Dünyanın En Tehlikeli Bitkisi: Manşinel Ağacı

0
1344
görüntülenme
Dünyanın En Tehlikeli Bitkisi: Manşinel Ağacı
Dünyanın En Tehlikeli Bitkisi: Manşinel Ağacı

Manşinel ağacının her bir parçası toksiktir ve bu toksinlere maruz kalmak deride kabarcıklara, kalıcı körlüğe hatta ölüme neden olabilir. Manşinel ağacı ( Hippomane mancinella ), Guinness rekorlar kitabı tarafından dünyadaki en tehlikeli bitki ilan edilmiştir. Ağacın adı, “küçük elma” anlamına gelen İspanyol manzanilla kelimesinden türemiştir. Manşinel ağacının meyveleri ve yaprakları yüzeysel olarak elma ağacının yapraklarına benzemektedir. Bununla birlikte, lezzetli, besleyici açısından zengin bir meyve veren elma ağacının aksine, manşinel ağacı, büyük bir acıya neden olabilecek ölümcül bir toksin üretir.

Manşinel ağacının meyvesinin yenilmesi halinde, onu yiyen kişiyi öldüreceği iddia ediliyor. Ölüm raporları modern literatürde mevcut olmasa da, meyve tüketen kişilerin hissettikleri aşırı acıyı anlatan bazı raporlar bulunmaktadır.

Manşinel Ağacı Nerelerde Bulunuyor?

Manşinel ağacı Florida, ABD, Meksika, Orta Amerika, Karayipler ve Kuzey Güney Amerika’da bulunur.

Yaşamını Ağacın Üzerinde Sürdüren Tek Canlı

Çoğu kuş ve hayvan, ağacın sunduğu tehlikelerden korunmak için ağaçtan uzak durmaya çalışırken; hepsine meydan okuyan bir canlı var. Siyah dikenli iguana (Ctenosaura similis) aslında ağacın uzuvları arasında yaşar ve ağacı dünyanın en tehlikeli ağacı olarak gören kişileri şaşkına çevirerek ağacın meyvesi ile beslenir.

Manşinel Ağacının Tek “İyi Tarafı”

Manşinel ağacı, tüm tehlikelerine rağmen, ekosistemde hayati bir rol oynamaktadır. Ağaç, kıyı bölgelerini fırtınalara karşı korur. Ağacın kökleri toprağı dengelemeye ve plaj erozyonunu önlemeye yardımcı olur.

İçerik Tablosu

  Organik Tarım Nedir?

1 Yorum

Bir Cevap Yazın