Sürekli Büyümeye Devam Eden Dünyanın En Büyük Canlısı: Bal Mantarı

0
2002
görüntülenme
Sürekli Büyümeye Devam Eden Dünyanın En Büyük Canlısı: Bal Mantarı
Sürekli Büyümeye Devam Eden Dünyanın En Büyük Canlısı: Bal Mantarı

Aklınıza direkt hayvanlar geliyor ancak hiç de düşündüğünüz gibi değil.

Eğer dünyadaki en büyük hayvan hangisidir deseydik, çoğunuz kuşkusuz 110 tonluk ağırlığıyla mavi balinalar cevabını verecekti. Oysa dünyanın en büyük canlısı 6 kilometre uzunluğa sahip yaklaşık 1600 futbol sahasından daha geniş bir alanı kaplayan Armillaria Ostoyae adlı bir mantar türü.

Çoğunluğu toprak altında kalan Armillaria Ostoyae adlı mantar türü Oregon’un doğusundaki Malheur Ulusal Ormanı‘nda bulunuyor. Bal mantarı adıyla bilinmekte olan bu mantar dev mantar olarak nitelendiriliyor. Uzmanlar bu mantarın en az 2400 yaşında olduğunu belirtiyor.

Bölgede yaşanan ağaç ölümleri bilim adamlarının dikkatini ormanının bu bölümüne yöneltmiş ve araştırmalar sonucunda bu mantarın rizomorfları sayesinde ağaçların köklerine arız olarak bitkideki su ve besin maddelerini emdiği tespit edilmiş. Bu olayı da zaten ağaç ölümleri takip etmiş.

Bu mantar ile ilgili üzücü olan gerçek ise mantar büyümek için diğer bitkilerin köklerinden besleniyor. Yukarıda ondan bağımsız olarak yaşamaya çalışan binlerce bitki mantar yüzünden yok oldu ve yok olmaya devam ediyor.

2400 yıldır büyüyen mantar yüzünden orman belli bir süre sonra sadece koca bir mantara dönüşecek. Mantarın güçlü yapısından dolayı yıllardır ormana zarar vermeden onu yok edebilecek bir tedavi bulunamadı.

  Nükleer Denizaltına Sahip Ülkeler
Paylaş

Bir Cevap Yazın