Para Biriktirmek İsteyenlere Tavsiyeler

0
330
görüntülenme
Para Biriktirmek İsteyenlere Tavsiyeler
Para Biriktirmek İsteyenlere Tavsiyeler

Bütçe kontrolü gerçekten sıkıntılı bir durumdur, kontrolsüz harcamaların sonu sonu gelmeyen borçlara kadar uzanabiliyor. Bu durumun önüne geçmek ve belirli oranlarda birikim yapmak herkesin isteğidir. İster az kazanın ister çok kazanın birikim yapmak irade doğrultusunda mümkündür, özellikle sizin olmayan kredi kartları ve nakit avans gibi para ile harcama yapmamaya özen gösterin.

Nasıl Birikim Yapabilirim?

Birikim yapmak illa ki banka aracılığı ile olmak zorunda değil evde kumbarada hatta bir kavanozda bile olabilir. Bir lira biriktirmeye başlayarak bile belirli oranlarda birikim yapabilirsiniz. Öncelikle para biriktirmeye başlamadan planınızı oluşturmanız gerekiyor,bundan kastımız aylık kazancınızı harcamaya başlamadan önce nereye ne kadar harcama yapacağınızı kararlaştırmanız gerekiyor. Ayrıca borç bitsin sonra birikim yapmaya başlarım gibi düşünceler yanlıştır mevcut aylık harcamalarınızdan kısarak bile birikim yapabilirsiniz.

Mevcut giderlerinizi düzenleyerek birikim yapmaya başlamış olursunuz. Öncelikle faturalarınızı kontrol edebilir örneğin internet ve cep telefonu gibi faturalarınızı daha alt seviyeye çekmeye çalışabilirsiniz. Gereksiz harcamalarınızı yine minimumda tutmaya çalışın örneğin ekstra olarak satın aldığınız kozmetik ve giyim ürünlerinden belirli aylarda vazgeçebilirsiniz ama gıda ürünleri için bunu yapmanızı istemiyoruz.

Her türlü harcamanızda kontrol sağlamanıza birikim yapmaya başlayamıyorsanız farklı bir gelir kaynağı üretmeye çalışabilirsiniz. Ek iş fırsatlarını gözden geçirebilir ya da hobi olarak gördüğünüz bir işten para kazanabilirsiniz. Mesela YouTube’a video yükleyerek gelir elde etmek mümkün ya da büyükşehirlerdeki kişilerin akşamları taksi şöförlüğü yapması gibi seçenekler bulunmaktadır.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın