İzmir Gezilecek Yerler | İzmir Gezi Rehberi

0
570
görüntülenme
İzmir Gezilecek Yerler | İzmir Gezi Rehberi
İzmir Gezilecek Yerler | İzmir Gezi Rehberi

Türkiye’nin incisi halinde olan İzmir hem yerli hem yabancı turist açısından oldukça fazla ziyaretçi almaktadır. İzmir’de gezilecek yerler arasında hem yaz turizmi hem kültürel turizm bölgeleri yer aldığından dolayı her zaman turist çekmektedir. Yani anlaşılacağı üzere İzmir yazın olduğu kadar yoğunluk olmasa da yılın her zamanı turist çekmektedir. Özellikle İzmir tarihi bir liman kenti olduğundan pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Son dönemlerde koyların ve sahillerin düzenlenmesinin ardından oldukça fazla turist çekmektedir. Yaz turizmi oldukça yoğundur. Türkiye’den pek çok kişinin yaz tatilini yapmak için gittiği şehirler listesinde başı çekmektedir.

İzmir’de gezilecek yerler arasında pek çok tarihi kalıntı ve tarihi şehir yer almaktadır.  Pek çok medeniyete ev sahipliği yapması ve bir ticaret liman kenti olması nedeni ile birçok antik kent bulunmaktadır. İzmir’de bulunan antik kentleri detaylı olarak gezmeye kalsanız emin olun bir tatiliniz yetmeyecektir. Şehirde gezilecek pek çok yer bulunmaktadır. Ayrıca şehir, lezzetleri açısından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Burada tatilinizi geçirirken hem gözünüze hem de damak tadınız için keyifler bulmak mümkündür. Sizler için İzmir’de gezilecek yerler ile ilgili ufak bir liste hazırladık. Tatil planlarınızı bu listeye göre yapabilir, hem tarihin hem de denizin tadını çıkartabileceğiniz vakitler geçirebilirsiniz.

İzmir Saat Kulesi

İzmir’e ziyarete gidip de uğramadan geçmeyeceğiniz ilk yer diyebiliriz. Burada İzmir’in sembolü haline gelmiş bir eser göreceksiniz. İzmir’in logosu haline gelmiş bu Saat Kulesi’ni gezmeden İzmir’den ayrılmanızı önermeyiz. Hemen arkasında tarihi Camii ve Valilik binasını bulunduran ve hemen yanında İzmir Büyükşehir Belediye Hizmet Binası’nı bulunduran bu saat kulesini ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Ayrıca İzmir’in merkezinde bulunan buradan sonra gezebileceğiniz pek çok yer bulunmaktadır. Dilerseniz sahile inebilir, dilerseniz Kemeraltı Çarşısı’nı ziyaret edebilirsiniz. Oldukça geniş ve fazlaca mağaza bulunmaktadır. Dilediğiniz hediyeyi alabilmeniz mümkündür. İzmir gezilecek yerler listesinin başına Saat Kulesi’ni alabilirsiniz.

Tarihi Asansör

Bir mahalle düşünün içinde asansör olan, yanlış duymadınız. Bu Tarihi Asansör iki farklı yükseltide olan iki sokağı birbirine bağlamaktadır. Konak Karataş’ta bulunan bu asansörü ziyaret edebilirsiniz. Oldukça mükemmel bir yerde bulunan bu asansörden İzmir’in manzarasını izleyebilirsiniz. Özellikle gün batımı zamanında gitmelisiniz. Güneşi burada batırabilirsiniz. Ayrıca asansörün üst katında bulunan restoranda yiyecek ve içecek pek çok şey bulunmaktadır. Kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

İzmir Teleferik

İzmir’i kuş bakışı izlemek isteyenler için İzmir Teleferik kesinlikle uygundur. İzmir Ekonomi Üniversitesi karşısında bulunan teleferik giriş ile yukarı çıkabilirsiniz. Gişeler saat 21.00’da kapanmakta ancak tesisler 23.00’a kadar devam etmektedir.

Çeşme

İzmirli yerli halkın ve dışarıdan gelen pek çok turistin tercih ettiği ve oldukça mükemmel bir deniz sahip olan Çeşme İzmir’de gezilecek yerler listelerinde en başı çekmektedir. Deniz turizmi için oldukça önemli yere sahiptir.

Alaçatı

Son dönemlerde oldukça popüler olan Alaçatı, yaz dönemlerinde oldukça yoğundur. İzmir’de yer alan diğer tatil beldelerine göre biraz daha pahalı olsa da pek çok turist tarafından tercih edilmektedir.

İzmir’e geldiğinizde, İzmir’e ait lezzetleri de tatmalısınız. Bu nedenle İzmir’de ne yenir yazısına da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Paylaş

Bir Cevap Yazın