Koku Duyusu En Güçlü Hayvanlar

0
1527
görüntülenme
Büyük Beyaz Köpek Balığı
Büyük Beyaz Köpek Balığı

1Afrika Dev Sıçanı

Afrika Dev Sıçanı

Orta Afrika’ya özgü bu küçük koklayıcıların görüşü kötü olabilir, ancak bunu telafi etmek için güçlü bir koku alma duyusuna sahipler. Bu kedi büyüklüğündeki kemirgenlerin inanılmaz bir koku alma duyusu o kadar fazladır ki, birçoğu kara mayınlarını ve savaşlardan kalan gömülü patlayıcıları tespit etmek için eğitilmiştir. Bunların çoğu Kamboçya, Angola ve Mozambik gibi ülkelerde kullanılmış ve hatta bazıları hastane örneklerinden tüberkülozu tespit etmek için eğitilmiştir.

2Kuzey Amerika Boz Ayısı

Kuzey Amerika Boz Ayısı

Ayılar, yiyecekleri kilometrelerce öteden algılayabilen esrarengiz koku alma duyularıyla tanınırlar, ancak koku söz konusu olduğunda öne çıkan bir büyük bir ayı türü vardır. Tüm Kuzey Amerika’da bulunan Silvertip Grizzlies, tazıdan daha güçlü bir koku alma duyusuna sahiptir. Ayılar, genel olarak, diğer kara hayvanlarından daha fazla koku reseptörüne sahiptir, boz ayının burnunun kokuyu algılayan kısmı, insanlardan yüz kat daha büyüktür.

3Büyük Beyaz Köpek Balığı

Büyük Beyaz Köpek Balığı

Koku, en kritik köpekbalığı hissidir. Dinozorlardan çok daha yaşlı olduklarına inanılan bu büyük yırtıcı hayvanlar, 10 milyar damla suda yüzen tek bir kan damlasını bile algılamak için koku alma duyularını geliştirmişlerdir. Yüzlerce metreden az miktarda kanı ve diğer maddeleri bile koklayabildikleri için genellikle yüzen burunlar olarak adlandırılırlar. Burun deliklerinin alt kısmında duyu hücreleriyle dolu burun keseleri vardır. Bunlar, hayvanın gelişmiş koku alma ampulüne yol açar.

4Kivi (Kuş)

Kivi

Bu benzersiz Uçamayan Kuşlar, endemik için Yeni Zelanda’da özel bir amaca hizmet ederler ve tuhaf görünümlü gagaya sahiptirler. Görüşleri çok iyi olmasa da, kivinin gagası onlara mükemmel bir koku duygusu verir. Massey Üniversitesi’nden bilim adamları, gagalarının yer altında hareket eden avları algılamalarını sağlayan duyu çukurlarına sahip olduklarını da keşfettiler. Kivi beyninin de kokuya ayrılmış bölümleri vardır ve sahip olduğu koku soğanı kuşların en büyüğüdür. Yeraltı, orman ve yaprak çöplerinin içindeki yiyecekleri bulmalarını sağlar.

  Empire State Binası Hakkında Bilinmeyenler

5Kan Tazısı

Kan Tazısı

Bir tazı, genellikle bir köpeğe tutturulmuş bir burun olarak adlandırılır çünkü bu köpekler, burnu ile bir araziyi tarama konusunda inanılmaz bir yeteneğe sahiptir. Yaklaşık 230 milyon koku reseptöründen oluşan büyük ve çok hassas koku zarlarına sahipler ve 13 günlük bir kokuyu takip edebilmektedirler. Kolluk kuvvetlerinin bu köpekleri suç mahallerini araştırmak, suçluları avlamak veya kayıp kişileri bulmak için kullandığını sık sık görürsünüz. Yüzlerce saatlik eski patikaları takip etme kabiliyetine sahip olan kolluk kuvvetlerinde önemli bir rol oynarlar.

6Hindi Akbabası

Hindi Akbabası

Bu büyük, kel, bumerang kanatlı kuşlar, koku alma duyularını kullanarak bir sonraki öğünlerini takip ederler. Belirgin bir burun boşluğuna ve koku alma reseptörlerinden beyne bilgi aktaran mitral hücrelere sahip, siyah akbabaların dört katı büyüklüğünde büyük bir koku alma ampulüne sahiptirler. Ölü hayvanları bir buçuk kilometreden daha uzak bir mesafeden koklayabilirler. Gökyüzünden kükürtlü kimyasal bileşiklerin kokusunu alabilirler ve kokunun kaynağını bulana kadar etrafta dolaşabilirler.

7Erkek İpek Güvesi

Erkek İpek Güvesi

Bir erkek ipek güvesinin burnu yoktur, ancak koku algılama için optimize edilmiş belirgin antenleri vardır. Büyük, ayrıntılı, tüy gibi antenleri, 11 kilometre daha uzaktaki bir kadından tek bir feromon koku parçacığını algılamalarını sağlayan koku reseptörleriyle doludur. Anteni, kadın üreme hormonlarının moleküllerini çok uzak mesafelerden bile havadan “koklamak” için kullanmaktadırlar. Dişiler ise üreme uygunluğunu kontrol etmek için erkek güvesinin kokusunu kullanırlar.

8Base

Base

Base ince uzun ve kısa bedenli köpek ırklarına verilen addır. Tazı gibi bu köpeklerinde ciddi bir koku alma duyusu vardır. Küçüktürler ve yere yakın dururlar, bu da onları takip eden patikalara iyi adapte olmasını sağlar. Kocaman kulakları yeri süpürür ve kokuyu burnuna getirir. Yüzün ve boynun etrafındaki kırışık cilt kokuyu hapseder ve bir izi takip ederken kokunun yakın kalmasına yardımcı olur. Bu yüzden koku sporu ve izleme sporunda çok iyi performans göstermektedirler.

  Kuşlar Neden Göç Eder?

9Yılanlar

Yılanlar

Yılanlar genel olarak zayıf görme ve sınırlı işitme duyularını telafi etmek için kullandıkları güçlü bir koku alma duyusuna sahiptir. Burunlarından kokuları da alırken, bu duyu ağızlarının çatısında bulunan bir çift organ tarafından artırılır. Bunlara Jacobson veya vomeronasal organ denir. Bir şey kokladıklarında, koku hakkında daha fazla bilgi almak için dillerine hafifçe vururlar. Çatallı dillerinde, havadan koku moleküllerini toplayan bir çift çatal vardır. Beyinleri, avın izini takip etmek için kokuyu hızla işler.

10Afrika Filleri

Afrika Filleri
Yakın zamanda yapılan bir araştırma Afrika Fillerinin, koku alma duyusuyla ilişkili yaklaşık 2.000 gene sahip olduklarından dolayı hayvanlar alemindeki en güçlü koku alma duyusuna sahip hayvan olduğunu keşfetmiştir. Bu sayı, insanların sahip olduğu koku işitme geninden beş kat, köpeklerin ise iki kat daha fazlasıdır. Uzun gövdesinin ucunda bulunan uzun burunları sayesinde 19.2 kilometre uzaklığa kadar su kaynaklarını tespit edebilmektedirler. 
Paylaş

Bir Cevap Yazın