Van Gölü, Oluşumu ve Özellikleri

0
2904
görüntülenme
Van Gölü, Oluşumu ve Özellikleri
Van Gölü, Oluşumu ve Özellikleri

Van Gölü veya yöresel adıyla Van Denizi, Tatvan ilçesi sınırları içerisinde bulunur. Van Gölü lav set gölüdür. Aktif haldeki yanardağdan çıkan lavların bir vadiye akıp set oluşturmaları sonucu oluşmuştur. Van Gölü’nü, Nemrut volkanik dağının dökülen lavlar oluşturmuştur. Van Gölü dünyanın en büyük sodalı gölüdür. Türkiye’nin de en büyük gölüdür. Gölün tuzlu-sodalı sularında yaşayabilen fazla canlı türü yoktur. Balık olarak sadece İnci Kefali yaşar. Göl suyu tuzluluk oranı % 0,19 (binde 19), pH’sı ise 9.8 dir. Bu nedenle çok düşük sıcaklıklarda bile donmaz. Gölün su seviyesi iklime bağlı olarak yükselip, düşer. Ancak ortalama olarak denizden yüksekliği 1646 metredir.

Van Gölü sahilleri boyunca ve pekçok adalarında Ermeni Klisesi ve manastır kalıntıları vardır. En iyi korunanı onuncu yüzyıldaki Kutsal Haç Klisesidir. Akdamar Adası‘ında yer alır. Kral Gagik Artzruni tarafından 915 ve 921 yılları arasında inşa edilmiştir. Dış duvarlardaki rölyefler hikâyeler sunar.

Gölün doğusunda Akdamar, Çarpanak, Adır ve Kuş adaları bulunur. Bu adalar turistlik özelliğe sahiptir. Sit alanı olarak ilan edilmiştir. Van gölü kıyısındaki iklim diğer yerlere göre daha yumuşaktır.

  Ülkeler ve Yüzölçümleri (Alanları)
Paylaş

Bir Cevap Yazın