Güneş Hakkında 14 İnanılmaz Gerçek

0
4942
görüntülenme
Güneş Hakkında 14 İnanılmaz Gerçek

Okullarımızda ve ders kitaplarımızda, güneşin milyonlarca yaşında olduğunu, doğuda yükselen ve batıda batan büyük bir ateş topu olduğunu öğrendik. Bunların yanı sıra, bununla ilgili birkaç ilginç gerçek var. İşte bu ilginç bilgileri aşağıda listeledik.

Güneş Hakkında İlginç Bilgiler

 1. Güneş yaklaşık 4½ milyar yıllık bir yıldızdır.
 2. Sekiz gezegenden en büyüğü olan Jüpiter, güneş sisteminin kütlesinin yalnızca% 0,2’sini oluştururken, güneş sisteminin kütlesinin% 99,8’ini oluşturuyor.
 3. Güneş’ten gelen ışık, Dünya’ya ulaşmak için yaklaşık 8.3 ila 9 dakika içinde yaklaşık 149 milyon km uzaklığa ulaşır.
 4. Güneşin% 74’ü hidrojen,% 24’ü ise helyumdan oluşur. Geriye kalan% 2, az miktarda demir, oksijen ve güneş sistemimizde bulunan bazı elementleri içerir.
 5. Evrende en az 200 milyar yıldız var ve güneş bunlardan biridir. Bu 200 milyarın sadece 6000’i çıplak gözle görülebilir ve güneş bunlardan biridir. Ayrıca, evrendeki en büyük yıldız değildir.
 6. Yüzey sıcaklığı 5,800 K civarındadır ve merkezindeki sıcaklık 15,7 milyon K civarındadır.
 7. Ürettiği enerji miktarı yaklaşık 385 milyar-megawatt olup, bunun dışında Dünya’nın yaklaşık 95 milyar megawatt’ını buluyor.
 8. Birden fazla katmandan oluşur. Dış tabakasının en üstünde “fotosfer” denir ve yoğun gazlardan oluşur. Bu, bize görünür olan tek katman. Bu katmanın hemen altında, ısı “iç katmanlardan yavaş yavaş yüzeye hareket eden “konvektif bölge” bulunur. Bu tabakanın altında ışınım bölgesi bulunur ve burada hidrojen ve helyum reaksiyonları oluşur.
 9. Güneş rüzgarı olarak bilinen, elektronları ve protonları içeren düşük yoğunluklu parçacık akışı üretir ve güneş sistemi boyunca 450 km / sn’lik bir hızda patlar.
 10. Güneşin farklı kısımları farklı hızlarda döner. Ekvatordaki bölge bir rotasyon için yaklaşık 25 gün sürer, iç bölgesi 27 gün alır ve kutupların yakınındaki alan 36 gün sürer.
 11. Güneş samanyolunun etrafında dönerek saatte 800,000 km’lik bir hızda yolculuk ederken, samanyolunun etrafında bir tur tamamlamak için 225,000,000 yıl gerekiyor.
 12. Amerikalıların sadece% 55’i bunun bir yıldız olduğunu biliyor.
 13. 7 dakikadan fazla ve 58 saniyeden fazla bir güneş tutulmasını asla göremezsiniz.
 14. Aztekler, ‘gün batımı’ teriminin aslında güneşin öldüğünden ve ertesi güne kadar gücünü alabilmesi için insan kanına ihtiyaç duyduğuna inanıyordu. Bu amaçla her yıl 15.000 erkeği feda ediyorlardı.
  Evrenimizin Nasıl Sonlanacağını Biliyor musunuz?
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın