Motor Yağı Nasıl Seçilir?

0
316
görüntülenme
Motor Yağı Nasıl Seçilir?
Motor Yağı Nasıl Seçilir?

Piyasadaki tüm motor yağı seçenekleri göz önüne alındığında, aracınız için doğru yağı seçmek imkansız göz korkutucu bir görev gibi görünebilir. Arabanızın kullanım kılavuzu, 10W-30 gibi bir standart veya daha sıra dışı bir şey olsun, önerilen yağ ağırlığını listeleyecektir. Ancak şimdilik, yağın Amerikan Petrol Enstitüsü (API) tarafından test edildiğini gösteren yıldız patlaması sembolünü gösteren bir markadan önerilen ağırlığa sahip bir yağ seçin. Ayrıca, kap üzerinde iki karakterli bir hizmet tanımı vardır. API’nın en son hizmet standardı “SL” dir. SL, yüksek sıcaklıklı tortuların kontrolü için en son seriler dahil olmak üzere bir grup laboratuvar ve motor testini ifade eder. Ardından, aracınızın normalde çalıştığı sıcaklıklar için uygun viskoziteyi (kalınlık) seçmeniz gerekir Bunlar temel bakmanız gereken ayrıntılar ancak hikayede bundan çok daha fazlası var.

Motor Yağı Etiketleri Anlama

SAE

Bunlar, saygın motor yağının her kabında bulacağınız etiketlerdir. Sağdaki API çörek, yağın mevcut SL servis derecesini (dizel motorlar için C) karşılayıp karşılamadığını gösterir. Ayrıca SAE (Otomotiv Mühendisleri Derneği) viskozite numarasını sağlar ve yağın Enerji Tasarrufu testini geçip geçmediğini size söyler. Soldaki yıldız patlaması sembolü, yağın SL servisi için listelenen testleri geçtiğini gösterir.

Viskozite

Viskozite, bir sıvının akışa direnci anlamına gelir. Motor yağında, sıfır Fahrenheit derecesinde (“W” [kış için] öncesi sayı ile temsil edilir) ve 212 derecede (viskozite atamasındaki ikinci sayı ile temsil edilir) derecelendirilmiştir. Motor yağı ısındıkça incelir ve soğurken kalınlaşır. Bu nedenle, çok fazla incelmeye karşı koymasına yardımcı olacak doğru katkı maddeleri ile, bir yağ soğukken bir viskozite, sıcakken bir başka viskozite için derecelendirilebilir. İnceltmeye ne kadar dirençli olursa, ikinci sayı o kadar yüksek olur (örneğin 10W-40, 10W-30’a karşı). Bu nedenle, daha kalın yağ genellikle daha iyi sızdırmazlık sağlar ve hareketli parçalar arasında daha iyi bir yağlama filmi sağlar.

Düşük sıcaklık sonunda, yağın kalınlaşmaya karşı dayanıklı olması gerekir, böylece motorunuzdaki tüm hareketli parçalara daha kolay akar. Ayrıca, yağ çok kalınsa, motor krank milini döndürmek için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar, bu da kısmen bir yağ banyosuna daldırılır. Aşırı kalınlık, motorun çalıştırılmasını zorlaştırarak yakıt tasarrufunu azaltır. 5W’lık bir yağ tipik olarak kış aylarında kullanılması tavsiye edilir. Bununla birlikte, sentetik yağlar soğukken daha kolay akacak şekilde formüle edilebilir, böylece 0W derecesini karşılayan testleri geçebilirler.

Motor çalıştıktan sonra yağ ısınır. Viskozite derecelendirmesindeki ikinci sayı – örneğin 10W-40’taki “40”, yağın yüksek sıcaklıklarda daha düşük ikinci bir sayıya (örneğin 10W-30’da “30”) daha kalın kalacağını söyler. Gerçekten önemli olan, aracınızın kullanım kılavuzunun önerdiği yağ viskozitesini kullanmanızdır.

Motor Yağı değiştirmek

Artan sıcaklıkla inceltme direncine viskozite indeksi denir. Ve daha yüksek bir ikinci sayı iyi olmasına rağmen, petrolün de sağlam olması gerekir. Yani, bir sonraki yağ değişimine kadar binlerce kilometre dayanabilmelidir. Örneğin, yağ, kayma nedeniyle viskoziteyi, yataklar gibi hareketli parçaların yakın takılmış metal yüzeyleri arasındaki kayma hareketini kaybetme eğilimindedir. Bu nedenle, yağın bu parçalar arasında yağlama filmini sürdürmesini sağlamak için viskozite kaybına (kesme stabilitesi) direnç gereklidir.

Yüzde 95’i bir baz kimyasaldan (tipik olarak etilen glikol) oluşan antifrizden farklı olarak, petrol tipi motor yağı, bazıları diğerlerinden daha pahalı olan birkaç farklı baz yağın bir karışımını içerir. Petrol şirketleri tipik olarak, her biri farklı bir şekilde ve farklı viskozitelerde üretilen beş grup arasından seçim yapar. Daha pahalı gruplar, bazı durumlarda sentetik olarak sınıflandırılabilecek bir yağlayıcı üreten yöntemler ile daha yüksek oranda işlenir. Sözde tam sentetikler petrolden türetilebilen kimyasallar içerir, ancak o kadar çok değiştirilirler ki artık doğal yağ olarak kabul edilmezler.

Mobil 1 Motor yağlarının tek online yetkili satışı https://www.cleanpex.com.tr/ adresinizden aracınızı uygun motor yağını seçenebilirsiniz.

Paylaş

Bir Cevap Yazın