CSS LEGAL ile İngiltere Turist-Ziyaretçi Vizesi Nasıl Alınır?

0
258
görüntülenme
CSS LEGAL ile İngiltere Turist-Ziyaretçi Vizesi Nasıl Alınır?
CSS LEGAL ile İngiltere Turist-Ziyaretçi Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere, öğrencilerden gezginlere birçok insanın seyahat etmek istediği bir ülke. Ancak İngiltere vizesi dünya üzerinde alınması oldukça zor olan vize türlerinden bir tanesi sayılabilir. İngiltere vizesi başvuru işlemlerinin karmaşıklığı, vize başvuru şartlarının birbirinden farklı olması, vize harçları, internette güvenilir olmayan sitelerdeki bilgi kirliliği derken İngiltere’ye gitmenin hayal olduğunu düşünebilirsiniz ama yalnız değilsiniz. İngiltere vizesi başvurularında bilgi ve vize sonucunun olumlu olma ihtimalini artırabilmek için danışmanlık alabileceğiniz güvenilir bir firma var: CSS Legal Danışmanlık.

İngiltere vizesi başvuru işlemleri ve İngiltere vizesi türleri alanında uzmanlaşmış CSS & Co Legal Services’in, profesyonel hizmet veren ve -sitelerini inceledikten sonra- bu işi gerçekten iyi bilen bir firma olduğunu anlayacaksınız.

İngiltere vizesi başvuru işlemlerinin her aşamasında bireylere destek veren CSS Legal şikâyet edilen İngiltere’nin vize vermedeki zorlayıcı tutumuna karşı birlikte yola çıkıldığı takdirde olumlu sonuç alınmasını sağlayacaktır. İngiltere seyahatinizin amacı ne olursa olsun bildiğiniz üzere, diplomatik pasaport sahibi değilseniz İngiltere vizesi almanız gerekli. İngiltere’nin Schengen vizesine dâhil olmaması sebebiyle yeşil pasaport sahibi de olsanız vize almanız zorunlu. İngiltere vizesi başvuru prosedürleri oldukça karmaşık bir yapıda olmasına rağmen bu prosedüre uygun bir başvuru yapmak çok önemli. Aksi bir durumda vize reddi hatta vize başvuru yasağıyla karşılaşma ihtimaliniz mevcut.

İngiltere vizesi danışmanlığı alanında son dönemlerde birçok yetersiz ve bilgisiz acentenin çıkması ciddi manada göz korkutuyor. Ancak CSS Legal İngiltere vizesi başvurusu yapmak isteyen bireylere telefon aracılığıyla bilgilendirme yapabiliyor. CSS Legal İngiltere vizesi danışmanlık ofislerini ziyaret ederek danışmanlarla tanıştıktan sonra sizin de içiniz rahatlayacaktır. Siz de aracı bir kurumla İngiltere vizesi başvuru sürecini kolaylaştırarak, köklü ve güvenilir bir firmayla İngiltere vizesi almak istiyorsanız CSS & Co Legal Services uzmanlarına danışabilirsiniz.

İngiltere vizesi başvuru işlemlerine başlamak için ilk atılması gereken adım İngiltere vizesi türü ve vize süresinin belirlenmesi olacaktır. Hangi vize türüne başvuru yapılacağını belirlemenin vize başvurularının en kritik adımlarından biri olmasının sebebi ise İngiltere vizesi türlerinin başvuru şartlarının birbirinden farklı olması.

Aile üyeleri veya arkadaşları ziyaret etmek, iş, spor ya da kültür, sanat ile ilgili bir etkinliğe katılmak gibi amaçlarla İngiltere’ye gidecekseniz İngiltere turist/ziyaretçi vizesi başvurusu yapabilirsiniz. Ziyaret kapsamlı vize türlerinden biri olan İngiltere turist vizesi, 6 ay ve daha kısa sürelerle ziyaret izni sağlıyor ve çok girişli olarak veriliyor. Sonuç olarak 1 yıl içerisinde 6 ayı geçmeyecek şekilde birden fazla kez Birleşik Krallık ülkelerine (İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler) giriş çıkış yapma izniniz oluyor. Seyahat planınızı vizenizin geçerli olduğu süre dahilinde yapmanız daha sonraki vize başvurularında problem yaşamınızı engelleyecektir.

Yurt dışında İngilizce dil eğitimi deyince de herkesin aklına ilk önce İngiltere geliyor. Yalnızca dil eğitimi değil lise, lisans, yüksek lisans, doktora, mesleki kurs vb. eğitim görmek amacıyla da İngiltere’ye gitmek istiyorsanız İngiltere öğrenci vizesi türüne başvuru yapmanız gerekiyor. Bu başvuruların da almak istediğiniz eğitimin niteliği ve süresine göre çeşitli türleri bulunuyor. 6 aydan kısa süreli eğitimler için İngiltere Öğrenci Ziyaretçi Vizesi; 6 aydan uzun süreli eğitimler için ise Tier-4 İngiltere Uzun Süreli Öğrenci Vizesi bulunuyor. İngiltere Öğrenci Vizesi türleri; İngiltere Öğrenci Ziyaretçi Vizesi, İngiltere Çocuk Öğrenci Vizesi, İngiltere Uzatılmış Öğrenci Ziyaretçi Vizesi ve İngiltere Uzun Süreli Öğrenci Vizesi olarak kategorilere ayrılıyor. İngiltere Öğrenci Vizesi başvuru şartları ve başvuru evraklarına göre bireyler seyahatine uygun vize türünü Student Portal International yurtdışı eğitim danışmanları ile belirleyebilirsiniz. Eğitim alacağınız kurumu belirlemek için CSS Müşavirlik ile aynı şirketler grubunda bulunan eğitim danışmanlığı firması Student Portal International danışmanlarından da destek alabilirsiniz.

İngiltere vatandaşlığı ya da İngiltere’de sürekli oturum iznine sahip olan kişilerin eş/partner ve çocuklarını İngiltere’ye götürebilmeleri için ise İngiltere yerleşim/evlilik vizesi türleri bulunuyor. Ayrıca bazı vize türleri, başvuru sahiplerine bağımlı aile üyelerini de beraberinde İngiltere’ye götürebilme imkânı sağlıyor. İngiltere yerleşim vizesi başvuru evrakları başvuru sahiplerinin yaşam standartlarına göre ve İngiltere yerleşim vizesi türlerine göre değişmektedir. Örneğin Evli Çiftler için İngiltere Yerleşim Vizesi başvuru dosyasında bireylerin evlilik cüzdanıyla evli olduklarını kanıtlaması; Evli Olmayan Çiftler için İngiltere Yerleşim Vizesi başvurusu yapacak olan bireylerin ise en az 2 yıldır birlikte yaşadıklarını ve ilişkilerinin devam ettiğini belgelemesi gereklidir. Bunları belgeleme şekli olarak telefon görüşmeleri, yazışmalar, birlikte çekilmiş fotoğraflar vb. tercih edilebilir.

İngiltere’de iş kurmak veya bir işverene bağlı olarak çalışmak istiyorsanız da İngiltere çalışma/iş vizesi türleri bulunuyor. Bu vize türleri genellikle Tier-1 İngiltere Girişimci Vizesi, Tier-2 Genel Çalışma Vizesi, Tier-5 Geçici Çalışma Vizesi gibi çeşitlenen puan bazlı yani başvuru şartlarını sağlamanız üzerinden puan aldığınız ve tüm puanlar sağlanmadığı takdirde alınamayan vize türleridir. Bunların yanında yalnızca 18 yaşından büyük Türk vatandaşlarının başvurabildiği, İngiltere’nin diğer vize türlerine göre sağlaması kolay şartlar içeren Ankara Antlaşması Vizesi bulunmaktadır. Bu vize, İngiltere’de iş kurmak isteyen kişilerin kesinlikle bilgi sahibi olması gereken avantajlar içeriyor. Ankara Anlaşması Vizesi şartlarını sağlamanın diğer vize türlerine göre çok daha rahat olmasının sebebi, İngiltere’de iş kurmak için belirli bir sermaye limiti, İngilizce bilme seviye şartı, mesleki sınırlamaların bulunmadığı bir vize olmasıdır. İngiltere turist vizesi, İngiltere ziyaretçi vizesi, İngiltere öğrenci vizesi, İngiltere çalışma vizesi, İngiltere iş vizesi, İngiltere evlilik vizesi, İngiltere yerleşim vizesi gibi vize türleriyle İngiltere’de yasal olarak halihazırda bulunan bireyler, iş fırsatı/potansiyeli görmeleri halinde İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi başvurusunda bulunabilirler.

İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi oldukça komplike olan ve diğer belgelerin yanı sıra bir iş planının da (business plan) hazırlanması gereken bir vize türü olup “Ankara Antlaşması Vizesi nedir?”, “Ankara Anlaşması Vizesi başvuru şartları nelerdir?”, “Ankara Antlaşması Vizesi’ne hangi meslek grubundan insanlar başvurabilir?” gibi sorularınız bulunuyorsa buraya tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu vizelerden size en uygun olan vize türünü belirledikten sonra İngiltere vizesi başvurusu hazırlığına başlayabilirsiniz. Vize türünün belirlenmesinden sonra, vize türünün gerektirdiği şartları sağlamanız ve başvuru dosyanıza yaşam standartlarınıza uygun, kişisel ve maddi yeterliliklerinizi ifade eden belgeleri eklemeniz gerekiyor. Başvuru dosyasında maaş bordrosu, banka hesap bilgileri gibi maddi durumu ifade eden belgeler, eğitim bilgileri, kalınacak yer, İngiltere’ye gidiş amacını gösteren belgeler vb. evrakların olması gerekiyor. Evrakların tamamlanmasının ardından belgelerin tercümeleri yaptırılarak başvuru dosyası son haline getiriliyor. CSS Legal yorum ve analiz noktasında gerekli bilgi ve belgelerin hazırlanmasında başvuru sahiplerine bilgi ve danışmanlık noktasında destek oluyor.

Başvuru dosyası hazırlığının ardından İngiltere vizesi başvuru formu İngilizce olarak doldurulur ve sonrasında İngiltere vizesi başvuru merkezinden uygun gün ve saatte randevu alınır. İngiltere vizesi başvuru formu, oldukça dikkatli doldurulması gereken bir doküman olmakla beraber, formu doldururken yapılan en ufak bir hata veya eksiklik sonucu oluşabilecek yanlış anlaşılmalar vize başvurusunun reddedilmesine sebep olacaktır. Türkiye’den yapılacak başvurular İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Bursa, Gaziantep ve Adana şehirlerinde bulunan; İngiltere’den yapılacak başvurular 2018 kasım ayında açılan İngiltere vizesi başvuru merkezlerinden yapılabilir. Başvuru merkezlerinden alınan randevu gününde ve saatinde başvuru merkezine giderek başvurunuzu gerçekleştirebiliyorsunuz. Başvuru merkezinde başvuru dosyasının yanında biyometrik fotoğrafınız, parmak izleriniz alınıyor ve göz taraması yapılıyor. Ayrıca diğer ülkelerin vize başvuru merkezlerinde olduğu üzere buraya da telefon, kamera, kesici delici aletler vb. ile girilemiyor. Başvuru dosyanız ile biyometrik bilgileriniz alındıktan sonra başvuru işlemleriniz tamamlanmış oluyor.

İngiltere vizesi başvuru sonucu, İngiltere vizesi başvurusunun yapıldığı aracı kurum tarafından alınan bilgi ve belgelerin İngiliz Konsolosluğu’na gönderilmesi ve vize memurlarınca değerlendirilmesi sonrasında, başvurulan vize türüne göre değişen sürelerde belli olacaktır. Yani İngiltere Konsolosluk vize işlemleri yalnızca başvurunun değerlendirilmesiyle sınırlı. İngiltere İstanbul Konsolosluğu, İngiltere vizesi başvurularının değerlendirilmesinde tek yetkili İngiliz temsilciliği. İngiltere vizesi değerlendirilme süresi ortalama 15 iş günü sürebiliyor ancak bu süre İngiliz Konsolosluğu’nun yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir. Bazı vize türlerinin değerlendirilme süreleri de farklılık gösteriyor. İngiltere ziyaretçi vizesi, İngiltere turist vizesi, İngiltere öğrenci vizesi, İngiltere iş vizesi, İngiltere çalışma vizesi başvuruları genellikle 3 hafta içerisinde sonuçlanırken; İngiltere yerleşim vizesi, İngiltere evlilik vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi gibi başvurular ise 3 ay içerisinde sonuçlanabiliyor. Bu sebeple, vize prosedürleri ve vize değerlendirilme süresini hesaplayarak başvuru işlemlerinize başlamanız önerilir. Kısaca ne kadar erken başvurursanız o kadar yararınıza olacaktır.

Bazı vize türleriyle İngiltere vizesi uzatma başvurusu yapabilecek olan başvuru sahipleri, İngiltere’de toplamda 5 yıl yaşadıktan sonra İngiltere vizesi süresiz oturum izni alabilecektir. İngiltere’de süresiz oturum izniyle en az 12 ay (bu 12 ayın en az 9 ayını İngiltere’de geçirmiş olmak şartıyla) yaşayan bireyler İngiliz vatandaşlığı başvurusunda bulunabilecektir. İngiltere’de sürekli oturum izni veya İngiltere vatandaşlığı başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin daha detaylı bilgi almak için alanında uzmanlardan destek alınması önerilmektedir.

İngiltere vizesi başvurunuz olumlu sonuçlanabileceği gibi vize reddi ile de sonuçlanabilir. İngiltere vizesi değerlendirilirken vize memuru oldukça hassas davranıyor. Bu yüzden İngiltere vizesi çeşitli sebeplerle reddedilebilir. İngiltere vizesi ret sebepleri arasında eksik evrak, gerçeğe uygun olmayan bilgi ve belge, yalan beyan örnek olarak sayılabileceği gibi vize şartlarının sağlanamamış olması, İngiltere vizesi başvuru formu vize türüne uygun seçilmemiş olması gibi hususlar da yer alabilir. İngiltere vizesi başvurusu ret kararı ile karşılaşan bireyler, bu redde karşı itiraz başvurusu yapabiliyor. Vize memuru tarafından gönderilecek olan ret mektubunda İngiltere vize başvurusunun reddine itiraz edip edilemeyeceği bildiriliyor. İngiltere vize başvurusu ret kararına karşı; itiraz davası, yeniden değerlendirme başvurusu, idari itiraz yolları kullanılabiliyor. Başvurduğunuz ve ret aldığınız vize ile ilgili itiraz hakkınız varsa vize memuru bunu vize ret mektubunda itiraz davası (appeal) mı idari itiraz (administrative review) mı olduğunu da belirtiyor.

Herhangi bir itiraz hakkının olup olmadığına bakılmaksızın tüm başvurularda itiraz kapsamlı yeniden değerlendirilme (re-consideration) başvurusu yapılabilir. İngiltere vize reddinden sonra yeniden başvuru yapmak ve olumlu sonuç almak çok daha zor olacaktır. Bu sebeple, İngiltere vizesi red nedenleri ortadan kaldırılabilmesi ve vize sonucunun büyük oranda olumlu olmasını sağlayabilmek için bir uzmanla çalışmak faydalı olabilir.

Paylaş

Bir Cevap Yazın