Brezilya Gezi (Seyahat) Rehberi

0
367
görüntülenme
Brezilya Gezi (Seyahat) Rehberi
Brezilya Gezi (Seyahat) Rehberi

Dünyanın en büyük beşinci ülkesi olan Brezilya, aynı zamanda bulunduğu kıtanın da en büyük ülkesi konumundadır. Sambacı kızları ve futbolu ile tüm dünyada haklı bir üne sahip olan ülke, aynı zamanda birbirinden ilginç ve güzel gezilecek yerleri nedeniyle turistik açıdan da popüler ve bu nedenle yoğun ziyaret alan bir ülkedir. Rio Karnavalı ile dünyanın hemen her yerinden milyonlarca insanın ülkeye aktığı düşünülürse turizm Brezilyanın en önemli gelir kaynağıdır demek mümkündür.

Ülkedeki şehirlerin birçoğu ayrı nitelikte güzellikler barındırmaktadır. Brezilya, misafirlerine sayısız seçenek sunmaktadır. Bu ülkeye gerçekleşen ziyaretlerden ilki yapılması gereken aktivite bize göre Amazon yağmur ormanlarına bir gezi düzenlemektir. İkincisi ise Iguazu Şelaleleridir. Burası ülkede görülmeden dönülmemesi gereken güzelliklerin başında gelmektedir.

Brezilya’nın başkenti olan Brasilia, ülkedeki görülmeye değer şehirlerin de başında gelmektedir. Mimarisi ile büyüleyen ve bir sepeti andıran katedrali ve daha birçok tarihi ve turistik yeri ile bu şehri gezilecek yerler listesinin ilk sıralarına almak uygun olacaktır. Brasilia gezilecek yerler listesinden bazı önerileri ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Pontao da Lago Sul
  • Catedral Metropolitana
  • Banco do Brasil Cultural Centre,
  • Santuario Dom Bosco vb.

Brezilyalılar, 1960’ta Brasilia’nın kuruluşuna kadar başkentleri olan şehrin, neredeyse mucizevi güzelliğini “Tanrı yeryüzünü altı günde yarattı; yedinci günü Rio’ya adadı.” diyerek açıklar. Tropikal mavi bir denizden yükselen dağlarla çevrili, sıra sıra palmiyelerin uzandığı beyaz kumsallarıyla Rio, cennet imgesinin tüm özelliklerini taşır. Ancak şehrin kimliğini en iyi insan elinden çıkmış bir yapı, İsa heykeli belirler. Yedi metrelik bir kaidede yükselen 30 metre yüksekliğindeki heykel, şeklinden dolayı ‘Kambur’ da denilen 740 metre yüksekliğindeki granit dağ Corcovado’nun tepesinden şehre bakar.

  Brezilya Ülke Profili
Paylaş

Bir Cevap Yazın