Dünyanın En Uzun Yılanları

0
676
görüntülenme
Dünyanın En Uzun Yılanları
Dünyanın En Uzun Yılanları

1Ağlı Piton

Ağlı piton, tahmini uzunluğu 1.5 ila 6.5 metre ve ağırlığı 1 ila 75 kilogram olan dünyanın en uzun yılanıdır. Bu pitonlar yağmur ormanlarında, otlaklarda ve ormanlık alanlarda yaşar ve Güney ve Güneydoğu Asya ülkelerinde bulunur. Bu piton türü, zehirli olmayan bir yılandır. Büyük memeliler, primatlar, domuzlar, kuşlar hatta kemirgenler olmak üzere her türlü avı yiyecek olarak seçebilir.

2Kral Kobra

Kral Kobra, dünyanın en uzun zehirli yılanıdır. Yılan, 3.18 ila 4 metre aralığında uzunluğa sahiptir ve yaklaşık 6 kg ağırlığındadır. Bilinen en uzun örneği yaklaşık 5.85 metre olarak ölçülmüştür. Kral kobraları yoğun ormanlarda, mangrov bataklıklarında, tarım arazilerinde yaşar ve ormanın göl, akarsu ve havuzlarının yakınında kalmayı tercih eder. Hindistan alt kıtasında ve Çin, Vietnam, Myanmar, Endonezya, Kamboçya, Filipinler ve Tayland dahil olmak üzere Güney ve Güneydoğu Asya’nın diğer ülkelerinde bulunurlar. Genel adı Ophiophagus’tur ve bu ad Kral kobralarının “yılan yeme” davranışını ifade etmektedir. Bu yılanlar genellikle sıçan yılanları gibi küçük boyutlu pitonlarla ve zehirli bazı yılanlarla beslenir. Bunun yanında diğer yılanlar gibi, kemirgenler, kuşlar ve kertenkelelerle de beslenir.

3Sarı Karınlı Deniz Yılanı

Sarı Karınlı Deniz Yılanı tahminen 3 metre uzunluğa sahiptir ve dünyanın en uzun deniz yılanı türüdür. Bu yılan türü genellikle çamurlu ve kumlu okyanus tabanlarında bulunur ve su yüzeyinin 50 m altına kadar yaşadığı gözlenmiştir. Sarı karınlı deniz yılanları, Hint Okyanusu’nun kuzeyinde ve Güneydoğu Asya’nın farklı bölgelerinde, ayrıca Yeni Kaledonya, Filipinler ve Yeni Gine’de bulunur ve yılan balıklarıyla beslenirler.

4Yeşil Anakonda

Yeşil anakonda dünyanın en ağır ve en uzun yılan türlerinden biridir. Yılanın tahmini uzunluğu yaklaşık 5.21 metredir ve dişiler erkeklerden daha büyüktür. Anakondalar hantaldır ve yetişkin yılan ortalama olarak 30-70 kilometre arasındadır. 5.2 metre ve 97,5 kilogram ağırlığında olan Yeşil anakonda türün bilinen en ağır örneğidir. Bu yılan türü tropikal yağmur ormanlarında, bataklıklarda, yavaş hareket eden akarsularda ve nehirlerde yaşar. Güney Amerika kıtasında, And Dağları’nın doğusunda, Brezilya, Bolivya, Kolombiya, Venezuela, Ekvador, Peru, Guianas ülkelerinde ve ayrıca Trinidad ve kuzey Paraguay’da bulunurlar. Bu zehirli olmayan yılan türü, balıklar, kaplumbağalar, kuşlar, geyikler, yaban domuzları, caimanlar ve kapibaralardan jaguarlara kadar değişen çeşitli bir beslenme programına sahiptir.

  Antibiyotik Nedir, Tarihçesi Nedir?

5Doğu Elmas Sırtlı Çıngıraklı Yılanı

Doğu elmas sırtlı çıngıraklı yılan, dünyanın bilinen en ağır zehirli yılan türlerinden biridir ve aynı zamanda bilinen en büyük çıngıraklı yılan türüdür. Doğu elmas sırtlı çıngıraklı yılan, ortalama 1.5 ila 1.8 metre uzunluğunda olup yaklaşık 5.5 ila 6.8 kg ağırlığındadır. Bu yılan türü, kıyı ormanlarında, yassı ağaçlarda, çalılıklarda yaşar ve bazen bataklık ormanlarında ve bariyer resifleri arasında da görülür. Güneydoğu Amerika Birleşik Devletleri’nde de bulunurlar. Yetişkin doğu elmas sırtlıları sincaplar, pirinç fareleri ve tavşanlar gibi küçük memeliler ve küçük kuşlarla beslenir.

Paylaş

Bir Cevap Yazın