EXPO Nedir?

0
3217
görüntülenme
Expo Nedir?
Expo Nedir?

EXPO ev sahipliği yapan ülkeye saygınlık kazandıran önemli uluslararası etkinliklerden biridir. Uluslararası Sergiler Bürosu (BİE) tarafından düzenlenen EXPO, uluslararası platformda Dünya Fuarı (World Fair) olarak adlandırılmaktadır. İlk dünya fuarı, 1851’de Londra’da düzenlenmiş ve kente ünlü Kristal Palas kazandırılmıştır. Eyfel Kulesi, EXPO’da demir unsurunun inşaatlarda kullanılmasına yönelik tanıtımın bir sonucu olarak yapılmıştır.

Bu fuarlara katılan ülkeler, sergiledikleri ürünler ve yaptıkları tanıtım faaliyetleri ile kültürel, tarihsel varlıklarını da ön plana çıkarmaktadırlar. Beş yılda bir düzenlenen EXPO’lar en az üç, en çok altı ay süreyle açık kalmakta, dünyanın dört bir yanından gelen on milyonlarca ziyaretçiye tanıtım yapılmakta, ev sahibi ülkeye önemli ölçüde döviz kazandırmaktadır. BİE’ye 98 ülke üyedir. Türkiye, BİE’ye 2004 yılında üye olmuştur.

EXPO 2016

EXPO 2016, Resmi olarak 23 Nisan-30 Ekim 2016 tarihlerinde “Gelecek Nesiller İçin Yeşil Bir Dünya” felsefesi ile “Çiçek ve Çocuk” temasıyla Antalya’da düzenlenmiş olan uluslararası sergi organizasyonudur.

  TANAP Projesi Nedir?
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın