Dünyanın En Eski Ülkeleri

0
5742
görüntülenme
Dünyanın En Eski Ülkeleri
Dünyanın En Eski Ülkeleri

Dünyada 193’ü BM üyesi olan 195 ülke vardır. Bir ulusun yaşını belirlerken, sürecin kademeli olduğunu anlamak önemlidir. Sonuç olarak, tam olarak ne zaman bir devletin oluştuğunu belirlemek imkansızdır. Bununla birlikte bir ülke tarihinin analizi ile nesnel bir yaş bulmak mümkündür. Yaşın belirlenmesinin başka bir yolu ülkenin bir anayasa kabul ettiği tarihin kullanılması olabilir.

1İran

Resmi olarak İran İslam Cumhuriyeti olarak bilinen İran’ın yerleşimi Paleolitik döneme kadar uzanmaktadır. En eski medeniyetlerden biri olan  Elam İran’ı kurmaktan sorumludur.

2Mısır

Resmi olarak Mısır Arap Cumhuriyeti olarak bilinen Mısır, antik çağlardan beri yerleşim alanı olmuştur. Aslında, çoğu tarihçi, ülkenin yazı ve yönetim gibi erken dönem gelişmeleri nedeniyle medeniyetin beşiği olduğu konusunda hemfikirdir. Yıllar geçtikçe ulus, Romalılar, Yunanlılar ve Nubyalılar gibi medeniyetler tarafından inşa edilmiştir.

3Vietnam

Resmi olarak Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti olarak bilinen Vietnam’ın kökleri au Lạc’e (tarihi bir Vietnam devleti) kadar uzanır. Bununla birlikte bu hükümetin ilk benzerliği Hồng Bàng hanedanına atfedilebilir. Hanedan o kadar eskidir ki, bazı tarihçiler bunu efsanevi bir dönem olarak görürler. Âu Lạc hanedandan sonra gelmiştir.

4Ermenistan

Ermenistan (Ermenistan Cumhuriyeti) Asya’da antik köklere sahip bir ülkedir. Arkeolojik veriler ülkenin M.Ö. 4000 yıllarında Tunç Çağı kadar erken dönemde kurulduğunu göstermektedir. Ülkenin oluşumuna yol açan olaylar, Ermenistan’ın kurulmasından sorumlu olan Hayk efsanesinin kanıtlanmaması gibi belirsizdir. Ülkeyi şekillendirmeye yardımcı olduğu bilinen eski medeniyetler arasında Hititler ve Mitanni bulunmaktadır.

5Kuzey Kore

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Birinci Krallık döneminden MÖ 7. yy’a kadar uzanan zengin bir tarihe sahiptir. O dönemde ülkenin oluşumu aslında bir efsane meselesidir.

Dünyanın En Eski Ülkeleri Listesi

#ÜlkeEgemenlik Tarihi
1İranMÖ 3200
2MısırMÖ 3100
3VietnamMÖ 2879
4ErmenistanMÖ 2492
5Kuzey KoreMÖ 2333
6HindistanMÖ 2000
7GürcistanMÖ 1300
8İsrailMÖ 1300
9SudanMÖ 1070
10AfganistanMÖ 678
11MoğolistanMÖ 209
12SomaliMÖ 200
13EtiyopyaMÖ 200
  Dünyadaki En Büyük 10 Göl
Paylaş

Bir Cevap Yazın