Hong Kong Gezi (Seyahat) Rehberi

0
600
görüntülenme
Hong Kong Gezi (Seyahat) Rehberi
Hong Kong Gezi (Seyahat) Rehberi

Hong Kong, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Güney kıyısında bulunan, 01.07.1997 tarihine kadar Britanya krallığına bağlı adalar grubuyken bu tarihten itibaren Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel yönetim bölgesi olmuştur. Hong Kong, Kawlon Yarımadası 234 küçük adalardan oluşmaktadır. Hong Kong Asya’nın en büyük serbest pazarı ve limanı en işlek ticaret ve turizm’in merkezidir.

Hong Kong, her milletten her ırktan her dinden insanlar görebileceğiniz, Dünya’nın en kozmopolit ülkelerinden biri olma ünvanına sahiptir. Buradaki halk inanılmaz bir meşguliyet içindedir. Sürekli koşar halde yürüyen ellerindeki telefonlardan ve tabletlerden başka hiçbir şeyle ilgilenmeyen insanlar topluluğu görürsünüz, burada halk yaşayabilmek için çok çalışmak zorundalar. Burada kiralar 1500, 2000 bin dolardan başlıyor. Bunun yanında tüm gün çalışan insanlar gece de sokaklarda gezerler.

Hong Kong’da Gezilecek Yerler

  • Kawlon,
  • Disneyland,
  • Victoria Peak,
  • Big Buddha,
  • Soho Bölgesi,
  • Central Sokakları,
  • Canton Road,

Big Buddha, Lantau Adası’nda dağların arasında bulunan tapınak ve dev bir Buda heykeli burada bulunuyor turistik bir bölgedir. Buddha’ya gidebilmek için City Gate Outlet’in hemen yanından Cablekor denen teleferikleri kullanabilirsiniz. Tek dezavantajı aşırı sıra olmasıdır. Kawlon adasında geceleri açık olan iki adet gece pazarı vardır.

Victoria Peak Tepesi’ni görmeden sakın Hong Kong gezisini yaptım demeyin. Tepeden tüm şehri rahatlıkla izleyebiliyorsunuz. Buraya çıkmak için iki seçeneğiniz var tranvayla bir de taksiyle çıkabilirsiniz. Taksiyle 60 HKD vererek 15, 20 dakika da tepeye ulaşabilirsiniz. Tepede mini avm kafeler ve muhteşem şehir manzarasına doyamazsınız. Hele ki hava açıksa genelde hava az puslu oluyor. Kawloon Adası Hong Kong’un meşhur gökdelen manzarasını, gece ışıltısını seyredebileceğiniz en güzel yer. Her gece saat 20:00 de Tsim sahilinde hemen sol tarafta meşhur ışık ve ses şovunu izleyebilirsiniz.

Hong Kong girişlerde Türklerden vize istenmiyor. Bu yüzden yıllarca Batı etkisinde kaldıktan sonra tekrar özüne dönen şehrin Doğu Batı sentezini yerinde görmek için vize ile uğraşmanıza gerek yok.

  Dünyadaki Benzersiz Yerler: Göreme Açık Hava Müzesi
Paylaş

Bir Cevap Yazın