Robot Olmadığınızı Kanıtlayın: CAPTCHA

0
608
görüntülenme
Robot Olmadığınızı Kanıtlayın: CAPTCHA
Robot Olmadığınızı Kanıtlayın: CAPTCHA

İnterneti seviyor musunuz? Kim sevmez, değil mi? Başka hangi mecrada bilgiyi bu denli kolay elde edebiliriz ki? Spordan haberlere, tariflerden eğlenceye ve her türlü bilgiye anında sahip olmamızı sağlayan internet, günümüzün vazgeçilmez bir unsuru hale geldi.

Günlük hayatta interneti sıkça kullanan biriyseniz mutlaka bir web sitesine kayıt olma deneyimini yaşamışsınızdır. Kayıt olma sürecinin son basamağı olarak, dalgalı ve bozuk harf ve rakamlardan oluşan bir metnin yazılması veya belirli görsellerin işaretlenmesi istenir. İstenen bu dalgalı ve bozuk harf ve rakamlar doğru şekilde yazıldığında veya görseller doğru şekilde seçildiğinde web sitesine kayıt tamamlanır. Bu basamak, insan olduğunuzu doğrulamak amacıyla konulmuştur.

Peki, insan olduğumuzu doğrulamak için derken neyden bahsediyoruz? Tabii ki insanız! Bunu neden kanıtlamaya çalışalım ki? Yoksa internet bizim robot olduğumuzdan mı şüpheleniyor? İnanın ya da inanmayın, durum tam da bu!

Captcha Nedir? Nasıl Çalışır?

Karşılaştığımız bu dalgalı ve bozuk harf ve rakamlardan oluşan metinler ve seçilmesi istenen belirli görsellere CAPTCHA adı verilmektedir. Açılımı, “İnsan ve Bilgisayar Ayrımı Amaçlı Tam Otomatik Genel Turing Testi” olan bu doğrulama basamağı neredeyse tüm web site kayıt işlemlerinde bulunmaktadır. Günümüzde internet kullananların sadece insanlar olduğu düşünülse de, ne yazık ki gerçekte durum böyle değildir. İnterneti kullanan birçok makine bulunmaktadır.

İnternette bilgi aramaya genellikle nereden başlarsınız? Cevabınız Google gibi bir arama motoru ise, yalnız değilsiniz!  Arama motorundan bir şey arattığınızda, bir insanın istediğiniz bilgiyi aradığını ve sonuçları ekranınıza gönderdiğini mi düşünüyorsunuz? Hayır! Arama motoru, arattığınız soruya uygun olabilecek sonuçları size ulaştırmak için internetin en uzak noktasından arama yapan bir yazılım ve donanım birleşimidir.

Captcha Hakkında Her Şey

Ne yazık ki, yararlı arama motorları interneti kullanan tek otomatik makineler değildir. İnternetin başlangıcından bu yana, insanlar web sitelerinden yararlanmaya çalışmak için her zaman otomatik yazılım uygulamaları (topluca “botlar” olarak bilinir) oluşturmuşlardır.

  Diller Hakkında İlginç Bilgiler

Örneğin, bazı botlar e-posta adreslerini veya parolaları çalmak için web sitelerini taramaya çalışabilir, sahte kayıtlar veya hileli çekiliş girişleri göndermeye çalışabilir, web sitelerinde hasara yol açmak için programlanabilir,…Ve bunların buzdağının sadece görünen kısmı olduğunu söyleyebiliriz. Botların farklı türdeki kötü amaçlı eylemlerinin sonu yoktur.

Botlarla savaşmak için ilk CAPTCHA 1997’de Mark D. Lillibridge, Martin Abadi, Krishna Bharat ve Andrei Z. Broder tarafından icat edilmiştir. CAPTCHA’nın arkasındaki fikir, yalnızca gerçek insanların tamamlayabileceği bir görevi gerektirmektir. Bu durumu açıklamak gerekirse, tipik bir CAPTCHA görüntüsü tipik bir bot tarafından görülemez, yorumlanamaz ve bir forma yeniden yazılamaz.

Bugün, CAPTCHA’lar dünya çapında 3,5 milyondan fazla web sitesinde bulunmaktadır. İnsanlar her gün 300 milyondan fazla kez CAPTCHA’ları başarıyla çözmektedir. Ancak ne yazık ki, botlar ve yaratıcıları optik karakter tanıma (OKT) dahil olmak üzere botların ara sıra CAPTCHA’ları çözmesine olanak tanıyan yeni teknolojiler geliştirmektedir. Bu yeni teknolojiler geliştikçe de CAPTCHA yaratıcıları botlarla savaşma stratejilerinde gittikçe daha becerikli hale gelmek zorunda kalmaktadır.

Paylaş

Bir Cevap Yazın