Dünya’nın En Popüler Resmi Dilleri

0
817
görüntülenme
Dünya'nın En Popüler Resmi Dilleri
Dünya'nın En Popüler Resmi Dilleri

Resmi Dil Nedir?

Resmi dil, belirli bir siyasi bölge veya alan tarafından özel olarak tanınan dillerdir. Bu diller mahkeme davaları, idari işlemler, yazılı yasalar ve düzenlemeler gibi tüm devlet etkileşimlerinde kullanılır. Resmi dil ülkedeki sivillerin birbirleriyle nasıl iletişim kuracağını belirlemez, daha ziyade hükümetin sivillerle nasıl iletişim kuracağını belirler.

1İngilizce

İngilizce 59 egemen ülkenin resmi dilidir ve bu durum onu dünyadaki en popüler resmi dil yapmaktadır. Bu ülkelerin 24’ü Afrika’da, 16’sı Amerika’da, 12’si Okyanusya’da, 4’ü Asya’da, 3’ü ise Avrupa’da bulunmaktadır. Bu ülkelerden bazıları ABD, İngiltere, Yeni Zelanda, Avustralya gibi yüksek nüfusa sahip ülkelerdir. Ayrıca İngiliz Milletler Topluluğunun resmi dili olan İngilizce bunun yanı sıra Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin de resmi dillerinden biridir.

2Fransızca

Dünyanın en popüler ikinci resmi dili Fransızcadır. Fransızca, 29 ülkenin resmi dili olarak belirlenmiştir. Bu ülkelerin 13’ünde Fransızca tek resmi dildir, geri kalan 16 ülkede ise ayrıyeten 1 veya daha fazla dil kullanılmaktadır. Bu ülkelerin kıtalara göre dağılımı ise, 21’i Afrika’da, 5’i Avrupa’da, 2’si Amerika’da, 1’i ise Okyanusya’dadır. Bu ülkelerin toplam nüfusu 434,578,054’tür.

3Arapça

Arapça, dünyadaki en popüler resmi diller arasında üçüncü sırada yer almaktadır. Toplamda 27 ülkede resmi dil olarak kayıtlara geçmiştir. Bu ülkelerin 14’ü Afrika’da, 13’ü ise Asya’dadır. Bu ülkelerden 22 tanesi Arap Birliği üyesidir. Dünya çapında yaklaşık olarak 422 milyon insan bu dili konuşmaktadır, bu nedenden ötürü dünya üzerindeki en çok konuşulan diller arasında 5’inci sırada yer almaktadır. Ayrıca Arapça, Avrupa Birliği’nin resmi dillerinden biridir.

Dünyanın En Popüler Resmi Dilleri

#DilResmi Dil Olarak Kullanan Ülke Sayısı
1İngilizce59
2Fransızca29
3Arapça27
4İspanyolca21
5Portekizce9
6Almanca6
7Berberice5
8Sırpça-Hırvatça5
9Rusça4
10İtalyanca4
  Dünyanın En Tehlikeli 10 Sporu
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın