Ankara’da Gezilecek Doğal Yerler

0
145
görüntülenme

İç Anadolu’nun yükselen tepeleri arasında, tarihin derin izlerini taşıyan Roma kalesinin kucağında Ankara; sadece başkent olmanın ötesinde ticari canlılığı, stratejik önemi ve politik dokusuyla Türkiye’nin gözde seyahat duraklarından biri.

Cumhuriyetin gölgesinde yeşeren Ankara, tarih boyunca taşıdığı küçük kasaba kimliğini modern bir metropolün heybetiyle birleştirmiş bir şehir. Osmanlı saraylarının ihtişamını taşımıyor olabilir ancak tarihi ve doğal güzellikleriyle göz kamaştırıyor.

Şehrin sırtını dayadığı tepeler boyunca uzanan doğal zenginliklere göz atalım. Ankara’da gezilecek doğal yerler arasında Nallıhan Kuş Cenneti, Mogan ve Eymir gölleri, Kuğulu Park, Seğmenler Parkı, Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi, Soğuksu Milli Park bulunuyor.

Ankara’nın bu doğal hazineleri, şehrin karmaşasından uzaklaşıp doğanın kollarında huzuru bulmak isteyenler için ideal. Her zaman gri bir şehir olarak haksız bir üne sahip olan Ankara’da gezilecek doğal yerler bulmak aslında hiç de zor değil. Merak edenler için bu rotanın detayına iniyoruz.

Nallıhan Kuş Cenneti

Tarihi İpek Yolu’nun izinde yükselen; Kara Çaylak, Akkuyruklu Kartal, Gökdoğan, Kuzgun, Kırmızı Gagalı, Dar Karpası dahil 191 farklı kuş türüne ev sahipliği yapan 542 hektar büyüklüğündeki Nallıhan Kuş Cenneti, kuş gözlemcilerinin vazgeçilmezi haline gelmiş bir cennet köşesi. Burada tam 4 kuş gözlem evi bulunuyor. Buraya özel aracınızla gitme şansına ek olarak Ankara-Nallıhan dolmuşları da tercih edilebilir bir ulaşım seçeneği sunuyor. Bahar aylarında göçebe kuşlara bir durak olan Nallıhan 1994 yılında Milli Parklar, Av ve hayvan Hayatı Genel Müdürlüğünce koruma altına alınmış. İçinde tesis olmayan Nallıhan’a giderken yanınızda temel ihtiyaçlarınızı getirmenizi ve bu cennetin tadını çıkarırken çevrenizi korumaya dikkat etmenizi hatırlatmayı es geçmeyelim.

Eymir Gölü

Ankara’nın merkezinde, ODTÜ kampüsünde benzersiz bitki ve hayvan türleriyle bezeli küçük bir göl olan Eymir Gölü sadece coğrafi bir nokta değil aynı zamanda ODTÜ Spor Kulübü Kürek Takımı’nın enerjisini suya vurduğu, kürek ritimlerin yankılandığı bir alan.

Mevsimlere göre şekil değiştiren, kışın bir ayna gibi parlayan buzun örttüğü yüzeyi sadece 3.80 metre derinliğe sahip olmasına rağmen büyük bir hikaye anlatıyor. 4 kilometre uzunluğu ve 0.25 kilometre genişliğindeki Eymir Gölü çevresinde sakarmekelerden yeşilbaşlı ördeklere, elmabaşı patkalardan bahri kuşlarına kadar çeşitli kuş türlerini görmek mümkün. Ancak Eymir Gölü sadece bir kuş cenneti değil. Su sporları, balıkçılık ve sakin pikniklerin de mükemmel adresi.

Mogan Gölü

Mogan Parkı, 644,979 m²’lik geniş alanıyla Ankara’nın eğlence ve dinlenme merkezi. Piknik alanları, koşu yolları, marina adası gibi açık ve yarı açık mekanlarıyla herkesi karşılayan göldeki basketbol sahası, mini futbol sahaları ve tenis kortları da spor tutkunlarını cezbediyor.

Amfitiyatro ve modern nikah salonu etkinlikler ve özel günler için ideal. Deniz fenerinin manzarası unutulmaz anlar sunarken göl kıyısındaki ahşap yürüyüş yolu ve seyir terasları doğanın tadını çıkarmak isteyenler için mükemmel birer seçenek.

Parkta çocuk oyun alanlarından restoran ve kafelere kadar birçok olanak mevcut. Spor merkezleri, binicilik merkezi ve kayıkhane gibi tesisler de farklı aktiviteler sunuyor. Ankara’nın nefes alma noktası olan Mogan Parkı, hem doğayla iç içe olmak hem de çeşitli etkinliklerle vakit geçirmek isteyenlere kucak açıyor.

Kuğulu Park

Kavaklıdere semtinde yer alan ve özellikle kuğularıyla ünlü olan bu park şehir merkezine 5 km uzaklıkta bulunuyor. Necatibey Caddesi üzerinden veya toplu taşımayla rahatça ulaşmak mümkün. Ankara’nın popüler caddesi Tunalı Hilmi Caddesi’nin ucunda yer alan Kuğulu Park, göleti ve kafeleriyle yeşil bir vaha. Başkentlilerin stresten uzaklaşmak ve doğayla iç içe vakit geçirmek için tercih ettiği bir alan olan Kuğulu’da çocuklu aileler için çocuk oyun alanları ve piknik alanları da mevcut.

Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi

Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde yer alan Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi şehir merkezine 6 km uzaklıkta bulunuyor. 1937’de Atatürk tarafından hazineye bağışlanmış olan bu çiftlik Gıda, Tarım ve Hayvancılık alanında faaliyet gösteriyor.

102.000 hektarlık geniş bir alanda yer alan çiftlik ülkenin en büyük hayvanat bahçesi. Atatürk’ün Selanik’teki evine benzer bu yapı, tarihi Karadeniz Havuzu ve Devlet Mezarlığı gibi önemli alanları barındırıyor. Çiftliğin tarihi ve kültürel değerleri 1922’de 1. Derece sit alanı olarak tescillenmiş. Ayrıca “Gazi Tesisleri” olarak adlandırılan 46 hektarlık alan 2011 yılında 3. derece doğal sit alanı olarak düzenlenmiş.

Seğmenler Parkı

Şehir merkezine 6 km uzaklıkta bulunan, şahsi araçla İran Caddesi üzerinden veya Batıkent-Kızılay metrosuyla Kızılay durağında inerek ulaşılabilen Seğmenler Parkı her mevsimde ayrı bir güzelliğini sergilese de özellikle güzel havalarda ayrı bir ilgi görüyor. Yeşil alanları, çocuk bahçeleri, amfi tiyatrosu, yürüyüş parkurları ve göletleriyle herkes için kendinde bir parça taşıyan parkta piknik yapmak isteyenler için masa alanları mevcut ancak mangal ve kamp yapmak yasak.

Haftanın her günü ücretsiz ziyarete açık olan Seğmenler Parkı, doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyenlerin sıkça tercih ettiği bir alan.

İşte Ankara’ya dair gezilecek yer olmadığı, her yerin aynı olduğu ön yargılarını yıkacak doğa ve tarih ile bağ kurmanıza yardımcı olacak ufak bir Ankara’da gezilecek doğal yerler listesi. Daha nicelerini içinde barındıran Ankara gezinizde şimdiden iyi eğlenceler!

Paylaş

Bir Cevap Yazın