Hala Monarşi İle Yönetilen Ülkeler

0
1698
görüntülenme
Hala Monarşi İle Yönetilen Ülkeler
Hala Monarşi İle Yönetilen Ülkeler

10Birleşik Krallık

İngiltere, dünyanın en tanınmış kraliyet ailesine ev sahipliği yapmaktadır. Mevcut hükümdarı, 64 yıldan uzun süredir hükümdarlık yapmış olan Kraliçe II.Elizabeth’dir. Günümüzde rolü kesinlikle törensel olsa da kraliçe İngiltere’nin yanı sıra Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda da dahil olmak üzere İngiliz Milletler Topluluğu’nun birçok üyesi için devlet başkanı olmaya devam etmektedir.

9Benelüks Ülkeleri (Hollanda, Belçika, Lüksemburg)

Alçak ülkeler veya Benelüks ülkeleri olarak bilinen Hollanda, Belçika ve Lüksemburg’un hepsinde monarşi hakimdir. Bu ülkelerin hükümdarları sadece göstermelik olup hiçbir güçleri yoktur. Hollanda Kral Willem-Alexander ve Kraliçe Maxima tarafından yönetilirken Belçika, 2013 yılında Belçikalıların yedinci kralı olarak taçlandırılan Kral Philippe tarafından, Lüksemburg ise Grand Duke Henri tarafından yönetilmektedir.

8İskandinavya (Danimarka, Norveç, İsveç Krallığı)

İskandinavya üç anayasal monarşiye ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar: Danimarka, Norveç ve İsveç Krallıklarıdır. Üç monarşinin varlığı da bin yıldan daha eskidir. Danimarka’nın şu anki yöneticisi Kraliçe II. Margrethe, İsveç’in Kral Carl XVI Gustaf (Bernadotte hanedanının yedinci kralı), Norveç’in ise Kral V. Harald’dır. Norveç 115 yıldır Glucksburg evi tarafından yönetilmektedir.

7Monako

Monako’nun küçük Prensliği yedi yüz yıldan fazla bir süredir Grimaldi hanedanı tarafından yönetilmektedir. Monako günümüzde Devlet Başkanı olarak, ülkenin yasama organı olan Ulusal Konsey ile iktidarı paylaşan Prens Albert II’nin yönetilmektedir.

6Arap Yarımadası

Arap Yarımadası’nda yer alan Yemen haricindeki tüm ülkeler mutlak güce sahip olmasada monarşi ile yönetilmektedir. Kuveyt, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri bu ülkelerden üçü olup Emir olarak bilinen hükümdarlar tarafından yönetilmektedir. Petrol devi Suudi Arabistan ve Bahreyn’in küçük ada krallıkları krallar tarafından yönetilirken, Umman padişah tarafından yönetilmektedir.

5Malezya

Güneydoğu Asya’da bulunan Malezya, çok özel bir anayasal monarşiye ev sahipliği yapmaktadır. Ölüm ya da çekilme durumuna kadar hüküm süren diğer kraliyetlerin aksine, Malezya Kralı sadece beş yıllık bir süre için hüküm verebilmektedir. Avrupa’nın anayasal monarşilerinde olduğu gibi, Malezya kralının da gerçek bir siyasi gücü yoktur.

  Deprem Riski En Fazla Olan Şehirler

4Tayland

Sözü edilen Malezya’nın kuzeyinde, bir zamanlar tarihin en uzun hüküm süren hükümdarına ev sahipliği yapan Tayland, 2016 yılında ölümüne kadar yetmiş yıl boyunca ülkeyi yöneten Kral Rama IX tarafından yönetmekteydi. Günümüzde, Kral Rama IX’un da üyesi olduğu Chakri Hanedanlığı, 1782’den beri Tayland’ı yönetmektedir.

3Brunei

Borneo adasını Malezya ve Endonezya ile paylaşan, petrol açısından zengin küçük Brunei devleti, Sultan Hassanal Bolkiah tarafından yönetilen mutlak bir monarşidir. Seçilmiş bir yasama meclisi yoktur ve 2014 yılı itibariyle ülke İslam Şeriat Kanunu ile yönetilmektedir.

2Japonya

Japonya, MÖ altıncı yüzyıla kadar uzanan, dünyanın en eski kalıtsal monarşisine ev sahipliği yapmaktadır. Monarşinin başı, bir zamanlar yaşayan bir tanrı olarak saygı gören İmparator, ülkenin en büyük otoritesi idi. Fakat, Japonya’nın II. Dünya Savaşı’ndaki yenilgisinden sonra, İmparator bir figür haline gelmiştir. Mevcut İmparator Naruhito, 2019 yılında babası Akihito’nun çekilmesinden sonra tahta çıkmıştır.

1Esvatini

Svaziland olarak da bilinen Esvatini, Afrika’nın tek mutlak monarşisine ev sahipliği yapmaktadır. Şimdiki kralı olan III. Mswati’nin ülke üzerinde tam yetkisi vardır. Her birinden en az bir çocuğu olan on dört karısı vardır. III. Mswati’nin ve diğer kraliyet ailesinin hayatı kesinlikle gizlidir. Aslında, kralın özel hayatının herhangi bir detayını duyurmak yasa dışıdır. Bununla birlikte, Mswati III’ün ailesinin çok büyük olduğu bilinmektedir. Babası II. Kral Sobhuza’nın vefat etmeden önce yüzlerce çocuğu ve binlerce torunu olduğu düşünülmektedir. Monarşi, Esvatini’nin arması üzerinde, kralı temsil eden bir aslan ve tahtın varisi ve eğer kral taçlandırıldığında yönetemeyecek kadar genç ise naip olarak Kraliçe Anne’yi temsil eden bir fil ile tasvir edilmiştir.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın