Dünyanın En Ünlü 10 Vadisi

0
831
görüntülenme
Dünyanın En Ünlü 10 Vadisi
Dünyanın En Ünlü 10 Vadisi

10Ten Peaks Vadisi, Kanada

Ten Peaks Vadisi, Alberta’nın batı eyaletindeki Banff Ulusal Parkı’nda yer almaktadır. Moraine Gölü’nün mavi, aynaya benzeyen yüzeyinde muhteşem bir şekilde yansıyan on karla kaplı dağ için uygun bir şekilde adlandırılmıştır. Yaklaşık 3.424 metre yüksekliğindeki Deltaform Dağı, on dağın en yüksek olanıdır. Vadi tabanının su ile dolu olmayan kısmı, birçok yaratığın ev dediği yoğun ormanlarla kaplıdır. Ten Peaks Vadisi, Kanada’nın vahşi doğasının o kadar ikonik bir temsilidir ki, yirmi dolarlık banknotlarının arkasında yer alır.

9Yosemite Vadisi, ABD

Yaklaşık 12 kilometre uzunluğundaki Yosemite Vadisi, Orta Kaliforniya’nın Sierra Nevada sıradağlarında yer almaktadır. Otuz milyon yıldan fazla bir süre önce buzullar tarafından oluşmuştur. En çok saf granit kayalıklarıyla ünlüdür. Her yerden kaya tırmanışçıları, bu yekpare canavarlara, özellikle de yerden neredeyse bin metre yüksekte olan El Capitan’a meydan okumak için gelmektedir. Gölgede örtülmüş bu kaya oluşumları geceleri maviye döner. Daha az tehlikeli yürüyüş parkurları, sıradan turistlere yemyeşil ormanların ve yeşil çayırların muhteşem panoramik manzaralarını sunar. Vadi, Kuzey Amerika’nın en yüksek şelalesi olan Yosemite Şelaleleri de dahil olmak üzere sayısız şelaleye de ev sahipliği yapmaktadır.

8Kalalau Vadisi, ABD

Kalalau Vadisi, Hawaii!nin Kaua’i adasında yer almaktadır. 610 metreden daha yüksek kayalıklarla çevrili olan bu doğal sığınak, genellikle Kaua’i Katedrali olarak anılır ve sadece yürüyerek, kano veya helikopterle erişilebilir. Güneş ve sık yağmur bu vadiyi, bitki örtüsünün dik kayalıklarda büyüdüğü ve faunanın ormanlar ve çevredeki tepelerde yaşadığı gelişen bir cennete dönüştürmüştür. Yeşilliği kesen yolun sonunda bir şelalenin yanında mango, çarkıfelek meyvesi ve kirazlar büyür. Eyalet parkı olması nedeniyle Kalalau Vadisi’nde kimsenin yaşamasına izin verilmemektedir.

7Valle de la Luna, Şili

Valle de la Luna veya Ay Vadisi, Şili’nin Güney Amerika ülkesindeki Atacama Çölü’nün bir parçasıdır. Kasvetli manzara, kuvvetli rüzgar ve kumla oyulmuş çeşitli kaya oluşumlarından oluşur. Bölgede çok sayıda kuru göl ve mağara bulunur. Dünyanın en kurak yerlerinden biri olarak kabul edilir, bazı kısımları en son yüzlerce yıl önce yağmur almıştır. Bu nedenle, orada bulunabilecek çok az yaban hayatı var. Adından da anlaşılacağı gibi, çorak bir ay manzarasını andırmasıyla ünlüdür. Aslında, Mars gezgininin bir prototipidir.

  Dünyadaki En Ünlü 10 Seri Katil

6Lauterbrunnen Vadisi, İsviçre

İsviçre Alplerinin derinliklerinde bulunan Lauterbrunnen Vadisi, İsviçre’nin en büyük doğa koruma alanlarından biridir. 72 şelalesi ile tanınan şehrin adı “birçok çeşme” anlamına geliyor. En ünlüsü, 300 metrede Avrupa’nın en yüksek serbest düşen şelalelerinden biri olan Staubbach Şelaleleri’dir. Turistler, taze vadi havasını soluyarak, karla kaplı dağların tam görüntüsünde kır çiçeği çayırları ve ağaç kümeleri arasında yürüyebilirler. Kışın da popüler bir kayak bölgesidir. Çevre o kadar pitoresktir ki Yüzüklerin Efendisi  yazarı JRR Tolkien, Lauterbrunnen Vadisi’nden sonra Elf Ayrıkvadi krallığını modellemiştir.

5Çiçekler Vadisi, Hindistan

Çiçekler Vadisi, Uttarkand eyaletinde bulunan yüksek rakımlı bir Himalaya vadisidir. Deniz seviyesinden 3.000 metrenin üzerinde yükselen ve 87.50 kilometrekarelik araziye yayılan bu bölge, Hindistan’ın en güzel ve huzurlu yerlerinden biri olarak bilinir. Hem dağcılar hem de botanikçiler tarafından saygı gören vadi, dağ kır çiçekleri ile kaplıdır. Temmuz ortasından Eylül ayına kadar yürüyüşçüler morlar, pembeler ve maviler arasında dolaşabilirler. Bölge, Asya ayılarından Himalaya’nın mavi koyunlarına kadar inanılmaz vahşi yaşama da ev sahipliği yapmaktadır. 2002 yılında Çiçekler Vadisi, UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiştir.

4Barun Vadisi, Nepal

Barun Vadisi, Nepal’in Asya ülkesindeki Himalayalar’da yer almaktadır. Dünyanın en yüksek beşinci dağı olan Makalu Dağı’nın dibinde yer alır ve dünyanın son el değmemiş ekosistemlerinden bazılarını içerir. Ormanlar arasında, şelaleler ve yabani orkideler misk geyiği ve nesli tükenmekte olan kar leoparı gibi nadir hayvanları dolaşmaktadır. Öyle mistik görünümlü bir cennet ki Budist folklorunda kimsenin yaşlanmadığı bir yer olarak bilinir. Eski dini literatüre göre, Barun Vadisi, küresel bir felaketin ardından hayatın gelişebileceği dünyada kalan yedi yerden biridir.

3Jiuzhaigou Vadisi, Çin

Jiuzhaigou Vadisi, Çin’in Sichuan Eyaletindeki bir doğa koruma alanı ve milli parktır. 720 kilometrekarelik bir alanı kaplayan göl ve pınarlarıyla tanınan nefes kesici bir bölgedir. Yerel bir efsaneye göre, Tanrıça Semo’nun vadiyi çevreleyen sayısız gölü yaratmak için parçalanan rüzgar ve bulutlardan oluşan bir aynayı nasıl düşürdüğünü anlatmaktadır. En etkileyici olanı, antik ağaç gövdelerinin camgöbeği suları arasında yüzdüğü ruhani bir cennet olan Five Flower Lake’dir. Bölge ayrıca dev panda ve Sichuan takinleri de dahil olmak üzere nesli tükenmekte olan birçok hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Turistler, günlük yürüyüşlerde rehberlere eşlik edebilir veya birkaç gün kamp kurabilir.

  Dünyadaki Eşsiz Yerlerden Biri: Louise Gölü

2Danum Vadisi, Borneo

Danum Vadisi, Asya’nın en büyük adası olan Borneo’da bir koruma alanıdır. İnsan müdahalesi nedeniyle nispeten rahatsız edilmeyen bu 438 kilometrekarelik arazi, çoğunlukla tropik yağmur ormanıdır ve bu da ona puslu, neredeyse ürkütücü bir kalite kazandırmaktadır. Pigme filler, Doğu Sumatra gergedanlar ve gibonlar gibi dünyanın en şaşırtıcı yaratıklarından bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Vadi, turistlere ormanda yürüyüş yapma veya birçok nehirde yüzme fırsatı sunmaktadır. 300’den fazla kuş türü ile, kuş gözlemciliği için de muhteşem bir yerdir. Vadiyi UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olarak aday göstermek için büyük çaba gösterilmiştir.

1Gayzer Vadisi, Rusya

Geysers Vadisi, Pasifik Okyanusu’ndan yaklaşık 40 km uzaklıkta, Rusya’nın Uzak Doğu bölgesinde yer almaktadır. Havzanın kendisi 6 kilometre uzunluğundadır ve yirminci yüzyılın en önemli coğrafi keşiflerinden biri olarak kabul edilir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, dünyadaki en büyük ikinci gayzer konsantrasyonunu içermesiyle ünlüdür. Bu gayzer 250 derece kadar sıcak olabilir. Yemyeşil bitki örtüsüyle çevrilidir, ancak turistlerin yalnızca önceden işaretlenmiş güvenli yollar boyunca ana gayzerleri ziyaret etmelerine izin verilir. Vadiye sadece helikopterle ulaşılabilir.
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın