John Locke

0
1289
görüntülenme
John Locke
John Locke

John Locke, 18. yüzyılda yaşamış hekim ve filozoftur. Aydınlanma çağındaki en önemli figürlerden biridir. Locke’un eserlerinin birçoğunda diğer filozoflara atıfta bulunmaktadır. Locke’un birçok inancından biri, “benlik” ve kimlik kavramının kökeni olarak bilinen “akıl teorisi“ydi. Locke, Liberalizmin babası ve Aydınlanma döneminin en etkili düşünürlerinden biri olarak bilinir.

Hayatı

John Locke, 29 Ağustos 1632’de Barış Hakimleri ve ülke avukatlarından bir yetkili John Locke ve Agnes Keene tarafından dünyaya geldi. Locke, Wrington, Somerset’de küçük bir evde doğdu ve aynı gün vaftiz edildi. Ailesi Wrington’dan taşındıktan kısa bir süre sonra Bristol’ten 11 km uzaktaki küçük bir pazar olan Pensford’a yerleşti. Locke, eğitimini Londra’nın prestijli Westminster Okulu’ndan aldı. Bu okul, babasının eski komutanı Alexander Popham’ın sponsorluğuyla gerçekleştirildi. Locke, daha sonra Oxford’daki Christ Church’a kabul edildi ve burada 1656 yılında lisans eğitimi gördü ve daha sonra 1658 yılında yüksek lisansını tamamladı. John Locke Üniversitesi’ndeyken deneysel felsefenin yanı sıra tıp dalında da ilgi gördü ve Royal Society’ye katıldı.

Kariyeri

Oxford’dan ayrıldıktan sonra John Locke, Lord Anthony Ashley Cooper’ın evi olan Londra’daki Exeter House’a taşındı. Locke, Lord Anthony’nin kişisel doktoru ve sekreterliği görevini üstlendi. Shaftesbury’nin sekreteri olarak göreve devam ederken, köle ustalarına kölelerine karşı kesin bir güç kazandıran bir kanun olan “Carolina’nın Temel Anayasaları” nın tartışmalı “taslak hazırlamasında yer aldı. Locke tıbbi çalışmaları da Thomas Sydenham’ın himayesinde ilerletmeye devam edecekti. Locke ayrıca Carolina Lords Baş Ticaret ve Plantasyon Sekreteri olarak çalıştı. 1683’te, John Locke, Rye House Plot’a katılımından şüphelenilen insanlarla Hollanda’ya kaçtı. Hollanda’da Locke yazı yazmaya devam etti ve bu dönemde “Hoşgörü Üstüne Bir Mektup” yazdı. Locke, 1688’de İngiltere’ye döndü ve çalışmalarının çoğuyla yazmaya devam etti ve burada “Hükümet Üzerine İki Deneme” yanı sıra “İnsanın Anlama Yetisi Üzerine Bir Deneme” başlıklı yazıda da yer almaktadır.

  Sedat Sönmez Kimdir?

Katkıları

John Locke, felsefede en çok kullanılan figürlerden biridir; yayınlarının birçoğu yüzyıllar boyunca akademisyenlerce gösterilmiştir. Böyle bir yayın, alimler tarafından “benlik” ve kimlik gibi modern anlayışın kökeni olarak gösterilen “Zihin Felsefesi” dir. Bir başka yayın ise “İki Hükümet Antlaşması” nın monarşiye karşı savunduğu ve yayın 1776’da Amerika Birleşik Devletleri Bağımsızlık Bildirgesi’nin taslağının hazırlanmasında kullanıldı. Locke’un çalışmaları, siyaset felsefesi ve epistemoloji alanında enstrümantal hale geldi.

Ölümü ve Mirası

John Locke, 28 Ekim 1704’te 72 yaşında öldü ve High Laver’da bir kilisede gömüldü. Locke, tüm zamanların en büyük filozoflarından biri olmuştur ve “Liberalizmin Babası” olarak bilinir. Locke’un çalışması, politik felsefe ve epistemolojinin gelişimi üzerinde derin bir etkisi oldu. Çalışmaları, düşünürleri jean-Jacques Rousseau ve Voltaire ve diğer İskoç düşünürlerin yanı sıra Amerikan Devrimcileri etkilemişti. Liberal teori ve klasik cumhuriyetçilik üzerine daha büyük bir etkiye sahipti ve bu da ABD Bağımsızlık Bildirgesi’nde açıkça görülüyordu.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın