Mevduat Yatırımı İçin Neleri Bilmelisiniz?

0
347
görüntülenme
Mevduat Yatırımı İçin Neleri Bilmelisiniz?
Mevduat Yatırımı İçin Neleri Bilmelisiniz?

Tanımı Ve Finansal Çerçevesi

Mevduat; müşterilerin süreli ya da süresiz, karşılıklı ya da karşılıksız olarak bankacılım süreç ve para dolaşım gücüne katkıda bulundukları para, döviz ve kıymetli evraklara verilen isim olarak bankacılık terimlerinin en bilindik ve en çok kullanılan finansal işlemelerdendir. Kullanıldıkları alan ve kim tarafından önemle üzerinde durulması gereken banka işlemi olarak sürece etkin katılım sağlayan mali nitelikteki işlemlerinden olan Mevduat hesabı;

  • Bireysel olarak müşteriler tarafından açıldığında; tasarruf mevduatı, bir ticari hizmetin mevduat hesabı açmayı talep ettiğinizde ise mevduat hesabı adını ticari mevduat adını almaktadır. Mevduat hesabı müşterilerin kullanıldıkları limit ile bankaların kampanya fırsatlarını farklı ve sürece taşımaktadır. Bu uygulamalar; müşteri destekli uygulamaları, müşterilerinin aylık kazancına ve kredi notu bilisine göre değişmektedir.
  • Mevduat hesabı açmak ve yatırımlarına hızlıca katılmak alacağınız teknik destek ekibi soru ve önerilerinizle katkıda bulunacağınız sürecin anında çözüme kavuşturulması açısından son derece önemli bir yere sahip olmaktadır. Vadeli ve vadesiz mevduat olarak gelişim gösteren mevduat işlemleri, karşılıksız ve süresiz olarak, bankalarda işlem gören finansal varlıklara vadesiz yatırımlar denilmektedir.

Vadeli Mevduat / Vadesiz Mevduat İşlemleri

Vadeli mevduat ise; genel olarak belirli bir süre için ve karşılık beklenerek açılan hesap akım ve mali hesap planı işlemlerine verilen bir isim olarak sürece ikisi de son derece hızlı ve hesaplı bir yatırımla giriş yapmaktadır. Vadeli mevduat 1 aylık,3 aylık, 6 aylık, ya da 1 yıllık açıldığı bilinse de günlü olarak 22 günlük, 42 günlük olarak ta müşterinin isteği ve hesap planı dahilinde işleme alınmaktadır.

  • Ancak vade bitiminden hemen önce para çekmek isterseniz kazanılan faiz limiti bakiye tutarı üzerinden indirim yapıldığı ve faiz hakkının ivedilikle kaydedildiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Mevduat yatırımı her aşaması dikkatlice araştırılıp acele edilmeden kontrol sağlanarak yapılmalıdır. Dikkatli bir şekilde sürece dahil olan her mevduat yatırımcısı, faiz gelirleri net getiri sürecini, yıllık getiri kazancını, önceden çekim yapmanız haklinde ne gibi kesintilere marus kalacağınızı önceden hesap ederek; sürece bütün müşterilerin etkin katılım ve finansal destekleri ile döviz yatırımı sağlaması gerekmektedir.
  • Kazancına vadeli ya da vadesiz hesap yatırımı ile başlamak isteyen, her aşmada kâr oranları takip etmek isteyen her müşteri bankalarla iletişim kurarak, bizzat bankalara giderek forum içeriğini doldurarak hesap planı koordinatörünü sağlayarak, Grekli imza sürence katılmalıdır.

Forum işlemleri sonrasında faiz getiri hesapları yapılmalı, yıllık olarak yatırdığınız parayı, her mevduat faiz hesabının 1 yıllık için yatırdınız ise senelik olarak elinize geçen paranın faiz getirdiği bilgisi unutulmamalıdır.

Muvduat Yatırımları Ve Bilinmesi Gereken Diğer Analizler

1000 TL yatırımı yaptıysanız, yatırımı,senelik yüzde 5.1 net faiz geliri ile ve bir aylığına mevduata yatırdığınız taktide;  elinize geçen para bir ay sonra vade dolduğu taktirde 51TL olarak değil; elinize 4.1 TL olarak geçecektir. Mevduat hesabı yatırımı yapmanız dahilinde bilinmesi, gereken stopaj oranları ve kesinti dahilinde yüzde 15 düzeyinde vergi masraflarına tabi tutulduğudur. Mevduat yatırımı bu bilgiler ışığında banka güncel mevzuat ve kampanyalar dahilinde takip edilmesi gereken iletişim koordinasyonıun sağlanarak en karlı ve kazançlı bir şekilde devlet güvenceli modeli tercih edilerek en az kesinti seçeneği ile bilinçli ve sabırlı bir şekilde işleme alınmalıdır.

Detaylar için: https://www.bankalar.org/bilgi-merkezi/mevduat/

https://www.bankalar.org/mevduatlar/

Paylaş

Bir Cevap Yazın