İlk Defa Kayak Yapacaklara 5 Tavsiye

0
11
görüntülenme

Sıcak yerlerde tatil yapmayı tercih etmeyenlerin aklına ilk gelen yer şüphesiz, kayak yerleridir. Hem tatil hem de eğlenceli bir aktivite olarak tercih edilen kayak merkezleri birçok amaca da hizmet etmektedir. Fakat daha önce hiç kayak yapmayan insanlar bu duruma biraz temkinli yaklaşmaktadır. Bu makalede sayesinde ilk kez kayak yapacak kişiler belli bilgilerin sahibi olacaklar.

Kayak Korkusunu Bir Kenara Bırakın

Söylenecek ilk şey, kayak merkezlerine karşını temkinli olan ve endişelenen kişilerin bu durumdan hemen çıkmaları gerektiğidir. Çünkü kayak yapmak sanıldığı kadar zor bir spor türü değildir. Çoğu insan kayak yapacağı esnada düşmekten ve ayıplanmaktan korkar. Ancak karlar oldukça yumuşak olduğundan, herhangi bir düşme tehlikesinde zaten vücutta ağır bir hasar gerçekleşmeyecektir. Ancak yine de yeni başlayan kişilerin fazla hızlı olmadan, yavaş ilerlemesinde fayda var. Ayrıca kayak sporu için tasarlanan kıyafetlerde kişileri olası hasarlara ve tehlikelere karşı koruyacaktır.

Gidilecek Mekanı Belirlemek

Türkiye içerisinde kayak merkezi olarak bilinen birkaç yer vardır. Bunlar arasında en çok tercih edilen, Uludağ ya da Kartepe Merkezleri olmuştur. Bu tarz merkezlerde yeni kayacak kişiler için de çeşitli kurslar verilmektedir. Böylelikle tüm endişeler ortadan kalkabilir. Kayak merkezlerine gitmeyi düşünenler, önceden mutlaka bazı araştırmalar yapıp kendilerine en uygun olan yeri seçmelidir. Fiyatlar da mekandan mekana değişiklik göstermektedir.

Kayak Yapmaya Ne Zaman Gidilmeli?

Kayak yapmak için gereken bir kar kalınlığı vardır. Bu kalınlığa ulaşamayan tepelerde kayak yapmak riskli olabilir. Çoğu forumda kayak etkinliklerinin başlama tarihi belirtilmektedir. Ancak yine de kişilerin hava durumunu takip ederek gideceği yeri belirlemesi ve kar kalınlığını öğrenmesi faydalı olacaktır. Aynı zamanda anlık olarak hava durumunu görebileceğiniz çeşitli uygulamalar da vardır.

  Vize Nedir, Nereden Alınır, Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? (2019)

Kayak İçin Gereken Kıyafet ve Ekipmanlar

Kayak için gerekli kıyafet ve ekipmanları kişi eğer isterse kendisi de alabilir. Ancak kayak merkezlerinde bu ekipmanları kiralayabilmek de mümkündür. Fiyatlar da hangi merkezde olduğunuza göre değişiklik gösterecektir.

Kayak Yapmak Nasıl Daha Hızlı Öğrenilir?

Çoğu spor dalı gibi bu sporda da verim alabilmenin en önemli şartı sabırlı ve azimli olmaktır. Kayak yapmak, diğer sporlar gibi zamanla öğrenilebilecek bir şeydir. Ancak bu süreci hızlandırmak isteyen kişiler için, kayak ekipmanlarının doğru seçilmesi, kayak yapılacak zeminin doğruluğu gibi etkenler öğrenme sürecini daha da kolaylaştıracaktır.

Paylaş

Bir Cevap Yazın