Uzay Çalışmalarının Yaşamımıza Etkileri

0
4512
görüntülenme
Uzay Çalışmalarının Yaşamımıza Etkileri
Uzay Çalışmalarının Yaşamımıza Etkileri

Besin saklama yöntemlerinden birisi olan dondurma işleminin NASA tarafından astronotların yiyeceklerini uzun süre saklamak için geliştirilen bir yöntem olduğunu biliyor muydunuz?

Uzay çalışmalarında geliştirilen pek çok teknoloji, bugün günlük yaşamımızın vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

Termometre

Vücut sıcaklığını kulaktan ölçebilen dijital termometreler, NASA’nın kızıl ötesi sensör teknolojisi ile yıldızların sıcaklıklarını ölçen aletlerden yararlanılarak geliştirilmiştir.

Kontak lens

Kontak lensler ve çizilmez gözlük camları astronotların başlıkların da kullanılan teknolojiden yararlanılarak geliştirilmiştir.

Joystick

Video ve bilgisayar oyunlarının ayrılmaz bir parçası olan joystickler uzay araçları için geliştirilen teknolojiden yararlanılarak kullanıma sunulan bir başka üründür.

Şeffaf diş teli

Uyduların uzaya fırlatıldıktan sonra şekillerini korumasını sağlayan NİTİ adı verilen alaşım, ortodonti de kullanılmaktadır. Bu alaşımla yapılan şeffaf diş telleri, dişler düzelinceye kadar şeklini koruyarak hastaların acısız tedavi görmelerini sağlamaktadır.

Güvenlik oluğu

Uzay araştırmaları sırasında, ıslak zeminden kaynaklanan güvenlik sorunlarını gidermek için kullanılan teknik daha sonra otoyollarda, uçak pistlerinde kullanılmaya başlandı. Yüzeydeki suyu azaltmaya yarayan güvenlik olukları havuz vb. alanlarda da kullanılmaktadır.

Astronot ayakkabılarındaki teknolojiden yararlanılarak üretilen spor ayakkabıları, su tutmayan ve sürtünmeyi en aza indiren kumaşlardan üretilen mayolar, uzay araçlarında sarsıntıyı azaltmak için kullanılan şok emici süngerlerle üretilen yataklar, su filtreleri uzay teknolojisinin günlük yaşamımıza kattığı diğer araçlardır.

Uzay araçlarındaki kusurların tespit edilebilmesi için kullanılan teknoloji, bugün farklı kanser türlerinin erken teşhisinde çok önemli bir yeri olan tıbbi cihazlarda kullanılmaktadır.

Herhangi bir nedenle kolunu, bacağını kaybeden hastalara uygulanan protezler, uzay teknolojisinde geliştirilen robotlardan yararlanılarak çok daha işlevsel hâle getirilmiştir.

İçerik Tablosu

  Kimler Uzay Yolculuğu Yapabilir?
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın