La Fontaine Kimdir?

4
735
görüntülenme
La Fontaine Kimdir?
La Fontaine Kimdir?

Edebiyat dünyasının ünlü ismi olan La Fontaine, 8 Temmuz 1621 tarihinde Château-Thierry’de dünyaya gelmiştir. XVII. asırda Fransa’nın en meşhur şair ve yazarları arasında yer almaktadır. La Fontaine dünya edebiyatında çoğu zaman kaleme aldığı fabl türündeki yapıtları ile tanınmaktadır. Bu yapıtlar hayvanları dile getirerek kaleme alınmıştır. Ders verme gayesi güden didaktik eserler arasında yer almaktadır. Bu yapıtlar etik bilgiler de içermektedir. Çoğu zaman çocuklar için kaleme alınmış masallar bu eserler içerisinde yer alır. Şiir çeşidinde yapıtlar da kaleme almıştır.

Zengin bir ailenin evladı olarak büyümeye devam eden La Fontaine mükemmel bir öğrenim aldıktan sonrasında hukuk alanında eğitim almıştır. Amma velâkin ilerleyen yaşında kendi ekonomik hali bir hayli kötü duruma gelmiştir. Masallarını 12 kitaptan oluşmakla beraber totalde 238 adettir. Masal ve şiirleri ile beraber öykü ve roman çeşidinde eserleri de bulunmaktadır.

13 Nisan 1965 senesinde Paris’te hayata gözlerini yummuştur. Ölümünün üzerinden uzun yıllar geçmiş olmasına rağmen kitapçıların reyonlarında yer alan çocuk kitapları arasında en çok satılanlar sıralamasında baş sıralarda yer almaya devam etmektedir. Uzmanlar bu kitapların özellikle gelişim çağındaki çocuklara faydalı olduğunu belirtmektedir.

  Ayça Ayşin Turan Kimdir?
Paylaş

4 YORUMLAR

Bir Cevap Yazın