Paslanmaz Dikişli Boru Üretimi Borşen’den

0
732
görüntülenme
Paslanmaz Dikişli Boru Üretimi Borşen’den
Paslanmaz Dikişli Boru Üretimi Borşen’den

Dairesel formlu olan paslanmaz dikişli borular, genellikle hat oluşturmak için kullanılırlar. Bu tip borular kaynak çeşitlerine ve yüzey tiplerine göre ayrılırlar. Kaynak çeşitleri; yüksek frekans ve tig olarak ikiye ayrılırken, yüzey tipleri; mat, satineli ve polisajlı olarak üç gruba ayrılır.

Paslanmaz Dikişli Boru Nedir?

Paslanmaz dikişli boru imalatında kullanılan ham mamul, yarı mamul dediğimiz rulo saclardır. Bu saclar şekli itibariyle rulo peçetelere benzerler. Ürünler önce istenilen ebata göre boyutlandırılır ve kullanılacak boru hattına uygun olarak dilimlenir. İlk önce yassı bir şekil verilen borular sonrasında yarım ay şekline getirilir. Son aşamada ise açık iki uç birleştirilerek boruya rulo görüntüsü verilir. Daha sonra esnekliğini ve işlenebilirliğini arttırmak amacıyla paslanmaz dikişli borular, istenilen ölçülerde kesilir ve kaynak kısımları zımparalandıktan sonra kullanıma hazır hale getirilir. Dairesel formlu paslanmaz dikişli borular kaynak çeşitlerine göre yüksek frekans ve tig kaynak olarak ayrılır. Tig kaynağı yüksek frekans kaynağa oranla daha sağlamdır fakat işlem süresi çok daha uzundur. Bu nedenle yapılacak işlemde süre ve dayanıklılık önemi belirlenmelidir. Ayrıca, yüksek frekans kaynaklı boruların basınç dayanımları tig kaynaklı borulara göre çok daha azdır. Bu nedenle genel olarak tesisatlar yerine dekoratif amaçlarla kullanılırlar.

Paslanmaz Dikişli Borular Nerelerde Kullanılır?

Paslanmaz dikişli borular çeşitlerine göre dekorasyondan tesisatlara birçok alanda kullanılırlar. Kimya endüstrisi, petrokimya endüstrisi, ilaç endüstrisi, boya sanayi, kâğıt sanayi, plastik endüstrisi ve gıda endüstrisi gibi alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Makine tesisatlarının yanı sıra dekoratif kaygıların bulunduğu alanlarda da sıklıkla tercih edilmektedir. Aynı zamanda çekme borulara oranla çok daha uygun fiyatlı olmaları da bir diğer tercih sebebidir. Paslanmaz dikişli boruların mat, satineli veya polisajlı olması da kullanım alanlarında değişiklik olmasını sağlamaktadır. Farklı inç, et kalınlığı veya dış çap boyutuna göre birçok farklı paslanmaz çelik boru çeşidi Borşen’de.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın