Merak Edilen Yönleriyle BES Nedir?

0
219
görüntülenme
Merak Edilen Yönleriyle BES Nedir?
Merak Edilen Yönleriyle BES Nedir?

Sizin de herkes gibi gelecek hayalleriniz arasında maddi açıdan daha rahat bir emeklilik geçirmek varsa bireysel emeklilik sistemi ile bu hayaliniz gerçek olabilir. Peki, bireysel emeklilik nedir? İşte, bireysel emeklilik sistemi hakkında en çok merak edilenler…

Bireysel Emeklilik Nedir?

Sıkça sorulan “BES nedir?” sorusunun cevabı, kişilerin aktif çalışma döneminde sahip oldukları maddi standartları emeklilikte de sürdürmelerine yardımcı olan güvenli bir tasarruf ve yatırım aracı şeklinde verilebilir. Bireysel emeklilik sistemi, yani BES sosyal güvenlik sisteminin alternatifi değil, tamamlayıcısı niteliğinde. Katılımcılar, kendi kazançlarına göre belirledikleri bir katkı tutarı ile sisteme dahil olarak birikim ve yatırım yapmaya başlayabiliyor.

Kimler BES’e Katılabilir?

Güvenli ve kazançlı bir sistem olan BES, milyonlarca katılımcıya sahip. BES’e katılmak için çalışma ya da sosyal güvenlik kurumuna bağlı olma şartı aranmıyor. 18 yaş üstü, fiil ehliyetine sahip herkes BES’e katılabiliyor. Yani çalışan, çalışmayan, genç ya da yetişkin herkes BES’e dahil olabiliyor. Siz de hem kendiniz hem eşiniz hem de 18 yaş üstü çocuklarınız için bireysel emeklilik hesabı açarak daha rahat bir gelecek için önemli bir adım atabilirsiniz. Üstelik emeklilik yatırım fonları ve devlet katkısı ile birikim hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Devlet Katkısı Nedir?

BES sisteminin en büyük avantajlarından biri, devlet katkısı. BES hesabına düzenli veya toplu olarak yatırdığınız katkı paylarının mevzuatta belirlenen limitler dahilinde %25’i oranında devlet katkısından faydalanmanız mümkün. Örneğin, bireysel emeklilik hesabınıza ayda 300 TL yatırıyorsanız sizin adınıza her ay 75 TL de devlet katkısı ödeniyor. Devlet katkısına hak kazanma oranınız ise sistemde kalma sürenize göre değişiklik gösteriyor. 1 Ocak 2013 tarihinden sonra sistemde kaldığınız süre 3 yıldan az ise devlet katkısına hak kazanamıyorsunuz. Sistemde 3 yıl (dahil)-6 yıl arasında kaldığınızda %15, 6 yıl (dahil)-10 yıl arasında kaldığınızda %35, 56 yaşını doldurmadan önce 10 yıl ve daha fazla kaldığınızda ise %60 oranında devlet katkısı alabiliyorsunuz.

BES’ten Nasıl Emekli Olunur?

BES emeklisi olmak için sistemde en az 10 yıl kalmak ve 56 yaşını doldurmak gerekiyor. Bu şartları karşılayarak emekli olduğunuzda %100 devlet katkısına hak kazanıyorsunuz. Bireysel emeklilik şirketleri, emeklilik konusunda katılımcılara üç alternatif sunuyor. Dilerseniz emekli olduğunuzda tüm birikiminizi toplu para olarak alabilirsiniz ya da birikiminizin belirli periyotlarda maaş olarak ödenmesini tercih edebilirsiniz. Bir diğer alternatif ise birikimin bir kısmını toplu para olarak, kalanını ise düzenli ödemeler şeklinde almak.

Emeklilik döneminizde daha rahat bir yaşam sürmek, alıştığınız standartları korumak için size en uygun emeklilik planını belirleyebilir, sisteme hemen dahil olabilirsiniz.

Paylaş

Bir Cevap Yazın