Kredi Kartım Çalınırsa Veya Kaybolursa Ne Yapmam Gerekir?

0
406
görüntülenme
Kredi Kartım Çalınırsa Veya Kaybolursa Ne Yapmam Gerekir?

Kredi kartının çalınması veya kredi kartının kayıp olması durumunda yapılması gereken birtakım metotlar vardır. İlk olarak kredi kartının çalınması durumunda zaman çok önemlidir. Kredi kartı çalındığı anda çalan kişi içerisinden para veya hesap bilgilerini çalabilir. Bu durum kredi kartının asıl sahibini ciddi bir zarara uğratır. Bu yüzden kredi kartını çalan kişi kredi kartından para çalmadan şifreler değiştirilmeli veya kart iptal edilmelidir. Bunun için ilk olarak müşteri hizmetleri aranabilir. Fakat bazı bankaların müşteri hizmetleri biraz geç hatta düşebiliyor. Bu yüzden numara tuşlarken çalıntı kart veya herhangi bir acil kod ile aranır ise hatta hemen düşecek ve kartı iptal edecektir. Buda kartta ki para çekilmeden veya hesap bilgileri değiştirilmeden kullanılmasına olanak tanıyacaktır.

Kredi Kartı Kayıp Olması Durumunda Yapılması Gerekenler

Kredi kartının kaybolması durumu da çalınma durumu ile eş değerdir. Kaybolan bir kredi kartının çalınma ihtimali vardır. Bu yüzden kredi kartın hesap bilgileri değiştirilmeli veya yine çalıntı kodu veya acil kod ile aranarak iptal edilmelidir. Aksi taktirde kartı çalan kişi veya bulan kişi içeresindeki miktarı çekebilir.

Kredi Kartı Yanması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Kredi kartının yanması veya üzerindeki manyetiğin bozulması durumunda yenisinin çıkartılması şarttır. Bunun için ise bankanın çağrı merkezini arayarak kart yenileme işlemi yapılmalıdır. Gerekli bilgiler telefondan veya banka şubesinden verilerek yeni kartın teslim alınması gerekir.

Kredi Kartından Şifresiz Çekim Yapılabilir mi?

Kredi kartından şifresiz çekim yeni teknolojiler ile artık son derece mümkün oluyor. Artık kredi kartına ihtiyaç duymadan sadece telefonun veya akıllı bir cihazın post makinesine yaklaştırılması yeterli oluyor. Kredi kartı ile şifresiz şekilde alışveriş yapmakta mümkündür. Fakat bu durum kart sahibinin imzası ve sadece belirli kart ve bankalar için geçerlidir.

  Banka EFT Saatleri

Kredi Kartı İle Kredi Çekilebilir mi?

Kredi kartı ile anında kredi çekilebilir. Ayrıca bunun için banka şubelerine veya bankamatiklere gitmeye bile gerek duyulmuyor. Sadece bankanın mobil uygulamasından istenilen hesaba kredi çekilebiliyor veya para çekilebiliyor.

İçerik Tablosu

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın