Dünyadaki En Düşük Doğum Oranları Hangi Ülkelerde?

0
1843
görüntülenme
Ülkelere Göre Dünyadaki En Düşük Doğum Oranları
Dünyanın en büyük ekonomik süper güçlerinden biri olmasına rağmen, Japonya dünyadaki neredeyse en düşük doğum oranına sahip ülkedir.

Avrupa ve Doğu Asya’daki gelişmiş ülkeler, dünyadaki en düşük doğum oranlarına sahiptir. Bunun nedenleri ve etkileri nelerdir?

7 milyardan fazla insanın bulunduğu dünyamızda, nüfus sürekli artmaya devam etmektedir. Bu durumda düşük doğum oranlarına sahip olan ve nüfusu durgunlaşan ya da azalan ülkeler olduğu öğrenmek size tuhaf gelebilir. Bununla birlikte, gerçekte, düşük doğum oranlarının nüfusta önemli bir düşüşe neden olacağı, özellikle Avrupa ve Doğu Asya’da sayısız ülke var.

Ham doğum oranı olarak da bilinen doğum hızı, aynı yılda tahmin edilen nüfusun her 1000 üyesinin her birinde belirli bir yılda gerçekleşen canlı doğum sayısını değerlendirir. Dolayısıyla doğal değişim, kaba ölüm oranını kaba doğum oranından çıkararak göç veya göçe bağlı değil nüfus değişimini terk ederek belirlenir.

Almanya ve Bosna, son derece düşük doğum oranları ile karakterize edilen iki Avrupa ülkesidir. Belirtildiği gibi, düşük doğum oranları yalnızca Avrupa’daki ülkelerde değil, aynı zamanda Doğu Asya da Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerde de görülür.

Bu eğilime neden olan başlıca faktörler için; yüksek yaşam masrafları, artan kadın eğitimi ve yaşlanan nüfus gösterilebilir. Doğum oranlarının düşüp, yaşlı nüfusun artması durumunda ekonomik yapı içler acısı bir hal alabilir.

Ekonomik Nedenler

Bir ülkede düşük doğum oranlarını arttırma potansiyeline sahip faktörlerden biri, oradaki bir çocuğun yetiştirilmesi maliyetidir. Birçok ebeveyn, çocuklarının eğitim gereksinimlerinin, yavrularının geleceğini güvence altına almak için yerine getirilmesi gereken şartlar olduğunu düşünmektedir. Bir sonraki kuşağı, çok yönlü bir birey olmak için gerekli bilgi ile donatmaya çalışmak ve toplumun bir bütün olarak daha iyi olmasına katkıda bulunmak, pahalı bir çaba olabilir. Basitçe ifade edersek, kişi ne kadar iyi eğitilirse, hayatta başarı şansıda o kadar artar.

  Dünyanın En Fazla Sigara Kullanan Ülkeleri Hangileridir?

Ekonomik Sonuçlar

Düşük doğum oranına sahip pek çok ülkenin nüfusunda düşüş görülmeye devam ederken, gelecekte ülke ekonomisinin büyümesine ilişkin kaygılar da artar. Bir diğer rahatsız edici durum ise, gelecek yıllarda daha az sayıda kişinin iş gücüne katılabileceği gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Belirli mesleklerde pozisyonlarını dolduracak yeterli sayıda insan olmadan, bir ülkenin genel üretim kapasitesinde bir azalma olması muhtemeldir. Birçok gelişmiş ülke arasında yaygın olan toplumsal refah programları çerçevesinde, bu, genç yaşlı emekli olan nispeten daha büyük bir nüfusun finansal ihtiyaçlarını desteklemek için daha az sayıda çalışan gencin zorlaması anlamına gelecektir.

Düşük doğum oranlarını düzeltmek için neler yapılabilir?

Sonuç olarak, mevcut sosyoekonomik çevrenin, düşük doğum oranlarının görüldüğü yerlerde çözülmesi için onarılması gerekecektir. Üretim verimliliğini ve iş dünyasındaki yeniliği konusunda gurur duyan Almanya gibi ülkeler, gelecekte ekonomilerinin gelişmesi için ve başarılı olmak için yeni genç nesle ihtiyaç duyacaktır. Japonya doğum oranının düşük olmasına rağmen geçtiğimiz yıl hafif bir artış yaşamıştır. Birçok şirket çevresel konuların giderek daha fazla farkına vardığından, enerjinin korunması için, yaşam maliyetlerinin önemli ölçüde azaltılabileceği düşünmektedir.

Geleceğin Beklentileri

Yoğun nüfus, hala büyümekte olan küresel kaynaklarımızı daha da zorlayacak gibi görünse de, tam tersidir. Bu gezegendeki her ülke, bir bütün olarak dünyanın hayati bir parçasıdır ve bu ülkelerin halklarının fikirleri, vizyonları ve hayalleri için yaşamak zorunda olan nüfus sabittir. Düşük doğum oranları nedeniyle karşılaştıkları sorunlara dikkat çekildiğinde, daha parlak bir gelecek için bu durum düzeltilebilir.

Ülkelere Göre Dünyadaki En Düşük Doğum Oranları

#ÜlkeDoğum oranı (1.000 kişi başına)
1Monako6.65
2Japonya7.93
3Andorra8.13
4Güney Kore8.19
5Singapur8.27
6Slovenya8.42
7Tayvan8.47
8Almanya8.47
9San Marino8.63
10Yunanistan8.66
11İtalya8.74
12Bosna Hersek8.87
13Makao8.88
14Bulgaristan8.92
15Sırbistan9.08
16Romanya9.14
17Macaristan9.16
18Hong Kong9.23
19Portekiz9.27
20Avusturya9.41
21Hırvatistan9.45
22Çek Cumhuriyeti9.63
23ispanya9.64
24Polonya9.74
25Katar9,84
  Dünyanın En Nadir 10 Çiçeği

1 Yorum

Bir Cevap Yazın