Suyun Ekonomiye Katkıları Nelerdir?

0
1447
görüntülenme
Suyun Ekonomiye Katkıları Nelerdir?
Suyun Ekonomiye Katkıları Nelerdir?

Su denildiği zaman her ne kadar büyük bölümümüzün aklına içme suyu gelse de aslında sudan daha birçok alanda yararlanmaktayız ve bu durumda suyun ekonomimize katkıda bulunmasını sağlamaktadır. Suyun ekonomiye katkıları nelerdir hususu incelenmesi gereken bir konu olduğundan dolayı sizlere özet halinde suyun ekonomiye ne tarz katkılarının olduğunu anlatacağız.

Devletimiz üç tarafı denizlerle çevrili olduğundan dolayı yarım ada olarak nitelendirilen bir ülkedir. Akarsu, dere, göllerin yer alması ile ekonomik manada mühim katkılarını göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Suya haiz olan ülkeler öncelikli olarak balıkçılık, turizm, ziraat, elektrik imalatı, içme suyu, kaplıca, deniz turizmi, su sporları şeklinde muhtelif aktivitelerin yapılmasına imkan sağlamaktadır. Bu saydıklarımız suyun ekonomiye olan en önemli katkıları arasında yer almaktadır.

Balıkçılık: Karadeniz ve Marmara bölgesinin en önemli ekonomik kaynaklarından birisini söylemek gerekirse buna balıkçılığı ekleyebiliriz. Balıkçılık sayesinde yakalanan balıklar devlet genelinde satılmaktadır ayrıca ihtiyaç fazlası olan balıkların komşu ülkelere de satılarak ekonomik gelir elde edildiği bilinmektedir.

Turizm: Akdeniz ve ege bölgeleri turizm açısından çok mühim yere haizdir. Ekvatora yakın olması sene süresince yüksek sıcaklık değerleri ile kendini gösterir. Denizin olması Avrupa ve Asya kıtalarında yaşam süren kişilerin gelmesine imkan tanımaktadır. Bu da her geçen gün turizm potansiyelinin artmasını sağlamaktadır.

Tarımsal faaliyetler: Devletimizdeki tarımsal alanların sulanması adına barajlara ve akarsulara gereksinim duyulmaktadır. Su açısından varlıklı olan coğrafi alanlarımızda tarımsal faaliyetler bir hayli yüksektir ve bu durum da tarımın ekonomimize ciddi bir faydasının olmasını sağlamaktadır.

Elektrik imalatı: Akarsular sayesinde meydana gelen su akıntıları yardımıyla barajlar sayesinde elektrik imalatı yapılarak devlet ekonomisine mühim katkılar sağlanır. Şu anda ülkemiz elektrik üretimi konusunda sadece ülke potansiyelini karşılayabilecek durumda olsa da ilerleyen zaman içerisinde komşu ülkelere elektrik veren bir ülke konumuna geleceğimiz düşünülmektedir.

  Karbon Elementinin Özellikleri Nelerdir, Doğada Nasıl Bulunur?

İçme suyu: İnsanların hayatlarını devam ettirebilmesi için temiz su kaynaklarının barajlar yardımıyla depolanarak muhafaza edilmesi gerekmektedir. Ülkemizde içilebilecek konumda suyu olan akarsular yer aldığından dolayı yurt genelinin içme suyu kolay bir şekilde karşılanabilmektedir. Ayrıca susuzluk çeken ülkelere su atarak ciddi ekonomik gelirlerin elde edildiği de bilinmektedir.

Su sporları: Akarsu, göl ve denizlerin ülkemizde bol miktarda olması su sporlarının yapılması için müsait bir ortam sağlamaktadır. Dünya genelinde su sporları tutkunlarının sırf sportif faaliyetler için ülkemize geldikleri bilinmektedir. Yaşanan bu durum da dolaylı olarak turizmin gelişmesine olanak sağlamaktadır.

Ilıca ve termal sular: Başta kaplıcalar olmak suretiyle muhtelif yer altı su kaynaklarından yararlanılarak tedavi yapılmaktadır. Özellikle romatizma ve sedef hastalıklarına iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmış olan çok sayıda ılıcanın ülkemizde yer alması sağlık turizminin gelişmesini sağlamaktadır.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın