 km
8Beyaz Nehir97 km
9Batten Kill Nehri95 km
10West Nehri87 km

İçerik Tablosu

Paylaş

Bir Cevap Yazın