Makao (Macau) Adası Gezi (Seyahat) Rehberi

0
1169
görüntülenme
Makao (Macau) Adası Gezi (Seyahat) Rehberi
Makao (Macau) Adası Gezi (Seyahat) Rehberi

Macau (Makao) Adası, tıpkı Hong Kong gibi Çin Cumhuriyeti içerisinde özerk bir bölgedir. Bu nedenle adaya girdiğinizde pasaport kontrolünden geçeceksiniz, pasaportunuzun yanınızda olduğundan emin olun. Bu yazıda Macau adası gezisi için işinize yarayacak Macau’ya vize var mı, Macau adasına nasıl gidilir, Macau’da ne yapılır gibi bilgilerden bahsedeceğiz.

Türkiye’den Makao’ya direkt uçuş yok, İstanbul’dan Hong Kong’a, Hong Kong’dan hızlı feribotla Makao Adası’na geçebilirsiniz. Hong Kong hava alanına indiğiniz zaman havalimanından dışarı çıkmadan Makao Adası’na giden Turbojet firmasının bilet satış noktası var Turbojetten Makao biletini aldığınızda, bagaj kartlarınızı onlara verirsiniz siz bagajlara karışmadan onlar bagajlarınızı Makao’da size teslim ediyorlar. Havalimanı ile feribot iskelesi arasında hizmet veren metro var, 5 ile 10 dakika da feribot iskelesine
varırsınız.

Makao’yu ziyaret etmek için en ideal zaman, Ekim – Aralık ayları boyunca süren kış mevsimidir. Bahar ve yaz mevsimlerinde sıcak ve oldukça nemli bir atmosfere sahip olan Makao kışın soğuk fakat güneşli günler yaşamaktadır. Ayrıca ilkbahar ve yaz mevsimlerinde bölgede sıklıkla tayfunlar görülmektedir. Eşsiz tarihi miraslarının ve doğal güzelliklerinin yanında, parıltılı bir eğlence dünyasını da içerisinde barındırır.

Makao’nun Tarihi Eski Şehir bölümü, bütünüyle UNESCO Dünya Miras Listesi kapsamında yer almaktadır. Şehir merkezindeki birçok turizm acentesi, Tarihi Eski Şehir bölümüne rehberli yürüyüş turları düzenlemektedir. Tarihi Eski Şehir bölümü içerisinde: Barra, Lilau,  Aziz Augustine, Senato, Katedral, Aziz Dominic, İsa ve Comões olmak üzere 8 tarihi meydan bulunmaktadır.

Makao, Çin’in güney kıyısında bulunan, 20 Aralık 1999 tarihine kadar Portekiz’e bağlı sömürgesiydi, bu tarihten itibaren Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel yönetim bölgesi olmuştur. Aynı adlı yarımadada, (Guangzhou) Guangcu’nun (eski Kanton) 115 km kadar doğusunda, Hong Kong’un batısında, (Zhu Jiang) Cu Ciang Irmağı kıyısında yer alan Makao, kıyılarının açığındaki iki küçük adayı (Tayfa ve Koloan) (Taipa ve Coloane) da içerir Makao şimdi Çin’e içinde özerk bölgedir. Ülkenin ayrı bir bayrağı ve para birimi var.

  Antalya’da Gezilecek Yerler

Gökyüzü Kulesi: Makao Kulesi

Gökyüzü Kulesi olarak da bilinen Makao Kulesi, şehrin ünlü iş adamı Stanley Ho’nun Auckland’deki Gökyüzü Kulesi’ni görüp etkilenmesi ve bir benzerini Makao’da yaptırmak istemesi sonucu 1998 – 2001 yılları arasında inşa edilmiştir. Makao Yarımadası’nın güney bölümünde bulunan 338 metre yüksekliğindeki Makao Kulesi, şehrin panoramik manzarasının izlenebileceği en ideal mekândır. Kule, turizm ve eğlencenin yanı sıra, şehrin yayıncılık ve telekomünikasyon ihtiyaçları için de kullanılmaktadır. Şehrin en ilgi çekici modern yapılarından biri olan kule, 2006 yılında dünyaca ünlü bungee jamping sporcusu AJ Hackett’in gerçekleştirmiş olduğu dünyanın en yüksek bungee jamping atlayışına da sahne olmuştur.

Makao ya gitmişken mutlaka ama mutlaka kumarhanelerinin içini gezin, adamlar para harcamak için bahane aramışlar resmen. Burası Asya’nın Las Vegas’ı olarak ünlenmiştir. Çünkü dünyanın en büyük, en renkli kumarhaneleri buradadır.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın