Leonardo Da Vinci Kimdir? (Hayatı ve Eserleri)

0
770
görüntülenme
Leonardo Da Vinci Kimdir? (Hayatı ve Eserleri)
Leonardo Da Vinci Kimdir? (Hayatı ve Eserleri)

Leonardo Da Vinci, İtalyan ressam, heykeltıraş, mühendis, mimar ve bilgindir. Sanat alanında olduğu kadar bilim alanında da araştırmalar ve eserler yapmıştır.

Floransalı bir noterin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. 15 yaşındayken Floransa’ya götürülerek Verrocchio’nun yanına çırak olarak verilmiştir. Burada resim heykel ve teknik konular üzerine kapsamlı bir eğitim almış, bir yandan da Antonio ve Piero Pollaiuolo’nun atölyesinde anatomi üzerine çalışmıştır. 1478’de bu atölyeden ayrılarak bağımsız sanatçı kimliğiyle bir süre Floransa’da çalışmıştır. Resimlerinde, figürün dış görünümü kadar duygularını da yansıtma isteği, sanatçının erken dönem yapıtlarında kendini belli eder. Leonardo betimlediği her şeyin özünü yakalayabilmek için doğadan çok sayıda çalışma yapmış, duyguyu ustaca ifadeye dönüştürmüştür.

Milano da 20 yıl saray ressamı ve mühendisi olarak çalışan Leonardo’ nun günümüze ulaşan en önemli eserleri, ”Kayalıklar Madonnası”(1483-85, Louvre Müz. Paris) “Son Akşam Yemeği” adlı tablo (1495-97 Santa Maria delle Grazie Manastırı), Müzisyen, Erminli Kadın ve Mona Lisa’dır.

Kuramsal çalışmaları perspektif ışık gölge ve renk üzerinedir. Uygulama bölümünde çizim ve renk, insan figürü (oran ve anatomi) hareketi üzerineydi. Leonardo insan figüründen başka; atmosferin, bulutların, suyun, havanın, rüzgârın, yeryüzünün ve bitkilerin betimlenmesiyle ilgili düşüncelerini de yazmıştır. Matematik, optik, mekanik, anatomi, fizyoloji, zooloji, botanik, kozmoloji ile ilgili araştırmalarını da defterlere aktarmıştır. Defterlerin özelliği tersten yazılmış olmasıdır, ancak bir ayna aracılığıyla okunabilmesi idi. Bu yazmaların çoğu bugün başta Fransız Enstitüsü. British Museum, Ufizzi Galerisi, Venedik Akademisi, Kraliyet Kütüphanesi olmak üzere pek çok müze ve kütüphanelere dağılmıştır.

  Barış Özcan Kimdir?
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın