Baş Ağrısının Tetikleyici Nedenleri Nelerdir?

0
132
görüntülenme
Baş Ağrısının Tetikleyici Nedenleri Nelerdir?
Baş Ağrısının Tetikleyici Nedenleri Nelerdir?

Baş ağrısı bazı zamanlar dayanılmaz bir hal alabiliyor. Daha ötesi ise migren. Peki baş ağrısı için nelere dikkat edilebilir? Tetikleyicileri nelerdir merak ettiniz mi? Mutlaka kendi yöntemlerinizle zaman içerisinde bazı tetikleyici nedenleri bulmuşsunuzdur. Henüz yeni baş ağrısı sorunu ile karşılaşanlar için ise tetikleyici nedenlere göz atalım.

Sıcak hava tetikleyici etkenlerdendir. Hava sıcaklıkları artmaya başladıkça migren ya da diğer etkili baş ağrılarında artış olmaktadır. Sıcaklığın her 3.5 derece yükselmesiyle birlikte baş ağrılarında da %7’lik artışlar görülmektedir. Yağmurdan önceki hava basıncı nedeniyle de baş ağrıları ortaya çıkmaktadır.

Bir diğer etken ise Koku. Kuvvetli kokular( boya,toz,bazı çiçekler) ya da parfümler bazı insanlarda sinir sistemini etkilediği için baş ağrısına neden olabilmektedir. Saç Tokaları, şapka , saç bantları, sıkı tokalar ile Saçlarınızı çok sıkı bir şekilde topladığınız da saç dipleri acır ve ağrıya sebep olur.

Çok fazla yorulmanıza neden olan egzersizler baş ağrılarına neden olabilmektedir. Vücut fazla yorulduğunda baş, boyun ve saç derisinde yer alan damarlar çok fazla şişer ve baskı yapar. Migreni olan kişilerde daha sık görülmektedir. Rahatsız Oturma Şekli de ayrı bir etken. Rahatsızlık veren sandalyelerde gün boyu oturmak kasların dengesizleşmesine ve boynunuzun tutulmasına neden olmaktadır. Bu durumda baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Sigara İçmek ise en bilinenlerden. Sigara sadece içen kişiyi değil yanındakileri de etkilemektedir ve baş ağrılarına neden olabilmektedir. Nikotin beyinde daralmalara sebep olduğu için migreni olan kişiler daha fazla etkilemektedir.

  Menenjit Nedir, Belirtileri Nelerdir?
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın