Lizbon Seyahat Rehberi

0
353
görüntülenme
Lizbon Seyahat Rehberi
Lizbon Seyahat Rehberi

Praira da Marinha, Portekiz’deki en güzel plajlardan biri olarak kabul ediliyor. Algarve’nin Atlantik kıyısında bulunan plaj, bir tarafta masmavi okyanus diğer tarafta dağların eteklerine kadar uzanan altın kumsallara sahip. Çok küçük bir koy olmasına rağmen seyahat broşürlerinde çoğunlukla buranın fotoğrafını göreceksinizdir. Berrak suları şnorkel ile yüzmek için bire bir. Bu muhteşem plaj, Albuferia’dan sadece 30 dakika uzaklıkta.

Görmeniz gereken yerlerden bir tanesi de tarihi “Paleis de Belem” yani Belem Kulesi Pastanesi. Buraya mutlaka uğrayın çünkü pastalarını ve özellikle kendine özgü Belem turtasını da denemek isteyeceksiniz. Bu pastanede 150 sandalye olmasına rağmen hep doludur ve kuyruk beklemeye değerdir.

Sonrasında harika restoranları ve kafeleri olan, doğrudan denize bakan manzarası ile “Praça De Comércio”ya geçiyoruz. Çok sayıda olay, festival, konser ve hatta infazlarla tanınan bu eşsiz meydan; aynı zamanda, 1908’deki çift suikast gibi tarihi olaylara da sahne olmuştur. Kral Carlos ve Luis Filipe bu meydanda öldürülmüştür. 1974 yılında binlerce insan, diktatörlük rejimini yıkmak için bu meydanda toplanmıştır. Lizbon şehri ekonomisindeki yeni modelleri ima etmek amacıyla buraya Ticaret Meydanı (Praca de Comercio) adını vermiştir. Meydanı çevreleyen yapılar, liman ve gümrük işleriyle uğraşan devlet dairelerinin elindedir. Bu meydanda daha önce Ribeira Sarayı bulunuyormuş ancak şiddetli bir deprem, sarayın yıkılmasına neden olunca alan yeni baştan düzenlenerek meydan haline getirilmiştir. Tıpkı Rossio Meydanı gibi canlı ve kalabalıktır. Şehrin en geniş meydanlarından biri olma özelliğini taşır. Tejo Nehri’nin kenarında yer alır ve burasının dikkat çekici özelliği meydanın tam ortasındaki Dikili Taş’tır. Bu taşın üzerine, zaferin simgelenmesi amacıyla bir kaide konulmuştur.

16. yüzyılda Portekizli kâşif Vasco de Gama anısına yaptırılan Belém Kulesi, Gotik mimariden izler taşıyan gösterişli ve “karma manuelin” denilen mimari tarzı ile dikkatleri üzerine çekiyor. Belém Bölgesi’nin bir sembolü haline gelen ve çok sayıda turistin ziyaret ettiği noktalardan biri olan ünlü kule, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Tagus Nehri’nin ağzını korumak için savunma amaçlı kullanılan ve geçmiş dönemlerde savaş suçlularının da tutulduğu, günümüzde ise sadece turistik amaçlı kullanılan kulede hâlâ eski dönemlerden kalma toplar bulunuyor

  Giresun’da Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler
Paylaş

Bir Cevap Yazın