Bali Adası, Endonezya Gezi (Seyahat) Rehberi

1
1657
görüntülenme
Bali Adası, Endonezya Gezi (Seyahat) Rehberi
Bali Adası, Endonezya Gezi (Seyahat) Rehberi

Bali Adası, Endonezya’nın en popüler adasıdır. Huzur ve barış anlamına gelen hemen her evin bir tapınağı olduğu Bali, Tanrılar Adası olarak ta bilinmektedir. Batısında Java ve Lombok, Doğuda, Sumbawa Flores ve Timor Adaları ile komşudur. Ada mercan kayalıkları ile çevrilidir. Adanın Güney kumsalları beyaz kumlarla kaplıyken kuzeydekiler ise siyah kumlarla kaplıdır. Gün batımına yakın Legian ve Seminyak sahilinde sörfçülerin yaptığı günün son performanslarını izleyebilirsiniz. Sahil boyunca sıralanmış barlarda restoranlar da günün yorgunluğunu giderebilirsiniz. Bali mutfağı pirinç, et, balık deniz ürünleri ve sebze ön plandadır.

Bali’nin her tarafında, her köşesinde tapınaklar bulunmakta her bir tapınak yılda en az 2 festival düzenlemektedir. Ada’da her daim bir festivale rastlama şansınız var. Cenaze törenleri de gürülmesi gerekenler arasındadır. En önemli festivalleri her 210 gün de bir kutlanır ve 10 gün sürer. Galongon ve Nyepi adı verilen Hindu yeni yılı Mart ve Nisan aylarında kutlanmaktadır. Bu dönemde sokaklar karnaval alanına dönüşür.

Bali’de Gezilecek Yerler

  • Pura tanah lot tapınağı,
  • Uluwatu, Maymun Ormanı,
  • Batur Yanar Dağı,
  • Waterbom Su Parkı,
  • Bali Kuş Parkı

Bali Ubud yağmur ormanında gezerken her yerde maymunlar göreceksiniz, maymunlara fazla yaklaşmamakta fayda var. Ubud’a gitmişken yol kenarında ahşap oymacılığı yapan atölyeler göreceksiniz bu atölyelerden hediyelik bir çok ahşap ev eşyasını almak için çok iyi bir fırsat olduğunu unutmayın. Endonezya’nın resmi dilleri Endonezce’dir ve nüfusu 260 milyon’un üzerinde dünyanın en kalabalık ülkelerinden biridir. Güney Doğu Asya’da yer alan bir ülkedir. 17508 adadan oluşmaktadır. Bali Adası 17508 adadan sadece biridir.

Tanah Lot Tapınağı

Tanah Lot Tapınağı eski bir Hindu tapınağıdır. Güneşin batışına doğru denizin üzerine inşaa edilmiş bir tapınak olan Tanah Lot Tapınağı Denpasara yaklaşık 25 km uzaklıktadır. Turistler tarafından ilgi gören kültürel bir simgedir. Tapınak açık denizde yıllar içinde gel git etkisiyle şekillenen bir kayalık üzerine inşaa edilmiş Tapınağın rahip Nirartha tarafından yapıldığı söylenmektedir.

  Vize Nasıl Alınır, Süreç Nasıl İşler?

İçerik Tablosu

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın