ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü) Nedir, Ne İşe Yarar?

0
2860
görüntülenme
ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü) Nedir, Ne İşe Yarar?
ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü) Nedir, Ne İşe Yarar?

Ana organizasyonu Birleşmiş Milletler olan Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO), uluslararası hava taşımacılığı sisteminin iyi düzenlenmesi, planlanması ve geliştirilmesini sağlayan özel bir kurumdur. Bu örgüte 192 ülke üyedir.

ICAO’nun Tarihi

ICAO, 4 Nisan 1947’de kurulmuş ve aynı yılın Ekim ayında Birleşmiş Milletler’in bir parçası olarak özel bir kuruluş haline gelmiştir. Başlangıçta (Aralık 1944), 52 üye ülkeye sahip bu kuruma “Uluslararası Sivil Havacılık Kongresi” adı verilmiştir. 6 Haziran 1945’den 4 Nisan 1947’ye kadar bu şekilde hizmet vermiş ve ardından ICAO ortaya çıkmıştır. ICAO, başlangıçta hava yolculuğunun güvenliğini ve verimliliğini artırmak için kurulmuştur. Yıllar geçtikçe, ana hedef ICAO programı tarafından öngörülen projeler aracılığıyla ülkelerindeki havacılığın iyileştirilmesi için üye devletlere yardımcı olmak olarak değişmiştir.

ICAO Yapısı

Kurul, üye olan devletlerin yasamacılarından oluşmaktadır. Ayrıca bu kurul ICAO organizasyonunun en üst düzey organıdır yani liderlik merkezidir. Örgütün çabalarını kapsamlı bir şekilde değerlendirmek ve yeni düzenlemeleri yapmak için her üç yılda bir toplantı yapılır. Üyeler, her 3 yılda bir yapılan toplantılarda konsey üyelerine de oy vermektedir. Oylama, 36 üye ülkeden 36 temsilci ile yapılmaktadır. Ayrıca bu toplantılar sırasında, kurul bir bütçe de toplamaktadır.

Yönetim organı olarak görev yapan kurul, yıllık raporları meclise sunar, meclisten direktifler alır ve üye devletler arasında bir hakemlik yapar. Müdüriyetin başkanı genel sekreter olup beş kategoriye ayrılmıştır: hava navigasyon bürosu, teknik işbirliği bürosu, hava ulaştırma bürosu, hukuk bürosu ve yönetim-servis bürosudur. ICAO’nun yürütülmesine katılan diğer organizasyonlar arasında Dünya Meteoroloji Örgütü ve Dünya Sağlık Örgütü de bulunmaktadır. 

İçerik Tablosu

  AGİT (Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı) (OSCE) Nedir, Ne Zaman Kuruldu?
Paylaş

Bir Cevap Yazın