Dünyanın En Küçük Ülkesi: Vatikan

0
2167
görüntülenme
Dünyanın En Küçük Ülkesi: Vatikan
Dünyanın En Küçük Ülkesi: Vatikan

Rusya, Kanada ve Amerika dünyanın en büyük ülkeleri listesinde yer alırken, listenin en sonunda Vatikan bulunmakta ve nüfus sıralamasında ikinci sırada yer almaktadır. Vatikan yaklaşık 110 dönümlük bir alanı kaplamaktadır ve nüfusu yaklaşık 1.000 kişidir. Bununla birlikte, resmi olarak egemen bir devlet değildir. Vatikan, Later Anlaşmasının imzalanmasının ardından 1929 yılında resmen kurulmuştur. Milyonlarca Katolik için önemli bir devlet olarak kalmaya devam etmiştir.

Vatikan Tarihi

“Vatikan” ismi Roma İmparatorluğu  döneminde Tiber’in batısındaki bataklık alanını belirtmek için kullanılmıştır. Roma İmparatorluğu döneminde orada birçok villa inşa edilmiştir. M.Ö. 14-18 arasında Yaşlı Agripinna alanı boşaltmış ve bir bahçe dikmiştir. Hristiyanlar, bölgeye gelmeden önce bile Vatikan’ı kutsal saymıştır. 326’da, Aziz Petrus’un mezarlığına inananların toplanması üzerine, bir Constantinian bazilikası inşa edilmiştir. Bazilika’daki etkinlikler Vatikan’da nüfus artışına, dolayısıyla 5. yüzyılda bir saray yapımına neden olmuştur. Papa, Papalık Devletini yöneten Roma yakınlarındaki bölgelerin valileri olmuştur. Papa’nın bölgedeki saltanatı, İtalya’nın birleşmesinin ardından 19. yüzyılın ortalarında sona ermiştir. Papa’nın etkisi Lateran Antlaşması’nın imzalanmasının ardından 1929 yılına kadar Vatikan bileşimi ile sınırlı kalmıştır. Antlaşma Vatikan devletinin kurulmasına yol açmıştır.

Vatikan Coğrafyası

Vatikan bölgesi, Mons Vatikanus ve eski Vatikan Tarlaları’nın bir parçasını oluşturur. Vatikan’ın toprakları, birçok tarihi ve kültürel bölgenin bulunduğu yerdir; Saint Peter Bazilikası, Apostolik Sarayı ve Sistine Şapeli gibi önemli yapıların yanı sıra Lateran Antlaşması’nın hazırlanması sırasında önerilen devletin sınırı, duvarları ve bazı yapılar tarafından çevrilmiş olması gerçeğinden etkilenmiştir. Topraklar Saint Peter Meydanı’nı da içermektedir ayrıca İtalyan polisler tarafından kontrol edilmektedir.

Vatikan Demografi ve Yönetimi

Vatikan’ın nüfusu yaklaşık 1.000 kişidir ve bu kişilerin çoğunluğu Vatikan duvarı içinde yaşamaktadır. Nüfus çoğunlukla iki gruba ayrılmaktadır: devlet görevlerini üstlenen papazlar ve İsviçre Muhafızları. Birçok yatılı işçi devlet dışında ikamet etmektedir. Vatikan’ın başında Papa vardır. Roma Katolik’inin ise iki yöneticisi vardır. Devletin yasama, yargı ve yürütme yetkileri vardır. Yasama yetkisi, Papa tarafından beş yıllık bir süre için atanan Pontifical Komisyon tarafından kullanılmaktadır.

  Uygarlıkların Kimya Bilimine Yaptığı Katkılar
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın