Malezya Gezi (Seyahat) Rehberi

0
466
görüntülenme
Malezya Gezi (Seyahat) Rehberi
Malezya Gezi (Seyahat) Rehberi

Güney Asya’nın kalbinde bulunan oldukça renkli ve çekici bir ülke olan Malezya, bozulmamış etkileyici plajların, adaların, zengin bir etnik ve kültürel mirasın, nadide bulunan, dünya klasmanında modern turizm ve tatil seçenekleri ile harmanlandığı nadir ülkelerden biridir. Yıl boyunca tropikal iklime sahip olan Malezya, Güney Asya’nın en çok turist ziyareti alan ülkelerinin de başında gelmektedir. Güney Asya’nın en yüksek Dağı Mount Kinabalu, dünya klasmanında dalış merkezleri, yağmur ormanları, dünyanın en büyük kireç taşı mağarası, içlerinde orangutanların ve kaplanların olduğu soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan 285 canlı türü, ilk yerleşimleri 25.000 yıl öncesine dayanan 30’dan fazla etnik kabilesi, çok zengin kültürü ile renkli bir ülke olan Malezya, gerçek bir Asya deneyimi vadediyor.

Güney Asya’nın en istikrarlı, güvenli, ve kolay gezilebilir ülkelerinden biri olan Malezya, 28,3 milyonluk nüfusa sahip ve federatif anayasal monarşi ile yönetiliyor. 13 eyalet ve ikisi Malezya yarımadasında, biri Borneo kısmında olan 3 federal bölgeden oluşuyor. Başkent Kuala Lumpur 3.8 milyon nüfusa sahiptir. 329,847 km kare alana yayılan Malezya, Güney Asya’da yer alan Malezya Yarımadası (Peninsular Malaysia) ile Güney Çin Denizi’nde yer alan Borneo Adası (Malaysian Borneo) olmak üzere birbirine oldukça uzak 2 ana kara parçasından oluşuyor. 31 Ağustos 1957 İngiliz sömürgeliğinden bağımsızlığını ilan etmiş. Halkın %50.4 Malay, %23.7 Çinli, %11.0 yerliler ve %7.1 Hintliler oluşturuyor. Resmi dil Malayca. Halkın büyük bir bölümü şahane İngilizce konuşabiliyor. Müslüman, Budist, Hıristiyan, Hindu, Daoist yanında birçok farklı din bulunuyor.

Ülkenin %60’dan fazlası tropikal yağmur ormanları ile kaplı. Tarih öncesi dönemden beri var ola gelen yağmur ormanları, dünyada başka hiçbir yerde olmayan hayvanları ile dünyanın en zengin biyoçeşitliliğine sahip 12. ülkesi konumundadır. Doğa severler için bir cennet gibi olan bu fırsatları Malezya ecoturizm projeleri ile çok iyi pazarlıyor. Ülkenin Tayland, Endonezya ve Brunei Sultanlığı ile kara sınırı bulunuyor. Johor Bahru-Singapur arasında bulunan köprü ile de Singapur bağlantısı bulunuyor. Sulu Denizi ile Filipinler’e  ve Güney Çin Denizi’yle de Vietnam’la deniz sınırı bulunuyor.

  İstanbul’dan Uzaklaşmak İçin Harika Bir Seçenek: Bursa

Kuala Lumpur

Başkent Kuala Lumpur, Asya’nın en kozmopolit şehirlerinden birisidir. Renkli kültürlerin bir arada yaşadığı bu şehirde, pırıltılı gökdelenler gösterişli alışveriş merkezleri, Çin ve Hint Mahalleleri, camiler ve yemyeşil parkları, kocaman ağaçları ile etkileyici bir karaktere sahip. Yeşil ve çeliğin en iyi harmanlandığı şehirlerden biri olduğunu söyleyebilirim. Dünyanın en iyi alışveriş şehirlerinden biri olarak da adından sıklıkla söz ettirmektedir. Petronas Kuleleri, KL Tower, farklı kültürlere ait mimarileri iç içe barındıran Merdeka Meydanı, hediyelik eşya mekanlarının sıralandığı Pasar Seni (Central Market), Hint mahallesi olan Little India hemen her şeyin ucuzunun bulunabileceği Chinatown gezilecek yerlerin başında geliyor. Orkide, Kelebek ve Kuş Parkları, hayvanat bahçesi, Ulusal Müze ve İslami Sanatlar Müzesi de görülecek yerler arasında yer alıyor. Kuala Lumpur’a sadece yarım saat uzaklıkta olan dünyanın en büyük mağara tapınağı Batu Caves ise Hindu seremonilerini yakından incelemek için iyi bir fırsat olabilir.

Langkawi Adaları, Andaman denizinin Melaka boğazıyla buluştuğu, Malezya’nın enfes güzelliklerinin keşfedileceği cennet yerlerin başında geliyor. Malezya Yarım Adası’nın kuzeybatı ucunda, anakaranın 30 km uzağında yer alan Langkawi, Malezya‘nın en ünlü tatil yerlerinden birisidir. Turkuaz sakin denizi, beyaz kumlu plajları, yağmur ormanları ile kaplı tepeleri, bozulmamış doğası, lüks resortları yanında ekonomik konaklama avantajıyla da görülmeye değer bir yer. Dünyaca ünlü balayı destinasyonlarından biri olan Langkawi, vergisiz alışveriş fırsatı ile tam bir tatil rüyasıdır. Langkawi Cable Car ve Skybridge, Oriental Village, Underwater World, Cenang Plajı ve Pregnant Lady Lake  Pulau Payar Marine Park gezilecek yerlerin başında geliyor.

Georgetown

Penang Adası‘nda bulunan ve Penang Eyaletinin başkenti olan UNESCO Dünya Mirası Kenti Georgetown, renkli kültürel mirasına dair tarihi binaların ve tapınakların bulunduğu, kendine münhasır bir karaktere sahip bir şehir. Ana karaya ülkenin en uzun köprüsü olan Penang Köprüsü ile bağlı olan ada nüfusunun büyük bir bölümünü Çinli ve Malaylar oluşturuyor. Ayrıca Hintli, Avrupalı, Taylandlı ve Burmalılar da ada sakinleri arasında yer alıyor. Çin mimarisine özgü yapılar ve tapınaklar yanında, İngiliz koloni dönemi mimarisi ile dikkate çeken Georgetown, yürünerek keşfedilecek çok sayıda güzellikler de sunuyor. Vakti olmayanlar ise turizm acentelerinden alabilecekleri yarım günlük şehir turu ile, şehrin bir çok yerini hızlıca gezebilirler. Yahoo Travel, adayı ölmeden önce görülmesi gereken 10 ada listesinde sıralarken, CNN Penang Laksa’sını dünyanın en lezzetli yemekleri listesinde 7. sıraya yerleştirmiş. Penang Hill, Güney Asya’nın en büyük Budist tapınağı kompleksi Kek Lok Si Temple, köklü bir Çinli aileye ait Penang Khoo Khongsi Müzesi, Peranakan Museum, Dharmikarama Burmese Temple yanında batik sanatı ile işlemeler yapan shoplar ziyaret edilebilir.

  Türkiye'de Yamaç Paraşütü Yapılabilecek En Güzel Yerler

Şehir İçi Ulaşım

Ülkenin şahane bir ulaşım ağı var. Kuala Lumpur’da metro kullanmak çok kolay. Birkaç kişi olarak seyahat edenler, hızlı ve pratik ulaşım için taksi kullanabilir. Malezya’dan Singapur ve Tayland’a karayolu veya trenle kolayca ulaşılabiliyor. Hemen herkes İngilizce biliyor. Siz İngilizce bilmeseniz dahi bilgi ve yer sorularınızı çekinmeden sorabilirsiniz. Malezya, otostopla seyahat etmeyi sevenler için mükemmel bir ülkedir. Ama bazen bir miktar ödemeniz gerekebilir.

İçerik Tablosu

Paylaş

Bir Cevap Yazın