Dünyada En Çok Ziyaret Edilen 10 Ülke

0
1153
görüntülenme
Dünyada En Çok Ziyaret Edilen 10 Ülke
Dünyada En Çok Ziyaret Edilen 10 Ülke

10Tayland

Tayland

Güneş, kumlu plajlar, tropikal adalar, zengin yaban hayatı, arkeolojik alanlar, tapınak ve manastırlar ve daha fazlası ile Tayland küresel bir turist noktasıdır. Ülkenin canlı festivalleri, gece hayatı, birinci sınıf alışveriş olanakları ve nefis Tayland mutfağı, ülkedeki başlıca turist çeken noktalarıdır. Ülkenin doğrudan ve dolaylı olarak, turizmden elde ürettiği gelir, GSYİH’nın yaklaşık %20,2’sini oluşturmaktadır. Ayrıca 2032 yılına kadar Tayland’ın yaklaşık 100 milyon ziyaretçi alacağı tahmin ediliyor. 2015 yılı, otel doluluk oranı geçen yıldan %13.6 artarak %73.4’e yükseldiğinde, ülkenin turizm endüstrisi için başarılı bir yıl olmuştur.

9Rusya

Rusya

23 Dünya Mirası Alanı’na ev sahipliği yapan Rusya, anlaşılır bir şekilde dünyanın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biridir. Hem doğa hem de kültür turizmi bu ülkede popülerdir. Baykal Gölü, Kamçatka volkanları, Karadeniz kıyıları, Ruskeala Kanyonu, Altay dağları vs. ülkenin doğal cazibe merkezlerinden bazılarıdır. Ülkenin önemli başlıca önemli şehirleri; Moskova, St. Petersburg, Novosibirsk, Novgorod, Kazan’dır. Rusya’da turizmin popülaritesi, aynı yıl Rusya turizm endüstrisi tarafından 11.2 milyar dolarlık uluslararası turizm geliri olarak üretilen 2013 yılında yaklaşık 28.4 milyon turistin ülkeyi ziyaret etmesinden anlaşılıyor. 2014’te 29.8 milyon turist tatilini Rusya’da geçirmiştir. Rusya’daki yaklaşık 966.600 iş ülkedeki seyahat ve turizm endüstrisi ile doğrudan ilgilidir.

8İngiltere (Birleşik Krallık)

İngiltere (Birleşik Krallık)

Uzun, ilginç bir geçmişi, zengin kültürü ve iyi gelişmiş turizm tesisleri ve altyapısıyla İngiltere, dünyanın en çok ziyaret edilen 8. ülkesidir. 2014 yılında ülke, 32,6 milyon turisti ağırlamıştır ve yaklaşık 17,2 milyar dolar gelir elde etmiştir. Ülkeyi dolaşan yabancı ziyaretçilerin çoğunluğu Avrupa’nın diğer bölgelerinden gelirken, Birleşik Devletler ve Kanada’dan gelen turistler ülkeye gelen yabancı ziyaretçilerin en büyük ikinci grubunu oluşturmaktadır. Ülkedeki yerli turizm endüstrisi de gelişmektedir. Londra, Birleşik Krallık’ta en çok ziyaret edilen şehirdir ve Tower of London, ülkenin en gözde cazibe merkezidir.

  Dünyanın En Güvenli 10 Şehri

7Almanya

Almanya

Dünyanın en güvenli turizm merkezlerinden biri olarak kabul edilen Almanya tüm dünyadan olduğu kadar ülkenin dört bir yanından gelen çok sayıda turisti ağırlamaktadır. Kayıtlara göre Almanların %30’undan fazlası kendi ülkesinde tatil yapmayı sevmektedir. 2014 yılında 33 milyon yabancı turistin Almanya’yı dolaştığı gerçeğinden de anlaşılacağı üzere yabancı turistlerde ülkeyi ziyaret etmekten hoşlanıyorlar. 2012 yılında ülke turizmden yaklaşık olarak 38 milyar dolar geliri elde etti. Almanya’daki turizm endüstrisinin ulusal GSYİH’ya %4,5 oranla katkıda bulunacağı tahmin edilmektedir ve burada seyahat ve turizm ile ilgili iş gereksinimlerine dayalı olarak 2 milyon istihdam yaratılmıştır. En çok ziyaret edilen başlıca şehirleri; Berlin, Münih ve Hamburg’dur. Eğitim ve iş amaçlı olarak ülkeye yapılan ziyaretler de oldukça yaygındır.

6Türkiye

Türkiye

Dünyada en çok ziyaret edilen 6. ülke olan Türkiye, zengin kültürel mirasları ve etnik çeşitliliği ile ünlüdür. Akdeniz ve Ege kıyılarında çok sayıda tarihi, kültürel ve arkeolojik alana ve büyüleyici sahil beldelerine ev sahipliği yapmaktadır. 2014 yılında ülke 39.8 milyon uluslararası ziyaretçiyi ağırlamıştır.

5İtalya

İtalya

50 UNESCO Dünya Mirası Listesi ile, Roma İmparatorluğu ve Rönesans döneminden kalma sayısız kültürel eser, yapılar ve arkeolojik alanlar ile ülkenin kuzeyinde şirin Alp köyleri ve kasabaları ve güneyde Akdeniz kıyılarında büyüleyici olan İtalya, haklı olarak Dünyanın en çok ziyaret edilen 5. ülkesidir. En çok ziyaret edilen şehirlerinden bazıları; Roma, Venedik, Floransa ve Milano’dur. 2014 yılında 48.6 milyon turist ülkeyi gezmiştir ve ülke turizm sektöründen büyük gelir elde etmiştir.

4Çin

Çin

Çin Seddi, Shaolin Tapınağı , Huangguoshu Şelalesi ve doğal olarak kültürel ve tarihsel açıdan önemli diğer alanların bulunduğu Çin, dünyada en çok ilgi gören turistik yerlerden biridir. 2014 yılında 55,6 milyon yabancı ziyaretçiyi ağırlayan ülke, 2010 yılında 45,8 dolarlık döviz gelirinden faydalanmıştır. Önümüzdeki yıllarda Çin’in turist sayısının hızla artacağı tahmin edilmektedir.

  Asya Kıtasında Bulunan Ülkeler

3İspanya

İspanya

Turizm, İspanya’nın önemli bir endüstrisidir ve ülkenin ulusal GSYİH’sının yaklaşık %11’ini oluşturmaktadır. 2014’te 65 milyon turist burayı ziyaret etmiştir. Barselona ve Madrid gibi ülkenin tarihi şehirleri ve kasabaları, Akdeniz ve Atlantik kıyılarında birinci sınıf tatil köyleri, Karnaval ve Körfez Koşusu, 15 ulusal park, iyi gelişmiş kış turizmi tesisleri gibi popüler festivaller ve hareketli gece hayatı, İspanya’nın en önemli turistik cazibe merkezleridir.

2Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri

ABD, küresel seyahat edenlere çok sayıda ilgi çekici yerin bulunduğu engin bir ülkedir. New York, Los Angeles, Las Vegas gibi ABD şehirlerinin birçoğu turistler tarafından sıkça ziyaret edilir. Buradaki başlıca doğal cazibe merkezleri; Grand Canyon, Yellowstone Milli Parkı, Hawai plajları ve daha fazlasını içerir. Ülkenin 29 eyaletinde turizm endüstrisi, azami istihdam olanakları yaratan ilk üç endüstri arasında yer almaktadır. ABD en fazla turisti, Meksika ve Kanada’dan almaktadır. 2014 yılında ülke 74.8 milyondan fazla ziyaretçi almış ve turist gelirlerinden 1.47 trilyon dolar kazanmıştır. Ülkenin seyahat ve turizm sektöründen 2025 yılına kadar yaklaşık 2.5 trilyon dolar kazanacağı tahmin edilmektedir.

1Fransa

Fransa

Fransa, turistler tarafından dünyanın en fazla ziyaret edilen ülkesidir. 2014’te 83.7 milyon turisti ağırlamıştır. Fransa, Paris, Lyon, Strazburg, Alp dağları, kayak merkezleri, plajlar gibi kültürel ilgi çeken şehirler ve turistik ilgi çekici yerleri barındırmaktadır. Ülke 37 UNESCO Dünya Mirası Alanı’na  ev sahipliği yapıyor ve bu evrensel değerleri dünya çapında kabul görmektedir. Fransa’da GSYİH’nın %9.7’sini seyahat ve turizm sektörü oluşturmaktadır. Turizmin yarattığı gelirin %30’u yabancı turistlerden, geri kalan %70’i iç turizmden elde edilmektedir.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın