Kalp Romatizması Nedir, Belirtileri Nelerdir?

0
469
görüntülenme
Kalp Romatizması Nedir, Belirtileri Nelerdir?
Kalp Romatizması Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Romatizma türleri arasında yer alan kalp romatizması özellikle küçük yaşlardaki kişilerde kendisini göstermektedir. Boğaz bölgesinde meydana gelen enfeksiyon yüksek ateşe neden olduğundan dolayı kalbe hasar verir ve bu durum da kalp romatizmasının meydana gelmesine neden olur.

Kalp Romatizması; Romatizmanın kalp ve kapakçıklarda oluşturduğu hasara bağlı, kapakçıklarda ve kalpte görülen işlev bozukluğudur. Tedavi edilmediği durumda ölümle sonuçlanabilir. Bundan ötürü kalpsel sorunlarda mutlaka bir hekime başvurunuz. Bu hastalığı hafife almayıp erken dönemde tedaviye başlayacak olursanız meydana gelen hasarı minimum değerlere indirerek yaşamınızı kurtarabilirsiniz. Tedavi edilmeyen kalp romatizması vakalarının erken yaşlarda ölüme neden olduğu bilinmektedir.

Kalp Romatizması Belirtileri

Kalp Romatizmasının başlıca belirtileri ayaklarda morarma ve şişlikler, yorgunluk, el ve ayakların üşümesi, nefes darlığı, kuru öksürük, sık sık soğuk alma olarak sayılabilir. Bu belirtileri mutlaka dikkate alın öncelikle hastalıktan korkmayın bırakında o sizden korksun. Bu hastalık türü aşırı derecede ateşlenmeye de sebep olmaktadır. Yüksek ateş özellikle kalp ve böbreklerin ciddi anlamda zarar görmesine neden olur. Tedavi sürecince ilk etapta meydana gelen bu yüksek ateşin ortadan kaldırılmasına dair çalışmalar yapılmaktadır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kalp romatizmasının en büyük sebebi boğazda meydana gelen enfeksiyondur. Bu hastalıktan korunmak için boğazınızda enfeksiyon meydana geldiği gibi doktora gitmelisiniz ve meydana gelen iltihabı kurutmak adına doktor tavsiyesi ile alacağınız antibiyotikleri aksatmadan kullanmalısınız. Bu sayede bu hastalıktan kısa süre içerisinde kurtulmanız mümkün.

  Hücresel Yapılardaki Bozuklukların Neden Olduğu Kalıtsal Hastalıklar
Paylaş

Bir Cevap Yazın