Stockholm’u Ziyaret Etmek İçin 9 Sebep

0
582
görüntülenme
Stockholm'u Ziyaret Etmek İçin 9 Sebep
Stockholm'u Ziyaret Etmek İçin 9 Sebep

Stockholm, İsveç’in başkentidir ve 14 ada genelinde 73 kilometre karelik bir alanı kaplamaktadır. Stockholm, ülkedeki en popüler şehirlerden birisidir çünkü dünya standartlarında altyapısı ve konaklama imkanları ile her yıl milyonlarca turisti cezbetmektedir.

9Stockholm metrosu

Stockholm metrosu

Stockholm metrosu, Stockholm’de dolaşmak için kullanılan ana ulaşım sistemidir. 105.7 metre uzunluğundaki metro sistemi 1 Ekim 1950’de açılmış ve yılda 300 milyon yolcu taşımaktadır. Resim sanatının güzel biçimleriyle süslü 68.3 km’lik metroyla dünyadaki en uzun sanat sergisi olduğu düşünülürse, sanat eserleri için benzersizdir. Metrodaki 100 istasyondan 90’ı sanatla süslenmiştir.

8Fotografiska

Fotografiska, Stockholm’deki Sodermalm’da bulunan çağdaş bir fotoğraf merkezidir. 5500 metrekarelik sergi alanı ile şehrin en büyüğüdür. Binlerce fotoğraf meraklısını çekip, dünyaca ünlü fotoğrafçılardan sergilere ev sahipliği yapmaktadır. Fotografiska 21 Mayıs 2010’da açılmıştır ve şehir tarafından kültürel ilgi çeken bir yer olarak listelenen Stadsgarden olarak bilinen binada yer almıştır. Fotografiska bir fotoğraf galerisi, hediyelik eşya dükkanı ve ödüllü bir restorandan oluşur.

7Djurgaden

Kungliga Djurgarden olarak da bilinen Djurgarden, merkezi Stockholm’da bulunan ve sayısız tarihi yapılar, müzeler, anıtlar, galeriler ve eğlence parklarıyla şehrin en farklı bölgelerinden biridir. Bölge, İsveçli yerli halkın yanı sıra uluslararası turistler için en popüler eğlence mekanındandır ve her yıl 10 milyondan fazla ziyaretçi çekmektedir. Kungliga Djurgarden’in hakkı, 15. yüzyıldan beri İsveç hükümdarına aittir. Ülkedeki en büyük sosyal tarih öğeleri koleksiyonuna sahip İskandinav Müzesi’nin yanı sıra dünyadaki en eski açık hava müzesi olan Skansen, yılda 1.3 milyondan fazla ziyaretçi çekmektedir.

6Stockholm Katedrali

Stockholm Katedrali

Stockholm Katedrali, Stockholm ‘de bulunan eski bir katedraldir. Bölgedeki en eski kilisedir. Eski kilise popüler bir turizm merkezidir ve katedralde yer alan İsveç tarihindeki önemli olaylarla ünlüdür.

  Atatürk Arboretumu

5Hayalet Turları

Eski tarihi Stockholm tarihi, vampir, ruh ve hayalet gibi birçok efsanevi varlığın etrafında dönen hikayelerle birçok efsanenin temelini oluşturmaktadır. Gamla Stan’de perili bulunan eski binaların gece ortasında dolaşan ruhları barındırdığı söyleniyor. Stockholm’deyken ziyaretçiler Gamla Stan çevresinde hayalet yürüyüş turları alarak bu şehir efsanesine katılmaya teşvik edilir. Bu gece hayalet turları sırasında, ziyaretçiler, şehre dayanan birçok efsane hakkında bilgilendirilir.

4Yiyecekler

Herhangi bir şehre bir ziyaret, yerel lezzetleri örnek almadan tamamlanamaz. Yemek turları, Vasastan olarak bilinen şehrin merkezi bölgesine odaklanan İskandinav deneyiminden ve Sodermalm adasında yoğunlaşan mutfak Sodermalm deneyiminden oluşan iki farklı lezzetli deneyime sahiptir.

3Drottningholm Sarayı

Drottningholm Sarayı

Drottningholm Sarayı, İsveç kraliyet ailesinin özel evidir. Pitoresk sarayın adı “Kraliçe adası” anlamına gelen İsveççe “Drottningholm” sözcüğünden türetilmiştir. Drottningholm Sarayı, 16. yüzyılda İsveç’in Charles XI döneminde inşa edilmiş ve yüzlerce yıldır kraliyet ailesinin ikametgahı olarak hizmet vermiştir. Drottningholm Sarayı 1991 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine eklenmiştir.

2ABBA Müzesi

ABBA Müzesi, Ljjevalchs sanat mekanı ile Grona Lund eğlence parkı arasındaki Djurgarden Adası’nda yer almaktadır. ABBA Müzesi, eleştirmenlerce alkışlanan İsveç pop grubu ABBA’ya ithaf edilmiştir ve bu grup 380 milyondan fazla rekor satışla tarihin en başarılı pop grubudur. ABBA Müzesi, pop grubundaki eserlerden çıkarılan sayısız sergilere sahiptir.

1Vasa Müzesi

Vasa Müzesi

Vasa Müzesi, her yıl bir milyondan fazla ziyaretçiyle İsveç’te en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Vasa, Djurgarden Adası üzerinde bulunan bir deniz müzesidir. Müzenin inşası 1987 yılında İsveç hükümeti tarafından yaptırılmış ve 15 Haziran 1990’da hizmete girmiştir. Açık olduğundan bugüne 25 milyonun üzerinde insan Vasa Müzesi’ni ziyaret etmiştir.

Bir Cevap Yazın