Aşkın ve İktidarın Adı: Mahpeyker Kösem Sultan

0
372
görüntülenme
Aşkın ve İktidarın Adı: Mahpeyker Kösem Sultan
Aşkın ve İktidarın Adı: Mahpeyker Kösem Sultan

Osmanlı’nın en etkili kadınlarından olan Kösem Sultan’ın hayatı, bizler için her ne kadar büyük bir merak celbetse de, bilgilerimiz ancak bir dönem ekranda dönen dönem dizisinden ibaret. Biz de bu yazımızda Kösem Sultan’ın yaşamına dair ufak bir katkıda bulunalım istedik…

Doğurgan bir valideydi…

Farklı kaynaklarda bilgiler değişmekle birlikte 7 oğlan, 6 kız çocuk doğurduğu rivayet edilen Kösem Sultan’ın, 2 oğlu ve 1 torunu tahta çıktı.

Hürrem-Süleyman aşkına taş çıkarttılar…

Küçük yaşta tahta geçen Sultan I’inci Ahmet’e haseki (çocuk doğuran cariye) olan Kösem Sultan aynı zamanda kendisine aşık ettiği padişahın nikahlı eşi oldu.

İhtirası aldığı isimden belliydi

Safiye Sultan’ın “Mahpeyker” adını verdiği Kösem, kendine daha sonra en “önde olan ve en önde giden” anlamı taşıyan “Kösem” adını aldı.

Bir Balkanlı olduğu kesin

Rum asıllı veya Bosnalı olduğuna dair rivayetler bulunan ve asıl adı “Anastasya” olan Kösem Sultan’ın, bir papaz kızı olduğu da söylenir.

İktidarın gücü onu da büyüledi…

27 yaşında dul kalan Kösem Sultan, oğulları ve torunun padişahlıkları döneminde, valide sultan ve büyük valide olarak devlet işlerinde etkin oldu.

Hırsı eceli oldu…

Hayır işlerine de öncülük ettiği bilinen Kösem Sultan’ın dillere destan hayatı, bir gece dairesinde basılarak boğdurulmasıyla noktalandı.

Kabri İstanbul’da…

Harem’de öldürülen ilk Valide Sultan olan Kösem Sultan’ın cenazesi İstanbul’da Sultan Ahmet Camii’ndeki I’inci Ahmet türbesinde gömülü.

  Taç Mahal
Paylaş

Bir Cevap Yazın