TEMA Vakfı Nedir, Faaliyetleri Nelerdir?

0
7607
görüntülenme
TEMA Vakfı Nedir, Faaliyetleri Nelerdir?
TEMA Vakfı Nedir, Faaliyetleri Nelerdir?

TEMA Vakfı, 11 Eylül 1992 tarihinde Hayrettin Karaca ve A. Nihat Gökyiğit tarafından kurulan doğa dostu vakıftır. Çevreci vakıf olarak Türkiye‘yi tehdit eden çölleşme, erozyon, toprakların verimsizleşmesine karşı toplumsal duyarlılığı arttırmayı hedeflemiştir. Doğanın, çevrenin ve ormanlık alanların korunmasının devlet politikası haline gelmesi için mücadele vermektedir. TEMA vakfının faaliyetleri oldukça geniştir. Bugün binlerce üyesiyle birlikte Türkiye‘nin dört bir yanında ağaçlandırma çalışmaları yürütmektedir.

Vakıf, çalışmaları ile doğal varlıkları koruyarak topluma kazandırmaktadır. Kırsal alanların kalkınması, koruma, çölleşmeye karşı mücadele, iklim, ağaçlandırma projeleri ile doğaya hayat veriyor. Gönüllülük esası ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

Kurulduğundan itibaren birçok projenin altına imzasını atmıştır. İlk projesi olan ve halen devam eden Meşe Projesi ülkemize 1 milyon hektar meşe ormanı kazandırmıştır. Çevre ve Orman Bakanlığının desteği ile ülkemizin kalkınmasında önemli yere sahiptir.

Vakfın Görevleri Nelerdir?

Vizyonu başta Türkiye olmak üzere Dünya’da çölleşmeyi, erozyonu önlemektir. Kurulduğu günden itibaren ülkenin korunması için çalışmalar yürütmüştür. Çevreyi ağaçlandırma ve erozyonu önleme faaliyetlerine aralıksız devam etmektedir. TEMA Vakfı ülkemizde önemli hizmetlerde bulunan vakıflardan sadece bir tanesidir.

Türkiye‘nin çöl olmaması için etkin rol üstlenmek.
Toplumu çevre konularında bilinçlendirmek.
Doğal varlıkların korunması için koruma çalışmalarında bulunmak.
Tarım alanlarının amacı dışında kullanılması ile mücadele etmek.
İnsanlara ağaç ve orman sevgisi aşılamak.
Kamuoyunu erozyon konusunda bilinçlendirmek.
Erozyonla mücadelenin devlet politikası haline getirilmesi.
Ormanları korumak ve fidan dikmek.
Erozyona uğramış alanlarda çalışmalar yaparak tekrar geri kazanmak.

TEMA Vakfı Ne İşe Yarar?

TEMA vakfı çalışmaların başında erozyonu önleme ve ağaçlandırma gelmekte. Türkiye genelinde kendini doğaya adamış insanların faaliyetlerini içermekte. TEMA aynı zamanda ormanlar, yeşil alanlar oluşturmak için fidan faaliyetleri yürütmektedir. Türkiye çöl olmasın sloganıyla harekete geçen vakıf toprağın değerini korumak için faaliyet göstermektedir. Değerlenen ve korunan topraklar ülkenin değerleri arasında girmekte. Vakıfta çalışanlar gönüllülük esası ile çalışarka faaliyetlere katılırlar.

TEMA Vakfına Nasıl Üye Olunur?

TEMA vakfına gönüllü üye olmak için sitesine giriş yapabilirsiniz. TEMA vakfı gönüllülük esası ile çalışan vakıftır. Üyelerden ve kuruluşlardan sağladığı gelirle faaliyetlerini devam ettirmekte. Üyelik ücretleri bulunuyor; 0-13 yaş arası 10 TL, 14-24 yaş arası 10 TL, 25 ve üstü yaşındaysanız tek seferlik 30 TL bağışta bulunarak ömür boyu üye olabilirsiniz. Vakfın ana gelir kaynağı üyeler olduğundan vakfa yapılacak bağışlar faaliyetlerine yardımcı olur. Online ödeme işlemi yaparak dekontu gönderdiğiniz takdirde üyeliğiniz işleme alınabilir.

TEMA Vakfına Bağış Nasıl Yapılır?

Genç yaşlı demeden herkes vakfa bağışta bulunabilir. Üyelerinden ve gönüllülerden elde ettiği geliri fidan dikme ve erozyonla mücadele için harcamaktadır. TEMA vakfı görevlerini devam ettirebilmesi için maddi ve manevi desteğe ihtiyacı vardır. Maddi desteğin yanı sıra düzenlenen etkinliklere ve seminerlere katılarak vakfın vizyonunu daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz. Vakıf bünyesinde ağaç dikme etkinliklerine katılabilir, seminer verebilir, insanları bilinçlendirerek vakfın çalışmalarına destek olabilirsiniz.

Vakfa maddi destekte bulunmak isteyenler vakfın web sitesine giriş yaparak bağış alanındaki banka adreslerine para gönderebilir. Alternatif seçeneklerden biri SMS sistemi ile bağışta bulunmaktır.

TEMA Vakfının Kurucusu Kimdir?

TEMA vakfının kurucusu toprak baba ismiyle bilinen Hayrettin Karaca ve A. Nihat Gökyiğit’tir. Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı çevreci kuruluş halinde faaliyetlerini sürdürmektedir. 11 Eylül 1992 yılında Türkiye‘de erozyonla mücadele etmek amaçlı kurulmuştur. Türkiye‘nin topraklarının geri kazandırmak için çalışmalar yapmaktadır.

https://www.101bilgi.com

Paylaş

Bir Cevap Yazın