Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken Avrupa’nın 10 Şehri

0
454
görüntülenme
Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken Avrupa'nın 10 Şehri
Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken Avrupa'nın 10 Şehri

10Prag, Çek Cumhuriyeti

Prag, Çek Cumhuriyeti

Prag, görkemli ve çeşitli mimarisi ile oldukça dikkat çekici bir şehirdir. Şehri gezerken, Barok sarayları, Kübist mimari, bahçeler, Gotik katedraller, Romanesk mahzenleri ve küçük kiliseleri görmek mümkündür. Charles Köprüsü, Wallenstein Sarayı, Aziz Martin Kubbesi, Frank Gehry’nin Dans Binası ve Our Lady Katedrali en belirgin turistik mekanlarındandır. Mimarinin yanı sıra Prag müzikal açıdan da çekici bir şehirdir. Şehir her yaz birleşmiş adalar adı verilen bir müzik festivali düzenler. Prag aynı zamanda Nusle bölgesindeki Zlý časy restoranında servis edilen birasıyla da ünlüdür.

9Paris, Fransa

Paris, Fransa

İnsanlar hoş caddelerini, görkemli restoranlarını, önemli müzelerini ve kültürel ve tarihi mekanlarını keşfetmek için Paris’i ziyaret etmektedir. Burada bulunan Sainte-Chapelle Gotik Tapınağı, Fransız Devrimi sırasında hasar görmesine rağmen, hâlâ Paris’in kalbinde muhteşem bir şekilde konumunu korumaktadır. Ayrıca Paris, Pierre Gagnaire, Guy Savoy ve Taillevent’in de aralarında bulunduğu 8.000’in üzerinde restorana sahiptir. Louvre Müzesi, Musee d’Orsay Müzesi, Eyfel Kulesi ve Notre Dame Katedrali turistlerin sıkça ziyaret ettiği müzeler ve tarihi mekanlar arasında yerini almaktadır.

8Varşova, Polonya

Varşova, Polonya

Varşova, pek çok ziyaretçinin ziyaret etmeye karşı koyamayacağı kadar güzel bir şehirdir. Kent, özellikle II. Dünya Savaşı sırasında çalkantılı bir döneme girmiştir. Ancak, günümüzde ağır hasarlardan arınmış ve güzellikte büyümektedir. Turistlerin ilk çekim merkezi, şehrin sembolü haline gelen Varşova Deniz Kızı’dır. Wilanów Sarayı, Eski Kent, Kraliyet Kalesi, Lazienki Sarayı, Kopernik Bilim Merkezi, Sigismund Sütunu, Aziz John Katedrali ve Ulusal Müze Varşova’daki önemli turistik mekanlar arasında yer almaktadır.

7Barselona, İspanya

Barselona, İspanya

Barcelona, dünyanın en büyüleyici turistik beldelerinden biridir. Kent, müzeler, parklar ve kiliselerde görülen eşsiz sanat ve mimariye sahiptir. Sagrada Familia Kilisesi, Güell Parkı, Casa Milá, Tibidabo tepesi, Picasso Müzesi ve Sihirli Çeşme turistik yerlere örnek olarak verilebilir. Bunlara ek olarak, Barcelona, Sant Miquel plajı gibi muhteşem kumsallara ve mükemmel bir havaya sahiptir.

  Bir Şehrin Değişim Öyküsü: Paris

6Kopenhag, Danimarka

Kopenhag, Danimarka

Danimarka’nın başkenti Kopenhag, kıskanılacak çekicilik ile süslenmiş olup dünyanın en hareketli şehirleri arasında yer almaktadır. Ayrıca, Altın Çağ tablolarının, İslam sanatının ve eski Mısır heykelinin koleksiyonlarına sahip olan bu kent, kültürel açıdan da oldukça zengindir. Kopenhag, işe gitmek ya da başka herhangi bir hedefe ulaşmak için bisiklet sürmek veya otobüsü yakalamaya çalışmanın normal bir yaşam şekli olarak karşılandığı dünyanın birkaç şehri arasında yerini almaktadır. Tivoli Bahçeleri, The Little Mermaid (bronz heykeller), Rosenborg Kalesi, Amalienborg Sarayı, Nyhavn Limanı, Danimarka Ulusal Müzesi ve Kopenhag Opera Evi insanların Kopenhag’da ziyaret etmeyi dört gözle beklediği bazı yerler arasında bulunmaktadır.

5Dubrovnik, Hırvatistan

Dubrovnik, Hırvatistan

Dubrovnik, güzelliği ve sayısız turistik çekimi nedeniyle “Adriyatik’in İncisi” unvanını taşımaktadır. En ünlü manzarası, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yerini alan Eski Kent Merkezi’dir. Ayrıca, Dubrovnik, Hırvatistan’ın entelektüel ve sanatsal seçkinlerin çoğuna ev sahipliği yapma özelliğine de sahiptir. Buna ek olarak yıllar geçmesine rağmen etkileyici mimarisi ve kültürel mirası korumuştur. Eski Kent Merkezi’nin yanı sıra, Dubrovnik Stradun, Dubrovnik Katedrali, Şehir Kapısı, Loggia Meydanı, Fort Lovrijenac, Onofrio’nun Büyük Çeşmesi ve St. Saviour Kilisesi Dubrovnik’teki diğer turistik mekanlar arasında yerini almaktadır.

4Lizbon, Portekiz

Lizbon, Portekiz

Portekiz’in başkenti olan Lizbon, ülkenin kıyı bölgelerine yakın bir tepe üzerinde yer almaktadır. Lizbon, Batı Avrupa’daki en hareketli ve çekici şehirlerden biridir. Şehir şaşırtıcı derecede güzel ve çaba göstermeyecek şekilde geleneksel Portekiz mirasını çarpıcı bir modernlikle harmanlamaktadır Belém Kulesi, São Jorge Kalesi, Lizbon Oceanarium, Bairro Alto, Rossio Meydanı, Vasco da Gama Köprüsü, Gare do Oriente (ulaşım merkezi), Queluz Sarayı ve Ulusal Antik Sanat Müzeleri Lizbon’daki en popüler ziyaret mekanlarından bazılarıdır.

3Helsinki, Finlandiya

Helsinki, Finlandiya

Helsinki, Finlandiya’nın güney başkentidir. Şehrin ihtişamı ziyaret edenler tarafından fark edilmeyecek gibi değildir. Helsinki’nin turistik mekanlarından biri, Ateneum Sanat Müzesi olarak bilinen Fin sanatının evidir. Müze, 19. yüzyıldan günümüze kadar uzanan koleksiyonlara sahiptir. Esplanade Parkı, Helsinki Katedrali, Helsinki Hayvanat Bahçesi, Çağdaş Sanatlar Müzesi, Eski Pazar Salonu, Olimpiyat Stadı, SkyWheel Helsinki ve Rock Kilisesi diğer turistik mekanlar arasında yer almaktadır. Ayrıca insanlara, sakinleştirici, huzurlu ve sessiz bir atmosfer sağlayan Kamppi Tapınağı da ziyaret edilebilecek yerler arasındadır.

  Dünyanın En İyi Restoranı: El Bulli

2Berlin, Almanya

Berlin, Almanya

Berlin, Almanya’nın başkentidir. Brandenberg Kapısı, II. Dünya Savaşı’nda zarar görmüş olmasına karşın hayatta kalan tarihi bir yapıdır. En ünlü turistik mekanlardan biri, aynı zamanda Almanya Parlamentosu için buluşma yeri olan Reichstag Binası’dır.  Alexanderplatz, Berlin TV Kulesi, Müze Adası, Charlottenburg Sarayı ve Parkı, Holokost Anıtı ve Berlin Duvar Anıtı Diğer turistik mekanlar arasında yer alır

1Edinburg, İskoçya

Edinburg, İskoçya

Edinburgh, İskoçya’nın başkentidir. Uluslararası Festival şehre birçok ziyaretçi çeken önemli bir etkinliktir. Festival her yılın Ağustos ayında düzenlenmektedir. Amacı klasik müzik, tiyatro, opera, görsel sanatlar ve dansları bir araya getirmektir. Edinburgh Kalesi, İskoçya Müzesi, Edinburgh Waverley tren istasyonu, İskoç Ulusal Galerisi, Calton Hill, HMY Britannia (kraliyet ailesinin eski kişisel gemisi), Scott Monument , Nelson Anıtı, Writer’s Müzesi ve John Knox’ ın Evi Edinburgh’daki diğer turistik mekanlardan birkaçıdır.

Bir Cevap Yazın