Everest Dağı Nerededir?

0
30014
görüntülenme
Everest Dağı Nerededir?
Everest Dağı Nerededir?

Everest dağı çeşitli efsaneleri içerisinde barındıran dünyanın en yüksek dağı olmasından dolayı özellikle gezip görmeyi seven insanların merak ettikleri coğrafi şekillerden birisidir. Everest dağı masallardan tutun günümüzde çekilen filmlere kadar birçok yerde karşımıza çıktığından dolayı Everest dağı nerededir ve Everest dağı hangi ülkededir gibi sorular sorulmaktadır. Bir coğrafya tutkunu olarak Everest dağının tüm detaylarını ele almaya çalıştık ve siz doğa tutkunları için güzel bir makale hazırladık. Gelin Everest dağı vikipedi bilgilerine göz atalım.

Everest dağı Evren üstündeki en yüksek yükseltiye haiz dağ olarak karşımıza çıkmakla birlikte Nepal ile Çin devletlerinin sınırında bulunmaktadır. 28 derece kuzey enlemi ve 87 derece doğu meridyeni ile geometrik konumu tanımlanan Everest Dağı, haiz olduğu Evrenin en yüksek dağı unvanı aracılığıyla çok ünlü ve dağcıları büyüleyen bir dağdır. Everest dağının zirvesi 8.848 metrede yer alıyor. Zirveye 26 Mayıs 1953 senesinde İngiliz Kraliyet Coğrafya Derneği bu dağın zirvesine ilk ulaşanlardır. Yükseklere çıktıkça oksijen oranı aşırı derecede azaldığından dolayı dağcıların bu dağa tırmanırken oksijen tüpü taktığı bilinmektedir.

Everest dağının en üst kısmı fazla yüksekte olduğundan belirli bir rakımdan sonrasında O2 azaldığından ötürü O2 tüpü kullanmadan bu dağa çıkmak olası değildir. Dağ üstünde sıcaklık -70 dereceye düşebiliyor ve rüzgar sürati saatte 100 kilometreyi bulabiliyor. Nebat ve hayvan artıkları olmayan dağ fazlaca yüksek olduğu için sık sık çığ felaketi meydana gelmektedir. Zaman zaman çığ felaketlerinin meydana gelmesinden dolayı kesinlikle özel izinler alarak bu dağa çıkılması gerekmektedir.

  Covid-19 Salgını Yazın Ortadan Kalkar mı?
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın