Kedi ve Köpeğimize Tasma Seçerken Dikkat Etmemiz Gereken Özellikler

0
445
görüntülenme
Kedi ve Köpeğimize Tasma Seçerken Dikkat Etmemiz Gereken Özellikler
Kedi ve Köpeğimize Tasma Seçerken Dikkat Etmemiz Gereken Özellikler

Kedi ve köpeklerimize sağlıklı büyümesi ve konforlu yaşaması için kaliteli bir mama başta olmak üzere birçok malzeme alırız. Evcillerimizin en çok ihtiyaç duyduğu şey sevgidir. Günün büyük çoğunluğunu eve gelmenizi bekleyerek geçirirler ve geldiğinizde ilgi göstermenizi ve sevginizi isterler.

Evcil hayvan bakmanın en keyifli kısmı da eve gittiğinizde sevgiyle karşılanmaktır. Özellikle büyük ırk köpekler için ev yaşamı çoğunlukla zordur. Günde en az 2 kez dışarı çıkarmanız ve ihtiyaçlarını gidermeniz gerekir. Küçük ırk köpekler evde vakit geçirmeye daha uygun oldukları için durum biraz daha kolaydır.

Enerjilerini dışarı atabilmeleri için köpeklerimizi gezdirmemiz önemlidir. Dışarı çıkınca karşılaşabileceğimiz tehlikelere karşı alabileceğimiz en sağlıklı önlem, sağlam bir köpek tasmasına sahip olmaktır. Köpekler için en çok kullanılan tasma çeşitleri boyun ve göğüs tasmasıdır. Boyun tasmaları genelde köpeğin özel bir durumu yoksa, yakın mesafe yürüyüşlerinde ve az kalabalık ortamlarda kullanılır. Boyun tasmaları köpeğin sadece boyun kısmında takılı olduğu için ani bir harekette ya çekmede köpeğinize zarar verebilir.  Bu sebeple daha sakin sokaklarda ya da kısa mesafelerde tercih edilir.

Göğüs tasmaları ise köpeğinizin tüm gövdesini kapladığı için daha güvenli olarak adlandırılabilir. Elbise gibi giydirilen bu tasmalar tüm köpeklerin hoşuna gitmeyebilir. Başka köpeklerin olduğu bir parkta, trafikte yürümeniz gereken gezilerde kullanımı uygundur. Özellikle büyük ırk köpeklerde hakimiyet açısından kolaylık sağlar.

Tasma seçerken en önemli etken ölçüdür. Tasma tercih ederken köpeğinizin boyun ve göğüs ölçülerini tam olarak almanız gerekmektedir. Çoğu tasma ayarlanabilirdir. Duruma göre kısaltma veya uzatma yapabilirsiniz.

Tasmayı kullanabilmek için ek olarak takabileceğiniz bir gezdirme kayışına sahip olmanız gerekmektedir. Gezdirme kayışlarının da birçok çeşidi vardır. Bu çeşitleri malzeme farklılıkları ve kullanım şekilleri ana başlığı altında toplayabiliriz. Gezdirme kayışlarında kullanılan malzemenin sağlamlığı çok önemlidir. Tasmayı size bağlayan kısmın kopması ya da zarar görmesi halinde anlık talihsizliklerle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle sağlam ve uzun süre kullanabileceğiniz tasmaları tercih etmeniz önemlidir.

Tasmanın malzemesi de köpeğinizi deri ve tüy sağlığı için önem teşkil etmektedir. Kalitesiz ya da kötü malzemeden üretilmiş bir göğüs tasması köpeğinizde bölgesel tüy kaybına ya da deri tahribatına sebep olabilir. Özellikle köpeğinize giydirdiğiniz iç kısmının yumuşak ve kaliteli olması çok önemlidir.

Gezdirme tasmalarının en çok tercih edilen çeşitlerinden biri otomatik gezdirme tasmalarıdır. Otomatik tasmalar köpeğin ırkına ve kilosuna göre seçilir. Genellikle ölçü S,M,L gibi bedenlerdir. Köpeğinizin boyun ya da göğüs tasmasının çengeline takarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. En kullanışlı yanı uzayıp kısalabilen kayışıdır. Kolayca kilitlenebilir olması herhangi bir tehlike anında köpeğinize hakim olabilmenizi sağlar. Kayışın uzaması köpeğiniz sizden uzaktayken de yönlendirebilmenizi sağlar. Çoğunlukla, ani çekmelerde otomatik kilitleri bulunmaktadır.

Otomatik olmayan gezdirme kayışları genelde daha kısa olur. Zincir, naylon, deri gibi birçok malzemeden üretilen gezdirme kayışlarının en önem verilmesi gereken özelliği sağlamlığıdır. Trafikte ya da köpekleri yoğun olduğu bir sokakta gezdirme kayışının kopması zor durumlar ortaya çıkarabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için sağlamlığı onaylanmış ve köpeğinizin ırkına, kilosuna uygun olan bir gezdirme kayışı seçmeniz gerekir.

Köpeğinizle seyahat ederken araba içi ekipmanı olarak da birçok tasma aparatı bulunmaktadır. Bu aparatlar sayesinde köpeğinizin tasmasını emniyet kemeri kısmına kolaylıkla bağlayıp güvenle seyahat edebilirsiniz.

Kedi tasmaları çeşitlilik açısından daha azdır. Boyun tasması en çok kullanılan kedi tasması çeşididir. Renk ve desen olarak çok çeşitlidir. Kedilerinizin rengine, tarzına göre seçim yapabilirsiniz. En çok tercih edilenleri boyun kısmında çan olanlarıdır. Genellikle yavru kedilere takılan zilli tasmalar, bir yerde sıkışma ya da kaybolma ihtimallerini azaltmak için kullanılır.

Kediler için tasma daha çok aidiyet belirten biz malzemedir. Tasmalı bir kedi gördüğümüz zaman ister istemez bir ev kedisi olduğunu düşünürüz. Tasma modellerini incelemek için tıklayın.

Kediler için de gezdirme tasmaları bulunmaktadır. Dışarda, çok sık, gezdirilen bir kedi görmesek de bu tasmalar da tercih edilir. Doğa gezilerinde ya da bahçelerde kullanılan bir tasma çeşididir.

Tasma ve kayış seçerken görüntüye de ve minik dostlarımızın üzerinde duruşuna da mutlaka önem veririz. Birçok markada renk ve desen çeşitleri oldukça fazladır. Araştırırken tüm bu özellikler ışığında araştırmanız doğru seçimler yapmanızı sağlayacaktır.

Ürünlere ulaşmak için petlebi.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş

Bir Cevap Yazın