Piri Reis Kimdir?

0
935
görüntülenme
Piri Reis
Piri Reis

Piri Reis (1465-1554); eşsiz bir kartoğraf, deniz bilimci ve denizcilik tarihinde derin izler bırakmış bir kaptandır. Piri Reis, Osmanlının deniz üslerinden biri olan Gelibolu’da doğdu. Kaptan-ı Derya olan amcası Kemal Reis ile daha çocuk denecek yaşta birçok denizi dolaşma fırsatı buldu ve çok sayıda sefere katıldı. Bu seferler Piri Reis için yerine getirilmesi gereken birer görev olmanın yanı sıra ileride yazacağı kitaplar ve çizeceği haritalar için de eşine az rastlanır bilgi kaynakları niteliğindeydi.

Piri Reis tarafından çizilmiş Dünya haritasında Atlas Okyanusu’nun iki yakasını ihtiva edecek şekilde Batı Afrika kıyıları; Asor, Kanarya ve Yeşilburun Takımadaları; Atlas Okyanusu, Güney Amerika ile Orta Amerika’nın bilinen kısımları; Florida ve Antiller yer almaktadır. Piri Reis, çizimlerin yanı sıra başta kendi ismi olmak üzere ilgili yerlerin özelliklerini, ne zaman ve kim tarafından keşfedildiğini, haritayı çizerken hangi haritalardan faydalandığını belirten çeşitli açıklamaları da haritasına eklemiştir.

Parşömen üzerine renkli çizilen harita; çeşitli bölgelere ayrılmış, her bölge ile ilgili bilgi verilmiş ve o bölgede yaşayan ve yetişen ilginç hayvanların ve bitkilerin resimleri de çizilmiştir. Dağlar, nehirler, denizler, denizlerin kumlu sığ yerleri ve görülmeyen kayalık kısımlar da gösterilmiştir.

  Mühendislerin Babası: İsmail El-Cezeri Kimdir, Projeleri Nelerdir?
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın