Dünyadaki En Derin Göl: Baykal Gölü

0
2979
görüntülenme
Dünyadaki En Derin Göl: Baykal Gölü
Dünyadaki En Derin Göl: Baykal Gölü

“Sibirya İncisi” ve “Sibirya’nın Mavi Gözü” olarak da bilinen Baykal Gölü, Rusya’nın Sibirya bölgesindeki Irkutsk Oblastı ile Buryatia arasında yer almaktadır. Koordinatlar açısından, göl 53.5 ° N boylam ve 108.2 ° E enlemde bulunmaktadır. Rusya dışında Baykal Gölü havzası da komşu Moğolistana kadar uzanmaktadır. Göl, maksimum 636 km uzunluğa, 80 km genişliğe, 31.722 km² alanına ve 23.615 km³ su hacmine sahiptir. Ortalama derinliği 744 metre olmasına rağmen, bu gölün en derin noktası 1.642 metre derinliğindedir ve bu nedenle Baykal Gölü dünyanın en derin gölü sayılmaktadır. Koordinatlar açısından, en derin noktası 53 ° 14’59 “N boylam ve 108 ° 05’11” E enlemine kadar izlenebilir.

Bu gölün dibindeki sedimanlar üzerinde yapılan araştırmalar, yaklaşık 25 milyon yıl önce oluştuğunu ortaya çıkararak Baykal Gölü’nün dünyanın en eski gölü olduğunu kanıtlamıştır. En yaşlı ve en derin olmaktan başka, depoladığı bol miktarda suyla ünlüdür. Hacim açısından, İran ve Rusya arasında bulunan dünyanın en büyük gölü olan Hazar Denizi‘nin ardından 2. sırada yer almaktadır. Bu göl, gezegenin yüzeyindeki toplam tatlı suyun yaklaşık yüzde 20’sine sahiptir. Bu bölgedeki dondurucu koşullar nedeniyle, Ocak ve Mayıs ayları arasında göl donmaktadır. Yaklaşık olarak, 1.700 tür bitki ve hayvan bu gölde bulunmaktadır; bunların yüzde 70’inden fazlası bu bölgeye özgüdür.

Dönem boyunca, Baykal Gölü, bu bölgede en çok ziyaret edilen turistik yerlerden biri haline geldi. Aslında Rus hükümeti bu bölgeyi özel bir ekonomik bölge ilan etti ve bu da birçok yatırımcıyı gelişen turizm sektörüne yatırım yapmaya itti. Boru hattında bulunan ve bu gölün tüm dünyadaki en popüler turistik yerlerden biri haline getirilmesi için yapılması planlanan birkaç plan var.

  1937 Haiti Katliamı
Paylaş

Bir Cevap Yazın