Hava Kalitesi En Kötü Şehir ve Ülkeler

0
577
görüntülenme
Onitsha, Nijerya
Onitsha, Nijerya

Nijerya

Nijerya, PM10 seviyesi en kötü olan bazı şehirlere ev sahipliği yapmaktadır. Dünyadaki en kötü hava kalitesine sahip otuz şehirden dördü bu ülkede bulunmaktadır. Onitsha, dünyadaki en kötü hava kalitesine sahip ülkedir. Şehirdeki hava, küçük partikül madde(PM10) konsantrasyonu ile doludur. Bunun gibi olan diğer üç ülkenin hava kirliliğinin ana sebebi katı yakıta olan aşırı bağımlılık, yanan atık ve eski araçlardan kaynaklanan trafik emisyonudur.

Pakistan

Pakistan’daki hava kirliliği durumu yılda yaklaşık 20.000 erken ölüme neden olmaktadır. Peşaver şehri, ülkedeki en yüksek küçük partikül madde konsantrasyonuna sahiptir ve Onitsha şehrinden sonra gelerek dünya sıralamasında ikinci sıraya yerleşir. Bu şehirdeki hava kirliliği, devam eden motorizasyon, endüstriyel emisyonlar, yoğun toza neden olan sürekli inşaat çalışmaları ve atıkların uygunsuz biçimde yanmasıdır.

Hindistan

Hindistan, en kötü hava kalitesine sahip 30 şehirden 7’sine sahiptir. Bu durum onu dünyadaki en kötü hava kalitesine sahip ülke yapmaktadır. Kentsel şehirlerinin çoğu ve yüksek nüfusa sahip kırsal alanları son zamanlarda yüksek hava kirliliği seviyelerine ulaşmıştır. Gwalior, ülkedeki en kötü hava kalitesine sahip şehirdir ve dünyada 10. sırada yer almaktadır. Havayı dolduran partikül madde asıl olarak yanan çöplerden ve fosil yakıtlardan kaynaklanmaktadır fakat trafikten kaynaklanan emisyonlar, endüstriyel gazlar ve yanlış atık yönetimi de büyük önem taşımaktadır.

Dünyanın En Kötü Hava Kalitesine Sahip Şehirleri

#ŞehirÜlkeYıllık ortalama PM10 (Atmosferdeki Partikül Madde)
1OnitshaNijerya594
2PeşaverPakistan540
3Zabolİran527
4RawalpindiPakistan448
5KadunaNijerya423
6AbaNijerya373
7RiyadSuudi Arabistan368
8Al JubailSuudi Arabistan359
9Mezar-ı ŞerifAfganistan334
10GwaliorHindistan329
  Geleceğe Dair Tahminler: Nerede Yaşayacağız?
Paylaş

Bir Cevap Yazın